Která z nás nikdy nepodlehla nějakému seriálu. Některé nás polapí na pár týdnů, jiné zůstávají v našich srdcích, ať už pro to máme důvody jakékoliv. Televizní kanály se předhánějí a lákají ovečky na více či méně podařené kousky. Jejich kvalitu prověří ten nejpřísnější kritik - čas. Schválně, které názvy se mihly ve vašich hlavách při pohledu na titulek tohoto článku?

Překročila jsem čtyřicítku a v seriálových vzpomínkách mého dětství a mládí mi bloudí lékaři z Nemocnice na kraji města s Ženou za pultem, Chalupáři spolu s britskými Profesionály, kteří v pubertě představovali vrchol televizní tvorby. Však také každému dílu předcházelo těšení a několikahodinové diskuse ve školních lavicích o tom, co se asi podle názvu bude řešit tentokrát.

Dnes se mnohým pravidelně otvírají Ordinace v růžové zahradě, stínají se hlavy ve Hře o trůny a čtou se Upíří deníky. Přes to vše si většina z nás (ať už jinak kouká na cokoliv, případně téměř na nic) znova ráda pustí seriály, které se tu objevily před dvaceti lety a jejichž reprízu si nenechá ujít snad žádná televize. Čím si nás získaly?

  • O tom si ráda přečtu vaše postřehy v komentářích a možná se shodneme i na některých titulech, které jsem pro vás dnes vybrala. Není v tom žádný systém, prostě intuitivně prvních šest názvů, které se mi vybavily... A těším se, že si společně připomeneme i další...

Kutil Tim

Rodinná podívaná, která k nám dorazila v devadesátých letech a dosud z televizních obrazovek nezmizela. Trochu nemotorný Tim je prototypem muže, kterého bychom si přály - no přiznejme si to - mít všechny doma.

Není sice někdy možná dvakrát nejbystřejší, ale má zlaté srdce, aplikuje do života přiměřenou dávku humoru a je skvělý táta a manžel. A to, že občas tak trochu zboří dům, je přece přesně ta maličkost, nad kterou bychom měly mávnout rukou...

  • Pro Tima Allena (hlavní představitel) životní role, z které těží dodnes.
  • V seriálu nelze přehlédnout moudrého souseda, kterému NIKDY není vidět do tváře, ale objeví se vždy a všude v pravou chvíli, aby pomohl zachránit situaci.

Ženatý se závazky

To svérázného Ala Bundu už bychom asi doma tolik nechtěly. Tento pán, jenž celý den prodává boty (navíc strašně nerad), staví do lepšího světla snad většinu mužských, které ve svém okolí máme.

No upřímně, ani jeho marnotratná manželka Peggy není asi adeptkou na naši kamarádku. Přesto se seriál natáčel neuvěřitelných deset let a řadí se mezi nejoblíbenější právě díky výše zmíněnému páru a nesmrtelným hláškám.

  • Možná je to právě tím, že se vedle nich cítíme tak skvěle, co myslíte?
  • Ed O'Neill, představitel Bundy, exceluje nyní v seriálu Modern family (Taková moderní rodinka). Ale to už je zase jiná kapitola, do které nahlédneme možná příště.

Rodinka v průběhu let

Simpsonovi

Roztomilý žlutý chlapeček Bart se svou stejně vybarvenou rodinou a celým městem vstoupil do našich životů v devadesátých letech. Dle mnoha žebříčků se řadí mezi nejoblíbenější seriály, často jako vůbec nejoblíbenější.

  • Proč se nám líbí? Ač jde o americké dílko každým coulem, vidíme v něm takovou normální rodinku, která by klidně mohla bydlet v Horní/Dolní Lhotě.

M*A*S*H

I když je prostředí amerického seriálu M*A*S*H pro nás naštěstí na hony vzdálené, postavy mobilní vojenské nemocnice za války v Koreji se staly důvěrnými společníky nejedné generace.

Dnes již kultovní seriál je natolik výjimečný a vtipný, že se po skončení posledního dílu můžete začít klidně s prvním a znova se budete bavit. A jsem si téměř jistá, že šarmantní chirurg Hawkey inspiroval k lékařské kariéře určitě nejednoho současného doktora.

  • Pokud i vám padl do oka Alan Alda (již zmíněný Hawkey), nenechte si ujít film Příští rok ve stejnou dobu, jenž vznikl podle slavné divadelní hry (u nás k vidění v Divadle bez zábradlí pod názvem Každý rok ve stejnou dobu).
  • Titulní píseň z M*A*S*H u nás nazpívala skupina Pacifik.

Přátelé

Svého času skutečná seriálová špička, na jejíž vlně popularity jsme se záhy svezli i my. A možná tak trochu chtěli být součástí bláznivé party, kde vlastně nikdo není dokonalý, ale nikomu to nějak zvlášť nevadí. Naopak.

Závislost na tomto seriálu přiznává poměrně vysoké procento lidí a hádejte co: Většinou jsou stále single a nejvíce času tráví se svými přáteli (v tom horším případě pouze s Přáteli na DVD).

  • Víte, že tak trochu volným pokračováním úspěšného sitcomu je seriál Joey, kde je hlavní hvězdou zcela logicky Joey (Matt Leblanc)?

Přátelé - znělka

Krok za krokem

Bez rodinného seriálu o netradičně velké a pestré rodině jsem prostě nemohla dnešní zastaveníčko ukončit. Seriál, v kterém se snoubí jemný humor s morálním poučením, nenásilně vychovává děti i jejich rodiče po mnoho let.

Hlášky pobaví, historky poučí. Co víc si přát? Snad jen aby všechny rodiny, které se musí takto vžívat, to zvládly s takovou elegancí (aspoň z padesáti procent) a potřebným množstvím lásky jako tato. Utopie? Asi ano, však jde stále tak trochu o americký sen, naštěstí bez přílišného kýče a ve snesitelné dávce sentimentu. Koneckonců možná právě tohle někdy potřebujeme, když máme pocit, že je toho na nás moc.

P.S.: Dnešní výběr byl poněkud historického charakteru. Samozřejmě vím, že poslední roky jedou takové kousky jako Dva a půl chlapa, Jak jsem poznal vaši matku, Teorie velkého třesku aj. Ale o tom zase až někdy příště, ju?

Reklama