Dostihnout herce Vojtěcha Hájka nebylo příliš jednoduché. Rozhovor jsme si domlouvali už od léta, ale (jak nám sám v rozhovoru přiznal) nemá takové rozhovory příliš rád. Přesto se nám ho nakonec podařilo přemluvit...

Vy jste se narodil v Táboře, potom jste v Praze dělal DAMU, pak hrál v Klicperově divadle v Hradci, dnes jste zase v Praze v Divadle Radka Brzobohatého. Už jste toho po vlastech českých procestoval a probydlel docela hodně, nestýská se vám třeba po Táboře?
Stýská, nestýská, já jsem tam byl do pěti let, než jsme se přestěhovali natrvalo do Čelákovic. Tam jsem vyrůstal, chodil na gympl, hrál basket... Takže po Táboře se mi vlastně nemá moc co stýskat, moc si toho nepamatuji, dětství jsem prožil tady kousek od Prahy.

Hrál basket... Vím o vás, že kromě basketbalu jste i jinak poměrně aktivní sportovec, jezdíte třeba na vodu. Jak to všechno stíháte, se vší tou televizí, divadlem, dabingem...?
Basket už nedělám, volejbal občas. No, takže sport už moc nestíhám. Na streetball jsou třeba potřeba jen čtyři lidi, ale většina z nich je v Čelákovicích, a když má člověk práci v Praze, tak to moc skloubit nejde.
Volejbal jsme začínali hrát s bráchou, jenže to už se nám také moc nepoštěstí, že bychom si spolu šli zahrát. Brácha je také herec – vystudoval JAMU a zůstal v Brně, takže se tak často nevídáme.

Bratr herec, vy herec, to byla nějaká sázka a oběma vyšla?
Ne, odmalička jsme s Jirkou blbnuli a vymýšleli scénky. Upravovali si různé věci z televize nebo z rozhlasu a pak je hráli na různých akademiích.
Celkem vtipný je, že naši rodiče jsou chemikáři, takže jsme jim trošku draftovali.

Zahrajete si ještě někdy s bratrem?
To nevím, ale je to možné. V Brně si založili své divadlo BURANTEATER, kde Jirka i režíruje. Je možné, že mě třeba někdy bude režírovat...? Je to ale trošku na dálku, navíc nevím, jestli by mě při režírování nezabil. I když je mladší, tak má hodně svoji hlavu a já také.

Pojďme si povídat o Ošklivce Katce, kde hrajete poslíčka Péťu. Sleduje ji každý desátý člověk v republice, co tomu říkáte?
Tomu nevěřím. Bude to určitě míň lidí.

Přesto, jaký je to pocit, že vás zná každý desátý člověk v roli Péti?
Já to takhle neberu. Pro mě to je velká zkušenost před kamerou, ale neberu to tak, že na tom stojí a padá svět. Jsou důležitější věci. Jedna takováhle příležitost ještě herce nedělá.

Co plánujete, až skonči natáčení Ošklivky. Uvidíme vás opět v televizi, ve filmu...?
Myslíte, že to záleží na mně? Záleží to na tom, jestli mi ještě někdo dá příležitost a šanci. To je všechno vis major, náhoda, štěstí. Herců je strašně moc, tuna jich ročně vychází ze škol – já nevím, třeba 150 lidí, kteří tvrdí, že jsou herci, ale vlastně jsou to zatím jen taková herecká batolata. Každý z nich bojuje, jak může a jak umí.

Vy jste ale tajnůstkář. Rýsuje se nějaká nabídka, nebo ne?
Zatím ne. Byl bych samozřejmě rád, ale moc to nevypadá...

Takže to není tak, že by vám Ošklivka otevřela cestu?
Nevím. Myslím, že televize proti sobě dost bojují. Člověk by už musel být jo hvězda, aby mohl přecházet z jedné televize do druhé. Řekl bych, že si to ty televize dost hlídají. Byl bych rád, kdybych dostal další nabídku, to je všechno.

Bavili jsme se před rozhovorem, že rozhovory vlastně nedáváte moc rád, proč?
Moc je neuznávám. Za člověka má mluvit práce a ne to, že se bude objevovat v nějakých médiích. Tím hodnotu a potřebu médií nesrážím, jde to samozřejmě trochu ruku v ruce. Ale někdy se kolem toho dělá zbytečný humbuk.
V tomhle si cením třeba paní Šafránkovou nebo Abraháma, za které jejich práce mluví a nepotřebují se ke všemu vyjadřovat. Nebo třeba paní Hlaváčová – také nepotřebuje hned zveřejňovat, kde se zrovna objevila na pár vteřin před kamerou.

