cl.jpg
Foto: Profimedia

Veliká 
Britsko-australský seriál v hlavní roli s Elle Fanning má dvě série po deseti dílech. Není to tedy nic, co by vás zahltilo na dlouhé hodiny. Děj se odehrává v Rusku v osmnáctém století a zachycuje vzestup panovnice Kateřiny Veliké. V příběhu je zkombinováno drama s komediální složkou.

Sanditon
Dramatický seriál, který se odehrává v polovině devatenáctého století v rybářské vesničce Sanditon, vychází z nedokončeného románu Jane Austen. Zatím měly premiéru dvě série, ale chystá se i třetí. Hlavní postavou je temperamentní a nezávislá hrdinka Charlotte v podání Rose Williams. V seriálu není nouze o lásku, romantiku ani intriky.

Nevěstky
Dalším britským počinem jsou Nevěstky, které mají tři série po osmi epizodách. Děj je zasazený do Londýna 18. století a zabývá se výnosným podnikáním – prostitucí. Margaret Wells, kterou hraje Samantha Morton, se snaží skloubit roli matky s funkcí majitelky nevěstince. Vyrovnat se musí zejména s novou konkurencí na trhu erotických služeb.

Panství Downton
Nebývalé popularitě se těšil seriál se šesti sériemi a dvěma filmy. První řada začíná v Anglii v období před první světovou válkou a šestá je zasazena do roku 1925. Hlavním předmětem zájmu jsou životní osudy členů rodiny Crawleyových. V obsazení nechybí například Maggie Smith nebo Jim Carter.

Belgravia
Další seriál s pouhými šesti epizodami vás pozve do prostředí anglické smetánky 19. století. Děj se točí kolem rodiny, která přišla k penězům, a nyní se snaží dostat mezi šlechtu a kolem dalšího rodu, který sice patří mezi urozené, ale zase mu chybějí peníze. Belgravia je od stejného autora jako Panství Downton. Hraje v ní například Alice Eve nebo Philip Glenister.

Gentleman Jack
Z dílny BBC pochází další seriál, který má dvě série po osmi epizodách. Začíná v první polovině devatenáctého století a Anne Lister se vrací do rodinného sídla, aby mu navrátila zašlou slávu. Děj je založený na příběhu skutečně žijící ženy, která byla označena jako první moderní lesbička. Hlavní role se zhostila Suranne Jones.

Kuchařka z Castamaru
Svoji historickou romanci prožije i kuchařka z Castamaru, do které se v první polovině devatenáctého století v Madridu zakouká ovdovělý vévoda. Seriál má jednu řadu a dvanáct dílů a na rozdíl od předchozích nepochází z britské, ale ze španělské produkce. Kuchařku Claru Belmonte si zahrála Michelle Jenner a vévodu Diega Roberto Enríquez.

Zdroje: ČSFD, Wikipedia, Netflix, Kinotip, L’officiel