Milé čtenářky, tak Vás po týdnu opět zdravím. Vrátila jsem se z hor, kde jsem byla s celou rodinou. Potřebovali jsme si odpočinout a trochu se navzájem užít. Návrat byl malinko krutý, přece jen vyměnit krásný čerstvý horský vzduch za ten lehce zatuchlý poblíž Prahy, to mi nedělá dobře. Ale jsem zde, a jak jsem slíbila, povím Vám dnes něco o cvičení na velkých balonech.

Hana Kynychová

Schválně by mě zajímalo, kolik z Vás si teď řeklo, že na balonech už dnes skoro nikdo necvičí nebo že jsou dobré tak akorát pro starší lidi. Pokusím se Vás vyvést z omylu. Balony byly, jsou a budou především výbornou rehabilitační pomůckou. Hodí se tedy pro ty, kdo mají potíže s pohybovým aparátem nebo třeba i nadváhou, a nemohou tak chodit do fitness center a dát si pořádně do těla. Zeptejte se ale jakékoli těhulky, člověka po úraze, žen po porodu nebo jen lidí, kteří často sedí u počítače a nevěnují pozornost cvičení, a zjistíte, že balon má doma skoro každý, a když nic jiného, čas od času na něm sedává, aby si narovnal záda. Balony totiž poskytují tělu potřebnou oporu, krásně narovnají páteř, zádové svaly a také například kyčelní klouby.

Jak na balonu cvičit?

Hana Kynychová

Zkuste ale Váš balon taky využít jako posilovací pomůcku a budete překvapeny, jak účinné Vaše cvičení bude. Sedněte si rovně na míč a zcela přirozeně se na něm pohupujte. Vaše páteř se prokrví a krásně se rozehřeje a narovná. Potom si na míč lehněte zády, nohy dejte mírně od sebe. Rukama si míč mírně přidržujte ze stran. Potom se otočte na břicho a tento cvik opakujte. Také si můžete zkusit lehnout břichem na balon a nohama jej obejmout. Ruce nechte volně na zemi, vykloňte se do pravé strany a potom do levé. Uvolňuje se tak bederní část zad. Cviků na balonech je hodně, stačí si je vyzkoušet a vybrat. Pro začátečníky doporučuju spíš uvolňovací a protahovací cviky, pokud se chcete dostat do formy, zkuste některé posilovací série.

Hana Kynychová

K našim největším protagonistům cvičení na balonech patří zakladatelka a propagátorka českého aerobiku Helena Jarkovská. Zkuste si třeba k ní někdy na balony zajít. Je jí 66 let, ale garantuju Vám, že vás utaví a uválí a vy půjdete z její hodiny zcela vyšťaveny. Pravdou je, že právě obrovský potenciál posilování na balonech a všechny jeho výhody jsou důvodem, že jsem se jim začala opět věnovat, začala je cvičit, a dokonce k nim natočila i dvd.

Věřím, že si k nim najdete cestu i Vy.

Vaše Hanka

Reklama