kyn1Milé čtenářky, opět se setkáváme a hned na začátek Vám musím říct, že v těchto dnech se toho na mě navršilo opravdu hodně. Na koho ale ne, že? Za pár dní budu křtít svá čtyři nová cvičební dvd. Uf, přípravy se blíží do konce, vypadá to, že jsme připravili spolu s holkama z mého týmu pěknou akci. Taky mě už příští týden čeká start velké cvičební tour, kterou postupně objedu Prahu, Brno i Ostravu. Snad si přijdete zacvičit a protáhnete si tělo. Bude to určitě stejně povedené jako vloni. V sobotu navíc poběžím s dětmi z dětských domovů v Praze půlmaraton. Snad to dám! :-)

Ale přiznejme si, ať si povídám s kýmkoli, všichni mi říkají, že toho mají hodně. A já si nestěžuju, protože dělám to, co mě baví a co jsem si vybrala. Dělám to ráda a jsem vděčná, že se mohu živit svým koníčkem, a ještě u toho někomu pomoci. Ale teď už pojďme k tomu, co bych s Vámi ráda probrala tento týden. Čas od času se mě lidé, hlavně novináři, ptají, jestli ještě dělám klasický aerobik, a co si o něm myslím. Vzhledem k tomu, že se minulý týden konal v Kladně evropský šampionát v aerobiku, myslím, že je vhodná příležitost si s Vámi o aerobiku popovídat.

Klasický aerobik je v poslední době trochu na ústupu. Osobně pro to vidím několik důvodů. Za prvé přišly nové moderní trendy, a to především zumba. Zumba má latinsko-americký podklad a můžou se na ni tvořit krásně choreografie, což je mimochodem i to, co jsem vždy milovala na aerobiku. Jenže aerobik se stal stále komplikovanějším, choreografie jsou složité a těžké. Vytratilo se z něj kouzlo jednoduchosti. Lidé na něj navíc přestali chodit i proto, že jsme jim mohli začít předcvičovat i silové a posilovací formy cvičení, například p-class nebo body styling. I v zumbě se začíná využívat odnoží, jako je například zumba tone. Takže je v podstatě jen otázkou času, kdy už ani klasická zumba nebude aktuální.

kyn2

Ale zpět k aerobiku. Já už ho necvičím. Ale musím přiznat, že bych u jeho návratu byla moc ráda. Potřeboval by nějakou silnou osobnost, která tu ale v současné době chybí. Pamatuju si, jak jsem v Kroměříži, odkud pocházím, skončila s gymnastikou a nabízelo se, co dál. Aerobik byl nejlepší volbou, skloubil totiž rytmickou hudbu a pohyb, a to se mi líbilo. Navíc mě motivovala radost ze zvládnuté sestavy a také má učitelka Helena Jarkovská, která je pro mě mimochodem dodnes velkou podporou.

Když jsem minulý týden sledovala šampionát v aerobiku, bylo krásně vidět, že dnes je už aerobik někde úplně jinde. Je to něco mezi cirkusem a vyspělou sportovní gymnastikou. Je to hrozně těžký! Já osobně bych určitě nechtěla, aby ho moje holky jednou dělaly. Stejně tak byl i rozdíl v tom, že za nás byly vyprodané sály a všichni nadšeně fandili. Když se podíváte dnes, v hledišti je málo lidí a sláva aerobiku obecně uvadá. Je mi to líto, ale je to tak. Možná i rodiče by mohli změnit přístup. Měli by své děti dávat kvůli rytmice na tanečky, a ne je hned vodit na tréninky. Dítě přece musí k pohybu získat vztah.

Určitě bych ale závěrem chtěla říci, že bych ráda, kdyby se starý dobrý aerobik vrátil, protože byl a je mojí srdeční záležitostí.

Mějte se zatím pěkně a do příštího týdne se opatrujte.

Vaše Hanka

kyn3

V minulém díle: