profimedia-0220313074.jpg

V roce 2014 v Prostějově dynamitem odpálili šest budov v areálu úspěšného českého oděvního podniku Prostějov. Co stálo za pádem značky?

OP Prostějov se inspiroval podnikáním Tomáše Bati. Už v roce 1930 začal budovat síť prodejen a v roce 1938 jich měl přes 130 po celém Československu. Firma by se také značně rozrůstala i za hranice, ale její expandování zastavila okupace. Majetek byl zabaven Němci a v roce 1945 vše znárodnil stát. Všechny tehdejší společnosti – Nehera, Rolný, Silesia a Sobr se staly základem pro OP.

profimedia-0156233940.jpg

Firma se do prostějovského architektonicky zajímavého areálu nastěhovala v roce 1964. Kolekce, kterou Prostějov nabízel, rozhodně nebyla ničím zajímavá. Modely se hodily k režimu, byly tedy jeden jak druhý a OP tvořil osmdesát procent veškeré oděvní výrobky v Československu.

Jeho boj o místo začal až po revoluci, v roce 1991. V tu dobu se akciová společnost držela stále na výsluní. Oblékala celebrity, olympioniky i politiky a oděvy vyvážela i do světa pod značkami Bernhardt či La Boutique de Claudette.

Pád přišel až na přelomu tisíciletí, kdy exportu nenahrával rostoucí kurz koruny vůči euru, hospodářská krize a konkurence zboží z Asie. Postupně se začaly zavírat závody a prodejny. Místo pokusu o nový vzestup se Prostějov dostal do potíží s nezaplacenými fakturami ve výši přes dvě miliardy korun, což nakonec skončilo tím, že byl na firmu vyhlášen konkurz.

profimedia-0155974508.jpgZdroj fotografií: Profimeida

Později přišlo obvinění ze zpronevěry, a to na bývalého šéfa OP Františka Tuhého, který si měl vyplatit 26 milionů korun v odměnách. Značka zanikla a „šťastlivci“ ve své době mohli ve velkých výprodejích pořídit obleky i za 80 Kč.

Čtěte také:

Reklama