Milé čtenářky, po týdnu Vás opět zdravím. Hodně se nám oteplilo, brzo budeme ukazovat bříška v plavkách. Co takhle se dnes zaměřit právě na tyto problematické partie?

Vymyslela jsem pro Vás cvičení, které se jmenuje břišní pekáč. Je určený především ženám, i když na něj chodí i muži. Jeho velikou předností je, že nezískáte jen krásné bříško, ale především si posílíte hluboké vnitřní pánevní svalstvo, což ocení zejména ženy po porodu, starší ženy nebo třeba ty, které trápí potíže s inkontinencí.

Žádné cvičení není samospásné, proto navrhuju začít už dnes a podobným obtížím spíše předcházet. Zkuste si tedy lehnout na podložku na zem. Položte se na záda, nohy pokrčte a dejte je mírně od sebe. Dejte si ruce za hlavu a teď se pomalinku zvedněte až do sedu. Nedělejte to švihem, jen tahem. Asi ucítíte, že to bolí. Pokud se Vám to podaří jednoduše, gratuluju. Vaše břišní svaly jsou v dobré kondici. Pokud s tím budete mít problém nebo se Vám to nepodaří vůbec, začněte pomalu a pravidelně posilovat.

Hanka Kynychová

Asi každá z Vás bude znát klasické posilování. Když ležíte na zádech na podložce a máte mírně pokrčené nohy od sebe, dejte si ruce za hlavu. Z prstů na rukou udělejte jakoby kolébku a hlavu do nich volně položte. Je důležité, abyste při cvičení netahala cviky hlavou a svaly za krkem. To by Vás zítra bolela záda, a to nechceme. Hlavu máte v rukou volně položenou a pracuje bříško. Takže! Zvedněte horní část těla (část zhruba po lopatky) a odlepte ji od podložky směrem ke kolenům. Pak ji položte zpátky a opakujte alespoň osmkrát.

A teď změna! Ležte tak, jak ležíte. Nohy máte pokrčené a zkuste kolena spustit stranou na zem. Bude to vypadat jako žába. Toto je základní poloha pro další cvik. Opět zvedněte horní část trupu z podložky směrem kolenům a kolena dejte k sobě. Pak položte opět hlavu těsně nad podložku (nebo pokud máte hodně ochablé svaly tak na podložku) a současně opět roznožte nohy jako žába. Také opakujte osmkrát.

Hanka Kynychová

U všech těchto posilovacích cviků na přímé i šikmé břišní svaly je základem dobře u toho dýchat. Je to polovina úspěchu. Vydechujeme vždy do břicha a jakoby současně vtahujeme konečník a ženské orgány dovnitř. Zní to krkolomně a vězte, že na cvičeních to vždy s holkama chvíli trénujeme, abychom se naučily správně dýchat. Ale je to opravdu důležité, protože správnou technikou dýchání zapojujeme opravdu všechny břišní svaly, i ty hluboké, což právě pomáhá u potíží s inkontinencí, povoleným pánevním svalstvem a podobně.

Je mi jasné, že nejlíp se Vám bude cvičit u videa. Proto pro Vás přikládám dvě. Jsou spíše pro začátečníky, ale určitě si u nich potrápí bříško i zkušené sportovkyně.

Hanka Kynychová

Na závěr mám pro Vás ještě malou radu. Není důležité, kolik cviků uděláte. Nikdy nepoměřujte kvantitu s kvalitou! Raději si udělejte jen tři cviky, ale dobře provedené, než dvacet chybně zacvičených.

Přeju Vám hodně štěstí a těším se za týden.

Vaše Hanka

Zde odkazy na cvičení:

Další díly seriálu najdete tady:

Reklama