Nikoleta a její manžel měli prý od začátku jasno v tom, že chtějí mít určitě víc dětí než jedno. Utvrdilo je v tom narození nejstaršího syna, který oslavil už jedenadvacáté narozeniny. „Poté, co se mi narodil první syn, jsem věděla, že se mi stalo to nejlepší v životě. Když se na něj druhý den přišel podívat manžel, řekla jsem mu, že bychom mohli mít tak čtyři až šest dětí a on souhlasil,“ vypráví Nikoleta.

image.pngNikdo není v přesile
Nakonec se manželé zastavili na osmi potomcích a mají to ideálně vyrovnané – čtyři děvčata a čtyři chlapce. Je jim 21, 19, 18, 16, 14, 13, 9 a 7 let.

Dvaačtyřicetiletá žena přiznává, že zkoordinovat rodinné aktivity je hodně náročné, ale neměnila by. Zároveň nechce, aby se starší děti musely povinně starat o ty mladší. „Sama jsem nejstarší ze tří sester a připadalo mi nefér, když jsem se o své sourozence musela starat. Proto jsem si řekla, že to nebudu chtít od vlastních dětí. Tak nějak přirozeně si všichni pomáháme, ale když nechtějí, nemusí,“ vysvětluje osminásobná matka.  

Systém je důležitý
Občas prý něco selže, ale většinou se daří sladit rodinné aktivity tak, aby se každý mohl věnovat tomu, co ho baví. Největší výzvou bývá pro rodinu sejít se v plném počtu na určeném místě a v určeném čase.

Aby Nikoleta zvládla skloubit péči o rodinu se svými aktivitami, kterými je hlavně pořádání přednášek o výchově a vztahu s dětmi, psaní blogu Dennik mamy a provozování tří módních značek (IMANI, MAMIMO a BETONKY), musela si vybudovat systém. „Za ty roky už vím, kolik času můžu věnovat určitým aktivitám a snažím se nebrat si toho víc, než zvládnu. Znám své limity a respektuji je,“ tvrdí.

Postupně se musela naučit více odpočívat. Čas od času si udělá den sama pro sebe. „Dlouhá léta jsem samu sebe dost zanedbávala, teď se učím víc odpočívat. Zjistila jsem, že je to nezbytné pro to, abych byla zdravá. A děti mě v tom podporují,“ říká Nikoleta.

Bez strií i celulitidy
A jak se tolik porodů, 6 let těhotenství a 7 let kojení podepíše na ženském těle? Osminásobná maminka měla štěstí. „Nemám celulitidu a vyhnuly se mi i strie. Jsem se svým tělem celkem spokojená. Odvedlo dobrou práci a zvládlo to bez nějakých vážných následků. Jediné, co mě potrápilo, byla nadváha, ale s tou jsem se vypořádala,“ říká.   

To, co je podle matky na početné rodině tím nejlepší, je zároveň někdy i tím nejhorším. „U nás doma se asi nikdo necítí být sám, ale někdy je to i negativní. Každý občas potřebuje víc klidu a získat ho v domě plném lidí není zrovna jednoduché,“ uzavírá Nikoleta své vyprávění. 

Nenechte si ujít ani další články:

Dovedete si představit vychovávat osm dětí?

Reklama