Svatba

Byla jste už někdy na šermířské svatbě? Že ne? Tak to jste o hodně přišla! No, zkuste to při nejbližší příležitosti napravit a zatím si můžete přečíst tuhle reportáž právě z jedné takové svatby, která se konala v krušnohorském hradě Hauenštejně...

7.30

Je sobota ráno, ale dnes vyspávat nebudu. Čeká mě svatba kolegy z divadla, na kterou jsme slíbili šermířské vystoupení. Probouzím se pomalu a chystám si kostým a zbraně. Za hodinku a tři čtvrtě mě mají na benzínce u Smíchovského nádraží naložit Michal s Bárou a Piži...

9.25

Na nádraží jsem dorazil o čtvrt hodiny dříve. Jsem trochu nervózní, tak volám Piži, jestli už je naložená?
„Sedíme už víc než půl hodiny v MacDonaldu,“ oznamuje mi do telefonu.
„Gr...
Když se kamarádi vyvalí pěkně napapaní ven, Michal se směje: „Myslel jsem, že poznáš moje auto.“
No, poznal jsem ho, ale nebyl jsem si jistý, protože Michal střídá auta dvě... ale což, hlavně, že jsme se pěkně sešli. Cesta rychle ubíhá a chvíli po jedenácté jsme na místě.

11.15

Svatba

Jsme na místě a začíná shon. Jdeme se převléct do nedaleké chaty a chceme nacvičit vystoupení s předáváním svatebního daru. Jenže nějak nestíháme, projedeme jen pár soubojů a už je potřeba vyšplhat na hrad, kde v jednu začne obřad.

13.10

Svatba

Obřad začíná s drobným zpožděním. My ozbrojení tvoříme kordon, kterým prochází svatebčané. Zdravíme je zdviženými meči a pak po celou dobu obřadu držíme stráž. Cestou od oltáře už středem kordonu jdou jen novomanželé a my za nimi křížíme zbraně, a tím jim symbolicky uzavíráme cestu zpět.

Svatba

„Cha! Eriku s Maruškou, zpátky už to nejde, to byste se přes nás museli probít!“ Ale novomanželé nevypadají, že by si chtěli svůj krok rozmyslet.

13.45

Svatba

Následuje gratulování a všemožné focení, ostatně jako na jakékoli jiné svatbě. Jen zde je to v kostýmech a pod hradní věží to celé vypadá tak nějak romantičtěji a opravdověji.

Svatba

Ženich dostal samozřejmě chomout, nevěsta zase bič: To aby jim bylo jasné, jak to v manželství bude fungovat.

14.15

Ženu Rebely (tak se jmenuje naše šermířské divadlo) k nácviku. Jedeme jen podle bodového scénáře a vystoupení je kombinované s fire show. No, souboje jsou hotové, příběh jednou nahlas probraný a už nás zase volají na hostinu, tak snad všechno dopadne...

15.00

Svatba

Hostina je ve sklepení hradního paláce, dříve tu bývalo vězení, což dokazují mříže a všemožně poházené okovy. Na stole, který se táhne přes celou místnost, je kromě dortu spousta dalšího jídla. Venku na nádvoří se vaří šermířský gulášek a ohřívají uzené kýty. Ženich všem děkuje, že přišli, krájí s nevěstou dort a vybízí ostatní k hodování.

Svatba

V tu chvíli spouští i kapela ERGO. Hrají skvěle, zábava začíná!

15.30

Domlouvám se s kapelmajstrem, ať dají ještě jednu, pak uděláme divadlo a bude další program. Poslední píseň dozní... Velectění pánové, vznešené dámy!“ hulákám jako na lesy: „Vyjděte všichni na nádvoří, kde se můžete potěšiti třeskotem zbraní, pliváním ohně a všelijakými kejklemi, které jsme pro vás přichystali.“

15.40

Svatba

Představení začíná. Usazuji novomanžele na čestná místa: Nyní už v roli bohatých mecenášů, kteří mají sponzorovat naši šermířskou skupinu. Připravili jsme si pro ně krátké vystoupení, ve kterém nejprve kurtizána okradla bohatého měšťana, ten ji chytil a předal drábům. Drábové ji nechali zakout do želez a kat jí má vypálit cejch. Jenže katovi se to moc nelíbí, protože dnes se žení pán, všude je veselo a on má vypalovat cejch... tak jde s kurtizánou do hospody.

Svatba

V hospodě blbnou kejklíři s ohněm, přichází tam i tlupa kumpánů a také bohatý měšťan. Kumpáni chtějí osvobodit kurtizánu, tak se porvou s katem, omráčí ho a seberou mu klíč. Pak chtějí obrat měšťana při hře, ten je ale obviní, že hrají falešně. To už je jeden z kumpánů tak na mol, že usnul. Kumpáni, co jsou vzhůru, zabijí měšťana - leknou se toho, co udělali, a utečou.

Svatba

Hostinská s kurtizánou začnou ten nepořádek uklízet a při tom obírat měšťana, když přichází stráž a chce je zatknout. Holky se brání a stráž je ztrestá definitivně. Vrací se kumpáni - zapomněli mrtvolu obrat o peníze - jenže narazí na stráž a ta je chce také zatknout. Dojde k velké potyčce, při které se všichni navzájem propíchnou.

Svatba

Nakonec se probere kat a kouká, že je to tu samá mrtvola a že je bez práce. Probere se i opilý kumpán, a tak se jdou spolu znovu napít.

16.10

Svatba

Představení se vydařilo, mecenášům (novomanželům) se líbilo. Na jeho konci jsme jim předali dar, protože nás přece nebudou sponzorovat jen tak zadarmo. Na pořadu je další bod programu, prohlídka hradu s hereckými vsuvkami Pouličního divadla Viktora Braunreitera . Část z nás už ale musí odjet a můj odvoz je mezi nimi...

16.30

Sedím v autě s Michalem a Bárou. Povídáme si o svatbě a o představení. Byl to vydařený den! Druhý den přichází fotky. Přišli jsme ještě o břišní tanečnici a noční fire show, do které se zapojil i sám ženich. No, nevěsta si vzala pořádného divocha!

Svatba

Divadlo scénického a historického šermu Rebel...

www.rebel.cz

Kapela ERGO...

www.ergomusic.cz

Byla jste někdy na šermířské svatbě? A na nějakém šermířském vystoupení? Chtěla byste mít doma šermíře?

Reklama