Co pro vás znamená role Péti vnitřně? Jste si s Péťou podobní?
Popravdě nevím. Strašně mě ta role baví, Péťa je takový Harlekýnovský typ – myslím tím Harlekýna z komedie del' arte. Nebo já jsem ho tak aspoň pochopil. Je to člověk, který je strašně otevřený a živý, reaguje na každý sebemenší impuls. Já jsem také energický člověk, takže určité podobnosti tam jsou, ale v naivnosti třeba určitě ne.
Jinak ta role je zajímavá, vděčná a zábavná právě v tom, že si mohu vymyslet jakoukoli kravinu, jakoukoli ptákovinu, blbost, a nějakým způsobem to většinou projde.

Jaké bylo vaše první angažmá v Hradci – na co vzpomínáte?
Hrál jsem tam tři roky a vzpomínám na to strašně rád. Jsou tam skvělí herci, skvělí lidi. Hraje tam spousta výborných herců, o kterých nikdo neví, všichni znají Pavlu Tomicovou, ale nikdo už nezná Zorku Valchařovou, Jirku Zapletala, Filipa Richtermoce. Nikdo je nezná, protože nejsou mediálně známí. Pro práci herce je dobré, když ho lidé znají, herec, který není známý, je trochu protimluv. Otázka je, za jakou cenu té popularity dosáhne, já věřím, že správná cesta je skrz práci.

Utekl jste z Hradce, protože jste chtěl uznání a lepší pracovní příležitosti?
Ne. Já se do Hradce vždycky rád vracím, mám to tam prostě rád, takže jsem určitě neutekl. Hledal jsem ale větší role. Když je člověk v divadle na oblasti, tak doufá, že si zahraje hodně, protože v divadle, přiznejme si, nikdy nejde o peníze. Těch příležitostí jsem v Hradci moc nedostal, vlastně skoro žádnou – když člověk hraje jenom čurdy, tak ho to za chvíli ubije. Já nejsem člověk, který by vydržel sedět na místě a čekat, až se na něj usměje štěstí. Bojuji sám. Nějakou dobu jezdím po dabingu. Když jsem dostal příležitost v Divadle Radka Brzobohatého narychlo nazkoušet alternaci za Tondu Duchoslava, tak jsem naběhl do hry Vyhazovači. Pak přišla druhá role, což je Klec bláznů, kde hraju s panem Brzobohatým, s paní Gregorovou s Pavlínkou Mourkovou (viz náš rozhovor Dětská hvězda: Pavlína Mourková) – to jsou všechno moc fajn lidi.

Teď budete hrát v novém představení...
Dostal jsem třetí příležitost. Zkoušíme hru Jamese Goldmana Lev v zimě. Režíruje to Roman Štolpa, který vystudoval na DAMU původně herectví. Znát ho můžete z Velmi křehkých vztahů, kde hraje Martina Lišku.

Jestli se nepletu, tak Lev v zimě je spíš taková vážnější historická hra, ale dřív jste hrál hlavně v komediích...
V Divadle Radka Brzobohatého se hrají většinou komedie, ale v Hradci nebo ve škole jsme hráli různé věci.

Možná je to tím, že nerad dáváte rozhovory, četl jsem, že jste hrál třeba v Mandragoře...
No jo, Mandragora. To bylo naše oblíbené představení, které jsme hráli ještě v za studií DISKU. Dělal ho Petr Svojtka – strašně jsme si to užívali. Bylo to lehce posunuté do nějakých 70. let.

Dobře, co tedy hrajete raději, charakterní role, nebo spíš komediálnější?
Myslím, že záleží na tom, jak je to napsané, ale ve své podstatě je mi to jedno. Pokud herec není sám režisér, produkční a dramaturg, tak vlastně nemá moc na výběr – dostane nabídku, a buď ji přijme, nebo ne. Lev v zimě je krásná drsnější hra, která má i svůj vtip. Není to úplně drama, že by šlo o nějaký těžký vážný kus, i když ve vztazích to je drama velké.
Na vánoční svátky se sejde královská rodina, Jindřich s Eleonorou, ty hraje pan Brzobohatý s paní Maciuchovou. Přijedou i tři synové, kteří touží po moci, Richarda Lví srdce hraje Ernesto Čekan, Geoffreye hraju já a Jana hraje Jirka Chvalovský. Ve hře se ještě objevuje Alice, milenka Jindřicha, kterou hraje buď Irča Máchová nebo Kačka Velebová. Je to jedna velká intrika, ve které každý usiluje o moc. V mnoha ohledech je to usilování o moc hodně směšné, takže se lidé i zasmějí.
V tom usilování o moc je ta hra vlastně hodně současná.

