Filmy si můžete vybírat podle názvu, režiséra, děje, referencí vašich známých. Mnozí sází na své oblíbené herce. Ovšem ne všichni umělci mají ten dar objevovat se výhradně v dobrých filmech. Těch vyvolených je skutečně jen pár...

Třeba takový Bruce Willis je fešák. Dobře se na něho kouká, dost často si zahraje v příjemně oddychových filmech, ale taky sem tam šlápne úplně vedle. Stejně tak uhrančivým pohledem padlé laně proslavený Nicolas Cage... Některé jeho filmy bych fakt vidět nemusela.

A pak je několik málo hereckých osobností, podle kterých si můžeme vybrat prakticky jakýkoliv film a nebudeme zklamáni. A podíváte-li se na nějaký přehled jejich díla, budou tam povětšinou vysoko hodnocené snímky. Dnes si představíme tři takové muže a tři ženy. Možná víte i o dalších...

Tom Hanks

Tom Hanks

Slušňák Tom na sebe upozornil především díky filmu Forest Gump. Už před tím ovšem exceloval například ve filmech Velký nebo Philadelphia.

Pomineme-li rovněž líbivé romantické komedie typu Samotář v Seattlu nebo Láska přes internet, jede převážně v seriózní linii: Apollo 13, Zachraňte vojína Ryana, Zelená míle, Trosečník, Terminál, Zachraňte pana Bankse nebo jeden z relativně poslední doby - úžasný Kapitán Phillips.

  • Ať hraje cokoliv, věříme mu každé gesto, pohled i myšlenku.

Meryl Streep

merylFoto: Profimedia

Co se týká dam, okamžitě se mi vybaví jméno, které zdobí světovou kinematografii od poloviny sedmdesátých let (!).

Až za nedobytnou železnou oponu pronikl například snímek Kramerová versus Kramer, díky kterému byla nastavena vysoká laťka, pod kterou nikdy neklesla: Sophiina volba, Zamilovat se, Vzpomínky na Afriku, Madisonské mosty...

  • Proplakala dojetím snad nějaká žena u filmu s jinou ženou tolik kapesníků?

A přitom nelze v žádném případě mluvit o kýči. Fantastická herečka, která za pár let oslaví sedmdesátku (!), se nebojí udělat si srandu ani ze sebe sama a zkusit si i lehčí žánr. Ten pak díky ní získává na atraktivnosti a přidané hodnotě, např. Ďábel nosí Pradu.

Harrison Ford

HarrisonFoto: Profimedia

Zdatný muž důchodového věku zatím stále neztrácí svůj šarm. Důkazem toho je role ve filmu Věčně mladá (2015), kde vás sice zaskočí jeho vzhled, ale je to stále ten dobrý Harrison Ford s jiskrou v oku.

  • Svého času se říkalo, že Hollywood má herecké hvězdy, megahvězdy a Harrisona Forda. Takovou zárukou kvalitního filmu je herec, jehož jméno už bude paradoxně navždy spojováno s dobrodružnými snímky na téma Indiana Jones.

Nicméně těch skutečně dobrých filmů je opravdu slušná řádka: muže okouzlily jeho Hvězdné války, Blade Runner, K-19: Stroj na smrt a Vysoká hra patriotů. Ženy pak vzdychaly u filmů jako Podnikavá dívka, Myslete na Henryho, Sabrina a Šest dní, sedm nocí.

Kate Winslet

kate winsletFoto: Profimedia

Půvabná Britka s osobitým kouzlem je stálicí již přes dvacet let. Zabodovala v austenovském snímku Rozum a cit, Ophelii si střihla ve filmovém Hamletovi, a díky tomu tak nějak nasměrovala svou kariéru k ženám, které jsou vždy svým způsobem velmi výjimečné.

  • Světovou proslulost jí přinesl americký, jedenácti Oscary oceněný, Titanic. Pro mnohé tak navždy zůstala svéhlavou dívkou Rose...

Pro ni to však ve skutečnosti byl naopak teprve ten pravý začátek. Co role, to klenot. Závažná témata s dramatickým nádechem jako Iris, Předčítač, Nouzový východ, Jako malé děti, Prodloužený víkend i zábavně romantické typu Prázdniny.

A ještě jedna věc stojí za zmínku: stejně jako výše zmíněná Meryl, také ona „stárne“ krásně přirozeně, další zázrak v dnešním showbyznyse.

Leonardo DiCaprio

diCaprioFoto: Profimedia

Herecký partner Kate Winslet z filmů Titanic a Nouzový východ je známý nejen jako skvělý herec, ale také jako velký ochránce přírody.

  • Průlom slávy charismatického muže začal poměrně brzy snímkem Dospívání po americku a pokračoval prakticky nonstop do dnešních dní.

Za všechny povedené kousky jmenujme Rváčův deník, Romeo a Julie, Letec, Chyť mě, když to dokážeš (s Tomem Hanksem), Skrytá identita, Labyrint lží, Prokletý ostrov, Nespoutaný Django, Vlk z Wall Street, Velký Gatsby.

Jodie Foster

Jodie FosterFoto: Profimedia

Tajuplný pohled, který jasně naznačuje, že její filmové hrdinky řeknou jen přesně to, co uznají za vhodné, ať už si myslí cokoliv. A že toho mají díky své představitelce v hlavě určitě dost, o tom svědčí i fakt, že herečka, která se proslavila už ve čtrnácti v dramatu Taxikář, dala přednost studiu na vysoké škole před pozlátkem, které jí nabízeli...

Přesto - naštěstí pro kinematografii - hraje dál a objevuje v následujících letech ve vyloženě chytrých filmech, skvostech dramatu jako Znásilnění, Mlčení jehňátek, Kontakt, Úkryt, Spojenec, Mé druhé já, Bůh masakru (kde se jistě ne náhodou setkává s již zmíněnou Kate Winslet).

Nicméně dokáže i romantické kousky jako Anna a král a nejsou ji cizí ani komediální prvky - Maverick.

Tak příjemné večery s dobrými filmy.

Přečtěte si také:

Reklama