Dokážete si představit květen bez šeříku? Určitě ne. Také byste ho chtěli mít ve své zahradě, nebo alespoň ve váze? Pojďte si o něm přečíst pár zajímavostí.

šeřík

Začátek května patří šeříkům. Kdo by neznal tyto bohatě kvetoucí keře, které zdobí parky, zahrady a prosluněné stráně? Zatímco mráz dubnových dní spálil květy ovocných stromů, šeříky odolaly. Jen si daly trochu načas a vykvétají právě teď, jako by nám chtěly vynahradit tu zkázu.

Ačkoliv střední Evropa není jeho původní domovinou, (patří do čeledi olivovníkovitých), zdejším podmínkám se dokonale přizpůsobil a zdomácněl.

Pro svou nenáročnost na pěstování a pestrou škálu květů od bílé až po temně fialovou se stal velmi oblíbeným a rozšířeným keřem, který nemohl chybět v žádném parku nebo zámecké zahradě.

Postupným šlechtěním se „rodina“ šeříku rozrostla na 30 druhů a 800 kultivarů. Převážnou většinu těch nejkrásnějších najdete v dendrologickém parku v Průhonicích.

Chcete šeřík také pěstovat? Dopřejte mu ty nejlepší podmínky a odmění se vám nejen bohatou záplavou květů, ale i nezaměnitelnou vůní.

šeřík

  • Šeříku se nejlépe daří na slunném stanovišti s vápennou a dobře propustnou zeminou. Nemá rád přemokřené, jílovité a kyselé půdy.
  • Snáší dobře sucho, ale mladé keře v době rozkvětu určitě přivítají závlahu.
  • Po odkvětu je nutné odlamovat zaschlé laty, aby se keř nevysiloval a příští rok lépe kvetl.
  • Doba po odkvětu je vhodná i k tvarování řezem, který šeřík velmi dobře snáší a snadno obráží.
  • Nejsnazší množení je řízkováním, které můžete provádět ještě začátkem května. Mladé řízky snadno zakoření za dva až tři týdny nejlépe v teple skleníku. Ideální teplota je kolem dvaceti stupňů.

Chcete šeřík do vázy?

Zatímco na keřích vydrží květy až tři týdny, ve váze si jich moc dlouho neužijete. K řezu jsou vhodné mírně nakvetlé větvičky, které šikmo seříznete, odstraníte listy (nejdříve vadnou) a dáte do studené vody na chladné místo.

Reklama