Svátek zamilovaných získal u Čechů na oblibě. Podle výsledků aktuálního průzkumu obchodů Albert svatého Valentýna oslaví 60 % žen a mužů. Výsledek potvrzují i nákupní data. V období tohoto svátku výrazně roste zájem o čokoládové výrobky, květiny a šumivá vína.

Láska prochází žaludkem
5c62d5287256cobrazek.png

Průzkum potvrdil, že muži i ženy by rádi strávili valentýnský čas společnou večeří, ať už doma nebo v restauraci. Dárek v podobě květin, šperku či kosmetiky ocení spíše ženy, muži naopak nepohrdnou alkoholickými nápoji.

Nejčastějším dárkem, který Češi pro své partnery chystají, jsou podle výsledků průzkumu čokoláda a jiné sladkosti. Těch se na Valentýna prodá více než v jiných obdobích roku. „V meziročním srovnání pozorujeme nárůst prodejů čokoládových bonboniér v řádu desítek procent,“ říká Barbora Vanko, tisková mluvčí obchodů Albert. V porovnání s květnovým svátkem zamilovaných jsou prodeje o více než třetinu vyšší. 

Podle průzkumu polovina mužů plánuje koupit také květiny. „Prodeje řezaných květin jsou na svatého Valentýna o 90 % vyšší než v běžném dni. Největší zájem je jednoznačně o růže,“ říká Barbora Vanko a dodává: „Zájem o hrnkové květiny se zvyšuje již o týden dříve. Prodáme jich o polovinu více než běžně.“

Roste zájem o růžová vína i sekty

S oslavami svátku se pojí i zvýšené prodeje vín, zejména těch šumivých. „V období Valentýna zákazníci častěji vkládají do nákupních košíků sekty, prosecca, ale i růžová vína, vermuty a portské,“ komentuje Barbora Vanko z Alberta. 

V Česku se podle výsledků průzkumu bude svatý Valentýn slavit nejvíce v Ústeckém, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Odpovědělo tak 71 % místních respondentů. Naopak nejméně dotazovaných (45 %) se k oslavě svátku přiklání v Plzeňském kraji.
5c62d546eb3a8obrazek.png

Reklama