Víte, že přibližně šest z deseti Čechů (61 %) posílá balíky více než třikrát ročně, zatímco jen zhruba 7 % lidí je neposílá vůbec? Kromě toho zhruba třetinu (34 %) ze všech zásilek tvoří dárky pro příbuzné a přátele, zatímco téměř polovina respondentů posílá běžnou zásilku (47 %) v rámci ČR bez konkrétního účelu. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu nepoštovní zasilatelské služby Chytrýbalík.cz, na který odpovídalo 1070 dospělých respondentů.

„Výsledky průzkumu ukazují, že s rozvojem e-commerce roste rok od roku i zájem o zasilatelské služby. Poměrně překvapující je zjištění, že Češi až v takové míře využívají kurýrní společnosti už při běžné korespondenci nebo také při přepravě zásilky k obdarování svých blízkých. Přitom většinou platí, že balíky posílají spíše ženy než muži,“ uvedl Robert Škorpík zakladatel portálu Chytrýbalík.cz.

Chytrýbalík.cz

Zatímco šest z deseti Čechů pošle balík třikrát za rok a vícekrát, čtyř z deseti (39 %) méně než třikrát nebo vůbec. Zhruba více než tři čtvrtiny (77 %) Čechů pošle za rok balík alespoň dvakrát, a alespoň jednou celkem 93 % dospělých Čechů. Naopak 7 % neposílá balíky vůbec.

Účel zasílání balíku je kromě doručování běžných zásilek (38 %) a obdarování svých blízkých (34 %) také např. prodej bazarového zboží 21 %. Do zahraničí je zasláno zhruba 4 % balíků a k jiným účelům využívá zasilatelských služeb zhruba 3 % respondentů.

Chytrýbalík.cz

„S přibývajícím počtem zásilek roste i náročnost zákazníků. Například každý třetí zákazník e-shopu si stěžuje, že mu pošta nepřiveze objednaný balík až domů. Již dříve poukázal průzkum Asociace pro elektronickou komerci na skutečnost, kdy pošťák většinou u dveří vůbec nezazvoní a jen vhodí do schránky oznámení o doručení zásilky. V této souvislosti dlouhodobě registrujeme poptávku po vyšším standardu zásilkových služeb, u kterého má zákazník jistotu, že jeho zásilka bude doručena ode dveří ke dveřím do druhého dne a automaticky bude pojištěna proti poškození ci krádeži,“ řekl Jakub Kůstka, spoluzakladatel projektu Chytrýbalík.cz.

Chytrýbalík.cz

Z hlediska velikosti zásilky jsou nejčasteji distribuovány balíky do 3 kilogramu, které tvoří až tri čtvrtiny z celkového počtu. Více než třetinu (36 %) z celkového počtu jsou zásilky do 1 kilogramu. Balíky do 5 kilogramu tvoří zhruba 97 % zásilek. Zbytek připadá na objemné zásilky až do 50 kilogramů.

„Právě s objemnými zásilkami je často při bežném poštovním styku problém, protože pošta je odmítá z důvodu velké hmotnosti nebo špatného zabalení. I když tvoří poměrně malou část z celkového počtu zásilek, jejich odesílatelé jsou poměrně významná skupina, která si urcite zaslouží vetší pozornost,“ dodává Robert Škorpík.

Služba Chytrýbalík.cz je nepoštovní zasilatelská služba, která nabízí zákazníkovi alternativu v podobě zaslání zásilky on-line ode dveří ke dveřím bez nutnosti osobně chodit na poštu a čekání ve frontě na přepážce. Služba garantuje doručení balíku příjemci následující pracovní den od vyzvednutí (do 24 hodin), pojištění zásilky proti krádeži ci poškození až do výše 50.000 Kč. Chytrýbalík.cz je schopen doručovat i objemné zásilky do 50 kilogramů.

Chytrýbalík.cz

 

 

Reklama