Okolo čtyřicítky a ještě více po padesátce jsou na první pohled vidět rozdíly v tom, jak ženy působí: některé dokonce o deset i více let mladší. A není to o tom, jak k nám byla příroda štědrá... spíše je to o něčem úplně a naprosto jiném....

makeup

S jednou spolužačkou na to máme dokonce konkrétní termín: někdo JE „paní“ a někdo NENÍ „paní“. Nemá nic společného se slovem dáma nebo obecně žena.

Kde to začíná...

Znám čtyřicetiletou matronu, ale i téměř šedesátiletou „holku“. Znám skorosedmdesátnici, s kterou si ráda zajdu na víno a budu mít pocit, že je piju se svou spolužačkou, a znám ženu o 15 let mladší, s kterou se dobře necítím proto, že mám pocit, že je nejméně o dvě generace starší. Je to tím, že tato žena je hrozně přísná a negativistická - když jste s ní, máte pocit, že drží ukazováček permanentně nahoru. A věřte nevěřte, jednou jsem si uvědomila, že přestože má dobrý vkus, cíleně mladistvé oblečení, účes a profi make-up, vypadá najednou na prahu čtyřicítky vlastně staře. Přes kvalitní kosmetiku, kterou se denně opečovává, jí totiž najednou „naskákaly“ hluboké vrásky a evidentně ji věčné mračení a špatná nálada poznamenala i fyzicky. A pochopila jsem také moudrost našich předků - princip pohádkových bytostí: hodná = krásná (princezna), ošklivá = zlá (čarodějnice).

Osmero věčného mládí:

1. Uchovejte si a pěstujte si stále své podvědomí z dětství i ranně dospělého věku
2. Dívejte se na svět jen přes růžové, a nikdy přes šedivé brýle
3. Myslete pozitivně a zkuste se smát, i když vám do smíchu není
4. Respektujte lidi okolo sebe bez ohledu na jejich věk - nekritizujte, nekárejte a nevychovávejte

5. Nehodnoťte své touhy z hlediska věku - zakažte si předsudky, hlavně větu „na to už jsem stará“
6. Užívejte každého okamžiku teď a tady - zbytečně nešetřete - pamatujte, že kdo šetří, ten nežije!
7. Mějte se ráda, neomezujte si a dopřávejte si všech hmotných i nehmotných statků a odměňujte se - na prvním místě jste vždy vy!
8. Když nebudete mít rezervy v péči o svůj zevnějšek, naopak uděláte pro sebe maximum, a budete se sebou plně spokojená, podaří se vám lépe dodržovat body č. 1. - 7.

Pět rad, jak docílit bodu 8

Rada č. 1: Zkuste dostat se na svou optimální váhu zdravým jídelníčkem a trochou pohybu. Nadváha nemusí být pro zachování mládí tak úplně důležitá (Naďa K. a H. Pawlowská), ale většina z nás ji neustojí a působí s nadváhou starší především proto, že ji vnímá negativně.
Rada č. 2: Zahoďte usedlé oblečení bez nápadu a střihy bez šmrncu - pokud nevíte, co si obléknout a co vám sluší, najděte si stylistku (může to být i kamarádka). Délka sukně „bussines“ nepřidá věk pouze drobným ženám s krásnýma nohama (pro které i po padesátce žádné omezení neplatí). Pozor na černou barvu těsně u obličeje - raději volte tmavý odstín třeba hnědé, modré či zelené - podle toho, která vám sluší.
Rada č. 3: Pokud můžete nosit kontaktní čočky, vyhněte se permanentnímu nošení brýlí, rozhodně vám povadlost okolo očí neskryjí - to dokážou jen ty proti sluníčku. I když vám ty dioptrické ve čtyřiceti moc slušely, v padesáti Vám zcela jistě roky přidají.
Rada č. 4: V kadeřnictví se vyhněte obloukem „klimakterické červeni“ stejně jako „květáku“ (poznámka snad už dnes bezpředmětná), příliš dlouhému, ale hlavně příliš krátkému ostrému sestřihu s „pejzy“ - nejmladší vás udělá účes typu mikádo (delší či kratší, i mírně setříhaný - vše dle typu obličeje - barvu volte co nejblíže své kdysi přirozené, cca o dva odstíny světlejší - proužky tón v tónu jako od sluníčka. Pamatujte, že i přes maximální péči o pleť či plastické operace nikdy nebudete mít pokožku zejména pod bradou úplně dokonalou - odveďte proto od této partie pozornost k vlasům.
Rada č. 5: Líčení by mělo být současně přirozené a rafinované zároveň. Doporučuju líčit si všechno - leč jemně v přírodních odstínech - vyhněte se metalickým stínům, matné tmavé rtěnce (rty potřebují lesk) a investujte (platí i rada č. 2) více do kvality než kvantity - finančně to vyjde nastejno - a kdyby snad ne, viz výše bod 6 a 7 „Osmera“.

Setkala jsem se osobně se dvěma z vás, čtenářek, svými vrstevnicemi, které jsou a budou navěky „holkami“. Jsem moc ráda, že jsem měla možnost blíže poznat moudrou a současně roztomilou čtenářku ghold a skvělou Blueberry, která žije v Kanadě (rozhovor s ní ZDE) a jejíž pozitivní energií jsem byla unesena.

blueberry

Foto s Blueberry

Reklama