O nedostatku zdravotních sester v nemocnicích se mluví dlouho. Některé krizi cítí tak bytostně, že už začaly vymýšlet výhody, o jakých se jinému nižšímu personálu ani nesní.

Mezi avantgardní patří Fakultní nemocnice Motol. Připravila náborový program například s laciným bydlením i pro manželské páry. Zatímco obvykle by za nepředražený privát v metropoli sestry zaplatily minimálně pět šest tisíc, Motol je ubytuje za pouhých 1200 korun.

Jedná se o ubytovací zařízení se dvoulůžkovými pokoji v objektu přímo v areálu nemocnice, takže zaměstnanci zároveň ušetří za městskou dopravu. Kapacita ubytovny je zhruba stovka míst.

Motolu ale chybí 140 sester. Program, jak přetáhnout sestry z jiných nemocnic, bude muset rozšířit. Krize je opravdu citelná, muselo kvůli ní být dokonce uzavřeno jediné oddělení v Česku, kde děti podstupují přípravu na transplantaci orgánů.

Reklamní kampaň na práci s ubytováním rozjíždí Motol právě dnes.

Celkově v Česku chybí více než tisícovka zdravotních sester. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se situaci pokouší zvrátit. Chce, aby se zkrátila doba jejich studia, jeho resort už také připravil novelu zdravotnického zákona, která má zvýšit cenu práce sester.

Ty nyní berou průměrně 20 až 25 tisíci korun. Hranici průměru navyšují se svými platy samozřejmě sestry v Praze, jejichž příjem dosahuje až 27 tisíc korun hrubého.

 

Reklama