Jsme rádi, že vás zaujal náš seriál o kojení a poslaly jste spoustu dotazů laktační poradkyni Hanou Strejčkovou, se kterou spolupracujeme. Na všechny dotazy by se mohlo dostat postupně, jak budeme probírat jednotlivé etapy, ale usoudili jsme, že bude lepší odpovídat průběžně, abyste nemusely čekat.

kojení

1.      čtenářka femme. fatale 

Mám dvě děti - 24 měsíců a 5 měsíců - kojila jsem celé těhotenství a teď kojím stále obě děti. Nicméně když to někde zmíním, připadám si jako blázen.

Odpověď:

Kojení je svobodné rozhodnutí maminky. A upřímně, okolí ať si myslí, co chce. Pro své děti děláte dle svého rozhodnutí to nejlepší (ale i obecně je kojení jak z hlediska výživy, imunity, ale i citové stránky velice prospěšné nejen první měsíce, ale dva roky a déle). A především tu jistotu, kterou jim tímto svazkem poskytujete, a bezbřehou mateřskou lásku, jim již nikdy nikdo nevezme.

2    čtenářka femme.fatale

Docela by mne zajímal názor na kojení v průběhu těhotenství - za předpokladu, že je bezproblémové - a následné tandemové kojení obou dětí (staršího i mladšího).

Odpověď:

Kojení v těhotenství, které je bezproblémové (!), nijak neohrožuje matku (samozřejmě za podmínky zdravé a kvalitní výživy) ani plod. Při tandemovém kojení má pak přednost mladší dítě, pro něhož je mléko primárně určeno. A doporučuji věnovat pozornost rovnoměrnému vyprazdňování prsů, případnému poranění bradavek po přiložení novorozence a technice kojení obou dětí.

3.    čtenářka JankaAnna

Já jsem kojila 28 měsíců, takže bezmála dva a půl roku. I kdyby si měla malé jen dvakrát za den ucucnout, je to přínosem jak pro ni, tak pro Vás. Kojila jsem, i když mi pediatrička radila v 9 měsících syna dávat mu už bílý rohlík s taveným sýrem!!! Se synkem máme úžasný vztah. U kojení býval často i manžel, jen tak vedle nás ležel a maličkého jsme hladili. Drobeček se teď tak nádherně tulí s námi oběma (což samozřejmě nemusí být jen tím kojením, ale i osobností...) A musím podotknout, nejsem tou pravou alternativní nadšenkyní ani fanatičkou, jsem prostě normální máma, která se už těší do práce. :) Nicméně vím, že jsem pro našeho maličkého kojením udělala, co se dalo. Kojila jsem, dokud chtěl, a mně to bylo ještě příjemné.

Odpověď:

V 9 měsících věku dítěte se rozhodně nedoporučuje rohlík s taveným sýrem!!! Ano, kojení má být oboustranně příjemné. Je opravdu na každé mamince, jak dlouho se rozhodne své dítě kojit.  

4.    čtenářka RosaGloriaDei

Může být kojení jednou denně pro dítě přínosem? V roce jsem po dohodě s pediatrem začala dcerku odstavovat, už to trvá skoro dva měsíce a mléko se mi pořád tvoří. Jenže malá si tak zvykla na UM, že mu dává přednost. Jaký je celkově Váš názor na kojení dětí starších jednoho roku?

Odpověď:

Ano, kojení je přínosem i v tak malém množství.

5.    čtenářka Martix

Ráda bych se zeptala, jak je to s betablokátory během kojení, konkrétně při denním dávkování = polovina tablety 5 mg Rivocoru. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Podotýkám, že Vám píši názor laktační poradkyně, nikoliv farmaceutky (a ani nepíšete přesnou diagnózu). Váš lékař by vás měl o léku informovat ve chvíli, kdy vám ho předepisuje! Věřím, že vás upozornil, že pro užívání Rivocoru v době kojení musí být zvlášť závažné důvody. Nepíšete zásadní informaci, jak staré dítě kojíte. Riziko vidím u kojení novorozenců a předčasně narozených dětí. 

