Máte doma „deváťáka“? Jistě už nějakou dobu řešíte, jakou střední školu vybrat. Přinášíme vám několik rad, které vám pomohou právě s výběrem SŠ. Podle čeho jste vybírala vy? To je téma na dnešek!

skol

Podle současného systému si vaše děti mohou v prvním kole podat přihlášky až na 3 obory vzdělávání. Přihlášky se podávají přímo na střední škole. My pro vás máme šest rad, kterými by se váš budoucí student, a potažmo i vy měla řídit.

1. Navštivte dny otevřených dveří. Dny otevřených dveří probíhají už od září zpravidla ve vymezených termínech. Většina škol má termínů několik, aby budoucím školáků neunikla důležitá písemka. „Některé školy se snaží vyjít potencionálním studentům a jejich rodičům co nejvíce vstříc, proto nemají den otevřených dveří limitovaný. Kdy zájemci o výuku školu navštíví, závisí na individuální domluvě,“ informuje nás Eva Kudrnová, ředitelka Anglicko-českého gymnázia Amazon. „Všichni tak mají možnost poznat nejen prostředí školy, ale i učební program,“ dodává.

2. Zaměřte se na školy, které se specializují na výuku jazyků. Nejen angličtina, ale i němčina, španělština nebo francouzština jsou pro lepší pracovní pozici téměř nutností, neboť se na našem trhu objevuje stále více zahraničních firem. Odstrašující jsou žel výsledky české populace, kdy více než polovina Čechů neumí žádný cizí jazyk. „Naše schopnost učit se cizí jazyk je nejvíce rozvinuta do 17 let. Pak se nám „zavře ucho“ a jazyk se učíme mnohem hůře. Proto by kvalitní střední škola měla nabízet výuku cizího jazyka od rodilých mluvčích, kteří mají zároveň správnou intonaci, akcent a frázování,“ vysvětluje odbornice.

3. Důležité jsou nejen vědomosti, ale i praxe. Díky ní pak naleznou vaše děti mnohem větší uplatnění jak na pracovním trhu, tak i v osobním životě. „Praktické dovednosti si mohou žáci osvojit např. v projektovém vyučování, kde se stanoví konkrétní cíl. Je pak na studentech, jak se k němu dostanou. Hlavní je, že si vyzkouší skutečné životní role a situace a řeší reálné problémy,“ objasňuje Eva Kudrnová. „Projektové vyučování podporuje týmovou práci, schopnost plánovat a orientovat se v dané situaci. Výsledkem je, že žák umí poznatky zpracovávat, hledat souvislosti, překonávat překážky a využívat fantazii.“

4. Zjistěte si, kolik bývá žáků v jedné třídě. Známkou moderního školství je preference individuálního přístupu k žákům. To znamená mít dostatečný prostor se jednotlivým studentům věnovat a především jim pomoci se rozvíjet. Tento princip vychází z poznání osobnosti konkrétních žáků. V běžné škole je ve třídě až 30 a více žáků. To je pro takovou práci příliš mnoho. Ideální počet je kolem 15-20 studentů ve třídě.

5. Preferujte školy, které nabízejí prvním ročníkům seznamovací kurz. „Pedagogové i studenti si tyto kurzy pochvalují. Díky nim se totiž všichni navzájem poznají během pár dní. To by jinak zvládli za několik měsíců studia,“ vysvětluje ředitelka gymnázia. „Když se studenti s učiteli dříve poznají, vzniknou mezi nimi rychleji přátelské vztahy, které podporují pozitivní atmosféru v kolektivu a smysl pro spolupráci.“

6. Prohlédněte si webové stránky vybraných škol. Ty jsou totiž vizitkou školy. Jestliže se na nich dozvíte všechny podstatné informace (např. jaké jsou podmínky přijímacího řízení, jak probíhá výuka, jaké nabízí škola školní a mimoškolní aktivity apod.). Jsou-li zároveň přehledné a aktualizované, může to být pro vás velmi cenná informace a cesta vpřed.

Zdroj: Tisková zpráva

Téma na dnešek: Jak jste si vybírala školu pro sebe?

Školní léta už má většina z nás dávno za sebou. Pojďme si na ně alespoň zavzpomínat. Přenesme se nyní zpět do doby, kdy jsme se rozhodovali, kam po „základce“ zamíříme.

  • Podle čeho jste se rozhodovala?
  • Chtěla jste školu blízko domova? Nebo jste naopak toužila po bydlení na internátu?
  • Šla byste kamkoliv, jen abyste se dostala na vytoužený obor?
  • Věděla vůbec jste v tomhle věku, čím chcete být a čemu se chcete zbytek života věnovat?
  • Nakolik vaši volbu ovlivňovali rodiče?
  • Pro jakou školu jste se nakonec rozhodla?
  • Byla to dobrá volba?

Pište nám své příspěvky už teď na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu dne zveřejňovat a jednu z pisatelek pochopitelně také odměníme. Dnes si můžete zajistit klidné spaní, protože hrajeme Silence - sprej do krku proti chrápání.