Sonda do minulosti určitě patří i k tématu, jakým je líčení, a stejně tak nevšední zážitek z mé vizážistické praxe, kdy jsem líčila travestie show
Vývoj a historie líčení ve 20. století mýma očima
Ženy, a nejen ony, se samozřejmě líčily od nepaměti - rituální líčení přetrvalo dodnes v obřadech primitivních kmenů a tropického folkloru. Ve vyvinutých starověkých i středověkých východních civilizací začalo být součástí každodenní úpravy zevnějšku. Rané křesťanství nepřálo zdobení jako takovému - až renesance, a později zvláště rokoková doba jej konečně výrazně dopřála „horním deseti tisícům“ ve vší počestnosti. Pád této kultury a výrazný zlom nastal evidentně po napoleonských válkách. V 19. století se ženy sice snažily rafinovaně pomoci přírodě, ale tajně - líčení většinou nepřiznávaly a obecné mínění jej přisuzovalo jen ženám pochybné pověsti téměř až do doby secesní. Rtěnka v dnešní podobě se začala vyrábět v r. 1915.
Ženy nejenže líčení přestaly skrývat, ale naopak, rtěnka se stala po I. světové válce „módním diktátem“ a musela „být vidět“. Doplněk tehdejšího „make-upu“ tvořila obvykle už jen pudřenka a „zdravíčko“, silně orámované oči patřily spíše k hvězdám filmového nebe. Trend výrazných rtů se nezměnil ani těsně po II. světové válce - samozřejmě jinak se upravovaly ženy vyšší společnosti na Západě, jinak u nás - trend udávaly filmové hvězdy. Pokusím se svůj pohled zobecnit:
cca 50. léta - zářivě červené rty až do oranžova + líčení řas (první řasenka na světě Helena Rubinstein) - začíná móda očních linek
První řasenka H. R. z r. 1957 mojí maminky (mám ji doma)
cca 60. léta - silné černé „kočičí“ linky a la hvězdy (italská Sophia Loren, francouzská BB, americká A. Hepburn) - začínají se používat oční stíny a podkladový make-up - dominance očí nad rty
cca 70. léta - výrazně barevné stíny a umělé řasy a la Twiggi, trend hippies, tuny podkladového make-upu - kombinace výrazné oči i rty
cca 80. léta - návrat k přirozenosti - první trend „nahého“ líčení, ale tehdy se tomu tak neříkalo - diktát růžové rtěnky + masové používání lesku na rty (vynalezen r. 1931).
cca 90. léta - rtěnky se používají i hnědé a oranžové - přirozenost rafinovanější - extravagantní líčení na přehlídkách módní či účesové tvorby
První léta nového století už znáte - v podstatě totéž, co dnes: módní trendy v líčení se rozhodně nemění každý rok - komerční „chyták“. A hlavně: konec módních diktátů nejen v módě, účesech, ale i v líčení - téměř veškerý styl je „in“ a málokterý je „out“, vše záleží na míře vkusu a umu v ruce.
