umělé dýchání

V našem seriálu o první pomoci se podrobně zabýváme jednotlivými úkony. Protože je léto a pláže kolem rybníků jsou plné lidí, rozhodli jsme se tentokrát zařadit díl o umělém dýchání. Dostat se do situace, kdy například právě vytažený tonoucí člověk z vody bude potřebovat „nahodit dech“, to může být v tomto čase dílem okamžiku. Jak ale správně na to?

Markéta MatušíkováOpět jsme si o tom popovídali s profesionální lektorku první pomoci a sestru resuscitačního oddělení kliniky anestezie a resuscitační péče 1. Lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze...

Kdy použít umělé dýchání?
Při zástavě dechu a zahájení kardiopulmonální resuscitace, při lapavém dechu. Umělé dýchání se poskytuje společně s masáží srdce.

Jak správně vyčistit postiženému ústa?
Otevřeme ústa a zkontrolujeme, jestli postižený nemá umělý chrup nebo nějakou jinou překážku v ústech. Pokud ano, tak dvěma prsty dutinu ústní vyčistíme. Potom postiženému zakloníme a předsuneme hlavu, což zajistí zprůchodnění dýchacích cest.

Co je nutné u umělého dýchání dodržet?
Záklon hlavy, předsunutá brada, nepřehánět velké vdechy, kontrolovat obnovení dechu, dodržovat 2 vdechy na 30 stlačení (masáž srdce).

Existují nějaké způsoby umělého dýchání, které jsou pro záchranáře bez vybavení, řekněme, hygieničtější?
Podle posledních výzkumů je možné u postiženého, který nedýchá a je zahájená masáž srdce, umělé dýchání vynechat, protože je důležité zachovat krevní oběh a průtok krve orgány, hlavně mozkem. Pokud se rozhodnu, že umělé dýchání poskytnu, je vhodné použít resuscitační roušku. Chápu, že v případě poskytnutí první pomoci známému na všechno zapomene, ale i tam je třeba obezřetnost.

Co mohu udělat špatně?
Jsou tři věci, na které je třeba dbát: správný záklon hlavy, dostatečně uvolněné dýchací cesty a síla vdechu se nesmí přehánět.

DŮLEŽITÉ TELEFONY

  • Záchranná služba: 155
  • Tísňové volání: 112

Kam dál? Seriál o první pomoci...

Reklama