Hezký dobrý den, milé dámy, minule jsme se věnovaly procvičování celého těla v kanceláři. Když jsem se zamýšlela nad tím, co bychom mohly potrápit tentokrát, řekla jsem si: Co takhle nějaká partie, kterou často zanedbáváme? Schválně, zkuste hádat! Nohy a ruce posilujeme často, bříško i zadeček také. A proto se dnes zaměříme na záda.

Záda a zádové svaly hodně vypovídají o naší fyzické kondici. Když jsou zdravě osvalená, pevná a přiměřeně velká, ukazujeme je moc rády. Když se nám na nich ale začnou tvořit záhyby, spodní prádlo se zařezává do tukových polštářků a kůže jakoby visí, pak se většinou snažíme upozorňovat na jiné části našeho těla, které jsou na tom momentálně lépe. Překvapilo mě, že někteří muži považují záda za nejkrásnější část ženského těla a těší se každý rok na léto, až začnou holky nosit šaty na ramínka a plavky.

Kynychová

Protože svá záda často zanedbáváme, poradím Vám teď několik cviků, které by v krátké době měly Vaše záda pěkně vymodelovat. Začněte s protažením zádových a krčních svalů. Stoupněte nebo sedněte si rovně a předkloňte hlavu. Nechte ji volně spadnout na hruď, podržte několik sekund a vraťte zpět. Nyní zkuste to samé, ale rukama hlavu na hruď mírně zatlačte. Teď se pokuste položit hlavu směrem k jednomu rameni, druhou ruku nechte nataženou podél těla a ohněte její zápěstí směrem vzhůru. Zní to krkolomně, ale uvidíte, o kolik se celý cvik zintenzivní. Pokuste se takto vydržet alespoň deset vteřin, poté to samé opakujte na druhou stranu. Tyto cviky Vaše krční svaly krásně protáhnout, pokud Vás často bolí hlava, pak je dělejte alespoň jednou denně a uvidíte, jak se to zlepší.

Teď si klekněte na na všechny čtyři a dáme si společně klasickou kočičku. Nejprve se nahrbte, vtáhněte bříško dovnitř těla a prodýchejte. Teď se naopak vyhrbte a protáhněte záda a bříško zase opačným směrem, přesně jako to to dělají kočky.

Pro procvičování a posilování zádových svalů je ideální pomůckou overball, čili malý gumový měkký balon. Lehněte si na bříško, natáhněte nohy včetně špiček a dejte si overball pod hrudník, zhruba do úrovně pod prsa. Zvedněte horní část zad od země, takže Vás overball přirozeně podpírá. A nyní vzpažte. Napočítejte si do osmi, poté oběma rukama upažte a pět vydržte osm vteřin. Nakonec připažte. Tyto cviky si dejte alespoň třikrát za sebou, garantuji Vám, že to ucítíte. Teď můžete zkusit ve stejné výchozí poloze ruce vzpažit a postupně dávat jednu po druhé do strany. Dejte si ruce v pěst a tahejte je do stran silou. Poté je vraťte zase do vzpažení. U těchto cviků je nezbytné držet zatažený zadek. Hýžďové svaly se tak krásně procvičí a posílí, zapojíte i bříško a celé tělo důkladně

Kynychová

Teď si odpočine vrchní část zad a zapojíme tu spodní. Zůstaňte ve stejné úvodní pozici s overballem a dejte si ho pod hrudník. Tentokrát se na něj položte a ruce si položte volně vedle hlavy. Budeme zvedat jen nohy. Nekrčte je, ale zvedejte natažené.

Odložte overball stranou a lehněte si na bříško na podložku. Teď Vám poradím cvik, který zapojí svaly celých zad. Zvedněte ruce i nohy z podložky asi deset centimetrů nad zem. Vzpažte a roztáhněte nohy. Vydržte v této pozici alespoň osm vteřin, potom dejte nohy k sobě a rozpažte a opět držte. Opakujte si tento cvik alespoň třikrát.
Všechny tyto popisy mohou působit krkolomně, ale zkuste si prohlédnout video a uvidíte, že jejich provedení není složité. Opět zde platí zásada, že není důležitý počet cviků, ale jejich správné provedení. Věnujte se zádům každý den alespoň pár minut a uvidíte, jak se Vám zlepší držení těla a zmírní bolesti hlavy.

Mějte se hezky a hejbejte se.
Vaše Hanka

Zde odkaz na cvičení:

http://www.hejbejse.tv/video/klip/Posilovani-05