Veselá historka z nalíčení
Když jsem začínala líčit, hned po prvním školení a prvním měsíci jsem se cítila jako „hotová vizážistka“ a šla do všeho po hlavě - kupodivu vždycky to nějak vyšlo. Kromě šance ihned nalíčit nevěstu jsem dostala lákavou nabídku líčit kadeřnickou show - podotýkám, že ve spíše provinčním, a nikoliv bulvárním měřítku. Nicméně šlo o charitativní akci ve prospěch ústavu pro mentálně postižené, a tak jsem ráda souhlasila. Dostala jsem za úkol líčit extravagantně modelky, což byla maličkost, i když šlo o učnice a žádné dokonalé krásky. Do práce mi značně fušoval oprsklý hysterický přítel kadeřníka, který chtěl líčit taky, zmocnil se mých „fidlátek“, rozmazal mi líčidla i modelky. Zvládnout ho znamenalo přijít o nervy, zvláště když jsem později v rámci jeho přeměny v ženu před zraky publika líčila i jeho. Uprostřed příprav na přehlídku se objevil velmi hezký a velmi sympatický blonďák, pravil, že je profesionální travestita, že ihned po benefičním vystoupení v našem programu uhání na vystoupení se svými kolegy(němi) a že potřebuje nalíčit skutečně „superprofi“ na velké jeviště. Ztuhla jsem a blekotala, že toto je jaksi mimo moji „mísu“, že nemám žádné zkušenosti, že to, co po mně chce, není už záležitost vizážistky, ale spíše jevištního maskérství... že mi to nikdo nehlásil... Sympaťák se mnou odmítl diskutovat. S milým úsměvem vytáhl kufr s líčidly a obrázek: „Takhle přesně chci vypadat,“ pravil. Co mi asi tak zbývalo? Dala jsem se do práce a prošla opravdu zkouškou ohněm - jenom zalíčit zárodky vousů byla makačka a umělé řasy jsem dokonce do té doby nikdy nelepila. Když jsem později jeho představení sledovala, dmula jsem se ovšem hrdostí, neboť nebyl nalíčen o nic hůř (a méně) než jeho kolegové ze špičkových show, které jsem kdysi viděla. Bohužel důkaz nemám k dispozici - nestihla jsem si ho vyfotit.
Příště: BONUS II: Proměny a změny k nepoznání
Čtěte také:
Nový komentář
Komentáře
Hezké
Anai — #3 Nééé, to byl jen vtip, myslím, že ke mě by se to fakt nehodilo. Jsem úplně jiný typ, nalíčená do její podoby bych se cítila asi hodně divně. Úplně mi stačí, co jsi mě naučila za triky s líčením, hodně jsi mi pomohla!!!
Náhodou jsi dobře udělala, že jsi vlítla po hlavě do nové profese. Odhodlání a odvaha dokáží někdy zázraky! Podívej na Blanku Matragi...
Proč tam nejsou devadesátky, světlé rtěnky s tmavou konturkou a maskoidní make-upy?
cilani — #2 Byla a je to obyčejná kovová spirála. Asi před 5 lety s něčím podobným přišla jedna firma (Astor, nebo Max Faxtor, něco takového). Já takovou řasenku před 4 lety dokonce měla a dalo se s ní líčit docela obstojně. Mohu starou spirálu vyzkoušet - vidíš, to je nápad.
mineralka7 — #1 ... a proto nemám ty fotky, víš? Byl tam docela binec tehdy...
mineralka7 — #1 Chceš? Udělám z Tebe příště tu Sophii - klidně Příhoda je stará 2,5 roku - byla jsem elévka, začátečnice, která nevěděla skoro "vo co gou", ale sotva získala základní rekvalifikaci, vrhala se do všeho po hlavě. Tahle akce byla vůbec povedená - to je na samostatný článek, který nemá s líčením nic společného.
Zaujala mě ta řasenka - to nebyl štěteček? jak se s tím pracovalo?
Já si teda staré řasenky mojí mamky nepamatuju - jen vím, že byl doma tzv. "zakázaný šuplík", ke kterému jsem se nesměla přiblížit na dva metry - v takovém krásném toaletním stolečku s obrovským zrcadlem v ložnici rodičů. Máma asi tušila, jak by to dopadlo, protože jako dítě jsem byla schopná pomalovat vším všechno, takže kdybych vytvořila její rtěnkou nebo řasenkou na zeď Křemílka a Vochomůrku, pochvalu bych určitě nedostala . Fakt jsem byla hrozná, dokonce jsem babičce přemalovala její oblíbený obraz - nějaké venkovské domky s polem - zdálo se mi, že to pole je poněkud nudné, tak jsem tam přikreslila barevné vlčí máky, za což mě babička ocenila lískovkou přes zadek .
Jinak ale Zuzi - ty jsi fakt kouzelnice - když ti řeknu, abys ze mě udělala Sophii Loren, tak ty to snad opravdu dokážeš!!!!!!!! Škoda, že nemáš fotku toho transvestity!!!