Pojďme si teď, aspoň chviličku, povídat o vás – nějaké ty drby...
Co mám s vámi dělat...

Co vás na ženě zaujme na první pohled?
Na člověku a na ženě zvlášť mě vždycky zaujmou oči.

Kde budete trávit Vánoce?
U rodičů. Přijede i brácha. Krom toho hrajeme, takže devětadvacátého a jednatřicátého budu v Praze, hrajeme Klec bláznů.

Za kolik a komu koupíte nejdražší dárek?
Netuším.

SOUTĚŽ
Vyhrajte lístky na premiéru hry Lev v zimě
v Divadle Radka Brzobohatého

Stačí, když nám odpovíte správně na soutěžní otázku a máte šanci získat dvě vstupenky na premiéru hry Lev v zimě.

  Jak se jmenuje role, kterou bude hrát Vojta Hájek ve hře Lev v zimě?
    a) Richard Lví srdce
    b) Jan
    c) Geoffrey
    d) Jindřich

Své odpovědi vkládejte SEM (klikni).

Představení se koná 15. ledna 2009 od 19.00 hodin v Divadle Radka Brzobohatého. Soutěž ukončíme přesně na Silvestra, tedy úderem půlnoci 31. prosince 2008.

Mnoho štěstí!


Výhru, dvě volné vstupenky na premiéru představení hry Lev v zimě, získává:

    Lennička

GRATULUJEME! Podrobnosti k výhře vám oznámíme telefonicky.

A za kolik jste koupil nejdražší dárek v životě?
Myslím, že jsem kdysi koupil nějakou televizi, stála kolem deseti, dvanácti tisíc.

Vaše vysněná role je prý Hamlet...
Tu hru mám moc rád. Vůbec mám rád Shakespeara, on byl geniální, i když nejspíš zloděj (smích).

Třeba to byla královna Alžběta...
Třeba to byla Alžběta. Je jedno, kdo to napsal, Hamlet je nádherná role, nebo Jago.

Co byste dělal, kdybyste nebyl herec?
Vůbec netuším, vlastně jsem ani jinou alternativu neměl. Po gymnáziu jsem šel na hereckou VOŠku a potom na DAMU – bojoval jsem o to, co jsem si vysnil. Teď s tím bojuji dál.

Co vás na herectví baví nejvíc?
Není to jednostranná práce. Ráno jde člověk na dabing, večer je v divadle, sem tam má nějaký ten rozhlas... To je také hodně zajímavá práce, hodně mě baví básničky, třeba Orten, Mikulášek, Mácha.

Jaká je vaše oblíbená barva?
Šedá a modrá. Víc ale šedá – já jsem takový šedý. V budoucím životě budu delfín.

Vaše oblíbená literatura?
Pán prstenů, toho mám moc rád. Ale poslední dobou jsem četl jen Harryho Pottera a divadelní hry.

Jezdíte autem, nebo jste ekologický?
Většinou jezdím autem, abych to stíhal. Když mám být ráno na Barrandově na dabingu a pak rychle letím zase na zkoušku – jinak se to stihnout nedá. Moc ekologický tedy nejsem.

Jaké je vaše oblíbené jídlo?
Špagety s kečupem – já jím všechno s kečupem. Mám rád italskou a mexickou kuchyni. A krevety, ty mám také rád. Jo a jím i hodně jogurtů, strašně moc. Jogurt, to je další z mých nejoblíbenějších jídel.

Takže ideální jídlo: špagety s krevetami zalité v jogurtu a pokapané kečupem?
A k tomu kafe s mlékem (smích). Takhle dohromady to zní strašně – to jsem ještě nezkoušel.

Máte nějakého oblíbeného současného českého politika?
Mám docela rád Mirka Topolánka – byl jsem rád, že se znovu stal předsedou ODS, Bém mi přijde trošku hadovitý.

Jste tedy typický pravičák, i když Topolánek táhne pravici doleva?
Topolánek netáhne pravici doleva, co je to za nesmysl.

Tuším, ale možná se pletu, že to tvrdil nedávno Václav Klaus...
No, já pana Klause... Pro mě byl poslední prezident Václav Havel.

Co Vojtěch Hájek popřál čtenářkám Ženy-in?

Je vám Vojta sympatický? Líbí se vám v Ošklivce Katce? A sdílíte jeho politické názory? 

Reklama