6.    čtenářka Lucie80

Mám 10měsíčního syna, kterému cca od 7. měsíce rostou zoubky. Od té doby nemá zájem o nic jiného než o mateřské mléko, v noci se budí asi 5x na kojení. Zkouším mu v průběhu dne nabízet různá jídla příslušná jeho věku, občas sní 2-3 lžičky a víc do něj nedostanu. Jen výjimečně má den, kdy jí celkem v pohodě svačinky, oběd, večeři. Ovšem prospívá krásně, váží 9 kg a je to veselé dítě. Já už ovšem tak veselá nejsem - neustálé kojení je dost únavné a mám od něj pokousané bradavky .

Odpověď:

Vašemu synovi je příjemné svlažovat citlivé dásničky mateřským mlékem. Pro období růstu zoubků se doporučuje dětem nabízet bezpečnou hračku ke kousání (na trhu jsou speciální kousátka), dále mohou pomoci speciální gely či roztoky, k čištění zoubků používat prsťáček či dětský kartáček a některým dětem stačí trochu starší chlebová kůrka – ostatně v tomto období je velice žádoucí nabízet dítěti jídlo ke žvýkání do ruky a také můžete vyzkoušet pití z vhodného hrníčku – od 10. měsíce můžete přidávat k MM další tekutiny, např. 200 ml kojenecké vody. Ohledně Vaší únavy – možným řešením je, že trochu upravíte i svůj režim a v době spánku dítěte si lehnete také, zvýšíte příjem tekutin a kvalitních svačinek. A pokud vás dítě kousne, ihned syna od prsu pomocí malíčku odstavte a vysvětlete mu, že kousání „ne“. Když to zopakuje, opět kojení zastavíte a znovu vysvětlíte, že kousat bradavky se nesmí. Syn by si to měl postupně zapamatovat.

7. čtenářka bokul

Mám trochu netradiční dotaz, ale zajímal by mne Váš názor - jaký vliv na dítě má dlouhodobé kojení (déle než 2 roky).

Odpověď:

Dlouhodobé kojení je stále zdrojem potravy a ochranných látek, ale i prostředkem komunikace, lásky, jistoty a bezpečí. Žádný ideální věk pro ukončení kojení není. Pokud je Vám a dítěti kojení příjemné, byla by škoda kojení ukončit.

10.   čtenářka kebulkaevulka

Mám jeden dotaz: Je opravdu nutné kojit dítě, když vám ani dítěti to nejde? Mléka jsem měla hodně, jen to nešlo, měla jsem kvůli tomu výčitky, ale dcera je zdravá a myslím, že nijak nestrádala, dneska jsou na trhu opravdu kvalitní mléka

Odpověď:

Žádné umělé mléko není tak kvalitní jako mateřské mléko, které se mění podle aktuální potřeby dítěte. Pokud máte pocit, že se kojení nedaří, nejjednodušší je promluvit si s laktační poradkyní. (I zdarma telefonicky.) Ta situaci citlivě rozebere a pomůže Vám najít odpovědi na vaše otázky a vysvětlí všechny pochybnosti. Udělá vše proto, abyste se rozhodla tak, abyste svého rozhodnutí později nelitovala - a to i v případě, že se rozhodnete nekojit. Zároveň vám může být oporou v případě dalšího těhotenství a následného kojení.   

Děkuji Haně Strejčkové za rychlé odpovědi a věřím, že vám pomohly najít řešení. Další dotazy ohledně kojení pište na redakční adresu redakce@zena-in.cz pod heslem Kojení a sledujte naše stránky a seriál

Další díl se bude týkat důležité etapy: porodu, prvních dnů doma a šestinedělí.

Čtěte také:

Reklama