Tahle nemoc dokáže rodiče pořádně vyděsit. Aby ne, když teplota jejich miminka z ničeho nic vylétne skoro ke čtyřicítce. Až o pár dnů později je jasné, že jde o takzvané spalničky nemluvňat, které ale ve skutečnosti spalničkami vůbec nejsou.

Za jednu z nejčastějších chorob dětí do tří let je zodpovědný převážně lidský herpesvirus 6 (HHV 6). Ten se nejčastěji přenáší vzduchem nebo slinami, a to především od členů domácnosti. K přenosu z matky na dítě může dojít už v děloze, při porodu, nebo i prostřednictvím mateřského mléka.

baby

Jak nemoc probíhá?

Než se nákaza projeví, uběhne 5 až 12 dní. Pak dítě začne být unavené a podrážděné, přestane mít zájem o hraní, trpí nechutenstvím, trápí je průjem a mírné příznaky nachlazení, má zduřelé uzliny. Možné je ale i to, že pacient má jen některý z těchto příznaků, nebo dokonce vůbec žádný. Co rodiče ale vyděsí, je vysoká teplota. Teploměr se může vyšplhat až na 40 °C. To většinou přetrvává i několik dní. Ale jak rychle se horečka objevila, tak rychle také zmizí.

Posléze ji po několika hodinách vystřídá vyrážka. Ta nejprve pokryje trup a pak se rozšíří i na ramena a krk. Bývá růžová až červená, ale po zmáčknutí kůže zbledne. Nesvědí a ztratí se do několika hodin až dní. Na rozdíl od páté nemoci se vyrážka neobjevuje v obličeji.

Jak ji léčit?

Šestá nemoc nebývá nebezpečná a jako taková se nijak neléčí. Jen její symptomy. Důležité je hlavně snižování horečky, aby se co nejvíce eliminovalo riziko febrilních křečí, které už nebezpečné být mohou.

Pro všechny případy ale zvláště u malých dětí raději vždy kontaktujte svého pediatra a poraďte se s ním. Nikdy nevíte, zda jste šestou nemoc diagnostikovali správně. Jakmile se objeví vyrážka, může být choroba zaměněna také se spalničkami nebo zarděnkami.

baby

Může vás dítě nakazit?

Šestou nemoc v dětství (nejčastěji mezi půl rokem a 2 lety) prodělá naprostá většina lidí. Může se dokonce stát, že o tom ani nevíte, protože se obešla bez příznaků. Jakmile s ní ale jednou tělo svede boj, je už doživotně imunní. Pokud byste přeci jen byli výjimkou, a touto infekcí jako malí neprošli, pak se u vás v případě nákazy v dospělosti mohou objevit příznaky připomínající mononukleózu. Nejčastěji je to bolest v krku a zduřelé krční uzliny.

Čtěte také:

Reklama