Halston

Americký návrhář Roy Halston Frowick, známý jen jako Halston, přetvořil svět módy sedmdesátých let. Preferoval minimalistický přístup, jednoduchý design a materiály, jako je kašmír nebo ultrasemiš, zároveň proslul svým nezřízeným životním stylem, který byl plný drog a sexu. V extravagantním životopisném portrétu s pěti díly ho ztvárnil herec Ewan McGregor, který za roli získal cenu Emmy. Děj zaznamenává návrhářův výstup na vrchol, ale i jeho strmý pád. A nechybí samozřejmě důležitá ingredience v podobě módy. Sám návrhář zemřel v roce 1990 v sedmapadesáti letech na druh rakoviny, který se u něj vyvinul v souvislosti s onemocněním AIDS.

m1.jpg
Foto: Profimedia

Fresh Prince

Už několikátou sezónu po sobě si někteří užívají návrat devadesátek a jiní při pohledu na minulé doby připomínající outfity trpí. Pokud patříte do té první skupiny a hledáte, čím se ještě inspirovat, můžete si přehrát starší seriál Fresh Prince v hlavní roli s Willem Smithem. Řídit se samozřejmě nemusíte tím, co nosil Will, ale ženskými postavami seriálu. Šlo o kalhoty s vysokým pasem, vestičky, oblečení s ramenními vycpávkami, džínové bundy, vzorované košile apod.

Kostýmy měla na svědomí Judy Richman, která tehdy některé kusy mainstreamového oblečení mixovala s afroamerickými motivy. Svou roli měly samozřejmě i hip hopové prvky. Mnoha kostýmy se už v tehdejší době snažila stírat hranice mezi mužskou a ženskou módou. Will Smith se tak v seriálu objevil například v tričku ve stylu crop topu apod.

6278d932c8e94obrazek.png
Foto: Profimedia

Tyhle šaty beru!

Kdo by neměl slabost pro krásné svatební šaty? Ať už si je vybíráte jednou, nebo vícekrát za život, vždy je to zážitek. Obdivovat svatební šaty, které si vybírají jiné nevěsty a kochat se kousky, po kterých byste možná nikdy nesáhla, je ovšem taky zábava. Tento zážitek zprostředkovává americká reality show Say Yes to the Dress, kterou v České republice vysílala televize Prima s názvem Tyhle šaty beru!. 
Nevěsty se v jednotlivých dílech střídají ve velkém obchodě v New Yorku, kde si vybírají ideální róbu pro svůj den D. A to za dohledu rodiny i profesionálů v oboru. Cílem je najít každé nevěstě to pravé s ohledem na její představu, ale i postavu.

Příští módní trend

Další tip je opět na americkou reality show, tentokrát v ní soutěží módní návrháři – nejen o finanční odměnu, ale také o možnost upozornit na sebe a zlepšit si postavení ve světě módy. Soutěžící jsou v každém díle postavení před konkrétní zadání, jako je třeba červený koberec nebo spodní prádlo. A mají popustit uzdu své fantazie, navrhnout a ušít něco originálního, neotřelého a krásného. A to během pouhých dvou dnů. Následuje předvedení modelů v rámci přehlídky a jejich zhodnocení odbornou porotou. Řeší se nejen design, ale i kvalita zpracování. Kromě kochání se vzniklými kreacemi se můžete inspirovat také konkrétními módními tipy, o které se s diváky dělí porotci a další odborníci.

m3.jpg
Foto: Profimedia

Emily v Paříži

Série o Američance, která se snaží v Paříži proniknout pod zdánlivě nepřátelskou slupku tamních Francouzů, má zatím dvě série. Nejen hlavní postava marketingové manažerky v podání Lily Collins, ale také všechny ostatní dámy v seriálu překvapují svými outfity. Zatímco Emily je poněkud ztřeštěná a kombinuje zdánlivě nekombinovatelné kousky, ze Sylvie hrané Philippine Leroy-Beaulieu srší francouzská elegance a ženskost. Každý si tedy v seriálu najde to své. Za výsledné outfity jsou zodpovědné zejména dvě ženy – kostýmní designérky Marylin Fitouss a Patricia Field, která řešila outfity legendárního Sexu ve městě. Marylin Fitouss pro Netflix prozradila, že bourání zažitých módních stereotypů bylo jedním z jejích hlavních cílů. „Součástí úspěchu první sezóny byla i svoboda, kterou kostýmní design lidem poskytl, aby věci míchali, jak se jim zlíbí. První řada jim ukázala, že mohou kombinovat puntíky a proužky, dávat dohromady různé barvy a neomezovat se,“ uvedla kostýmní návrhářka, jejíž motto pro obě sezóny prý znělo: „Příliš mnoho dobrého vkusu nudí.“

Nutno ovšem dodat, že módou v Emily v Paříži se sice můžete inspirovat, ale konkrétní kousky nejsou tak snadno dostupné. Designérka totiž často sahala po věhlasných značkách, jako je Versace nebo Dolce & Gabbana.

m4.jpg
Foto: Profimedia

Zdroje: ČSFD, Netflix, Wikipedia, Oprah Daily, Cosmopolitan, Refinery29, Elle, YouTube

Čtěte také:

Reklama