Cestování je jedno velké dobrodružství! Ať už se chystáte vyrazit kamkoliv po světě, nezapomeňte si např. přibalit kreditní kartu. Ta vám přijde vhod například při rezervaci hotelů či auta v zahraničí, kde je obvykle vyžadována platba kreditní kartou. Při cestování do zahraničí nezapomeňte na cestovní pas či občanský průkaz (dle země, kam cestujete). Zkontrolujte si také letenky a vouchery k ubytování. Pokud pojedete autem, nastudujte si dopravní pravidla pro příslušné země a přibalte i zelenou kartu. Doma pak zalijte květiny, zajistěte vybírání poštovní schránky, zkrátka zabezpečte svou domácnost. A pak už jen sjednat cestovní pojištění a hurá na dovolenou!

letadlo

1.       Myslete na to, co opouštíte. Dostatečně zalít kytky nestačí

Není nic horšího než návrat z dovolené do vykradeného bytu. Podle údajů Policie ČR to v loňském roce potkalo přes 1 500 domácností. Přitom jen stačí domácnost důsledně zabezpečit. Mezi nejčastější rady patří vytvořit zdání, že je v bytě stále někdo přítomen. V době neomezeného připojení na internet se k tomu přidává i nesdílet svou polohu a fotky na Facebooku.

2.       Zdraví máte jen jedno. Pojistěte si ho

Ošetření zlomené nohy vás v zahraničí může vyjít na pár set tisíc. Ve srovnání s pár stovkami, které dáte za cestovní pojištění, už stojí za to o něm uvažovat. Řada bank umožňuje pojistit se rychle např. přes mobilní aplikaci. Umožňuje to také ČSOB i Era v mobilní aplikaci smartbanking a pojistit se můžete třeba i těsně před odletem na letišti. Aby cestovní pojištění mělo smysl, měli byste vědět, co vám pojišťovna proplatí a na co se vaše smlouva nevztahuje. Náročnější lékařské zákroky vždy předem konzultujte s infolinkou pro vaše cestovní pojištění, aby vás při požadavku k proplacení zákroku zpátky v ČR nečekalo nepříjemné překvapení.

3.       Kartou plaťte, nevybírejte

Podle Sdružení pro bankovní karty loni Češi v zahraničí svými kartami zaplatili 4,4 mld. Kč, z toho 1,4 mld. Kč připadlo na transakce kreditními kartami. Při platbě kartou vám odpadá sledování kurzu. Placení kartou v zahraničí je přepočítáváno devizovým kurzem, který je většinou výhodnější než kurz, který vám nabídne směnárna. A podobně jako v České republice, i v zahraničí jsou platby u obchodníků většinou zdarma. To ale už neplatí pro výběr hotovosti z bankomatu. Obchodník vás na případný poplatek musí předem upozornit.

era

4.       Kreditní kartu nespouštějte z očí

Kreditní karta se vám v zahraničí vyplatí, když si například chcete půjčit auto. Půjčovna si obvykle na účtu kreditní karty rezervuje určitou sumu na případné škody na vozidle, a po jeho bezproblémovém vrácení tuto blokaci peněz zruší. Nikdy však nedávejte kartu obchodníkovi jako zástavu a nedovolte, aby ji odnesl z vašeho dohledu – to platí obecně pro všechny platební karty.

5.       Při krádeži karty se dlouho nerozmýšlejte. Rozhodují první minuty

Před cestou do zahraničí se doporučuje zapsat si na bezpečné místo posledních šest čísel platební karty a kontakt na klientskou linku karet vaší banky pro případnou blokaci, když v zahraničí kartu ztratíte nebo vás okradou. Zloději zpravidla zkusí kartu použít krátce po krádeži, proto jednejte rychle. Kartu jde také pojistit proti ztrátě a krádeži. Pojištění není nijak nákladnou záležitostí a vztahuje se také na souběžnou ztrátu hotovosti, osobních dokladů a věcí nebo klíčů.

dite

6.       Z dovolené s čistým štítem

Sníte o cestě za exotikou, kterou si momentálně nemůžete dovolit? Než sáhnete po půjčce, dobře si vše rozmyslete. Vytoužených deset dní v ráji můžete splácet i několik let. Na dovolenou je zkrátka vždy lepší si našetřit. A ideálně peníze odkládat někam, kde se vám zároveň zhodnotí. Třeba v podílových fondech ČSOB můžete začít pravidelně investovat od 500 Kč měsíčně, a dosáhnout tak vyššího zhodnocení než na běžném nebo spořicím účtu.

Zdroj foto: Era, ČSOB

Reklama