Babičky, tetičky, maminky, tchyně a různé příbuzenstvo je na „čerstvé“ miminko doslova natěšené. Co dělat a jak se chovat, aby návštěvy proběhly ke spokojenosti obou stran? To je jistě zajímavá kapitola sama pro sebe. Tak jsem ji probrala s naší laktační poradkyní Hanou Strejčkovou.

bejby

Hlavně příbuzenstvo ženského roku je na miminko celé natěšené. Kdy nejdříve byste doporučila jeho návštěvu? Na co by si měly dát pozor?
Nelze maminkám diktovat, kdy mohou či nemohou přijímat návštěvy. Je samozřejmě vhodné dodržet šestinedělí v co nejužším okruhu rodiny. Miminko si zvyká na svět, sžívá se s maminkou, tatínkem a případně dalším sourozencem (dětmi v rodině). Každý rozumný příbuzný ví, že v prvních týdnech je péče o miminko náročná a že více než návštěvu maminka ocení klid na kojení, krmení, čas na odpočinek… Proto pokud návštěvy, tak krátké, anebo ochotné pomoci: uvařit, poklidit, postarat se o starší děti (vždy je dobré nenechat návštěvu rozplývat se pouze nad novorozencem, ale myslet i na ostatní děti). Myslím, že návštěvy, které očekávají pohostinné přivítání a péči od maminky s novorozencem v náručí, už nechodí

A na co je nutné si dát pozor – na nemocnou návštěvu, (předpokládám však, že každý nemocný je soudný a návštěvu novorozence odloží), stačí i „obyčejný“ opar. Při pochybnostech je vždy možné návštěvě nabídnout aspoň roušku.  

Někde jsem slyšela, že se „nedělkám“ nosí hodně vydatná jídla, nebo dokonce nějaké speciální buchty na posílení organismu po porodu. Co vy na to?
Šestinedělka by opravdu měla jíst vydatná jídla, ovšem nemyšleno jako kachna se zelím, nebo bůček. (smích) U šestinedělek se často stává, že se pro samou péči o miminko nestíhají v průběhu dne najíst, některé ani nepociťují hlad a proto nedělkám spíš než „speciální buchty“ doporučuji s každým kojením sklenici vody, mít po ruce svačinky (např. piškoty, banán, přesnídávka, sušenky atp.) a zkusit do denního režimu zařadit výživnou snídani, teplý oběd nebo aspoň polévku (ideálně masový vývar) a večeři. Pitný režim je možné podle chuti a potřeby obohatit např. o čaje pro kojící maminky, meltu, kvalitní ovocné džusy velmi ředěné vodou.  

Každá žena bude mít na kojení, četnost, způsob jiný názor, který se bude snažit prosadit. Jak si to přebrat, co si z toho vzít, aby se maminka nezbláznila?
Nejjednodušší je naslouchat potřebám miminka a svého těla. Ideálně, pokud se maminka po porodu nemusí starat o nic jiného než o sladění s miminkem a o vlastní regeneraci po porodu. A jak se ze všech rad a doporučení nezbláznit? Zavolat laktační poradkyni nebo do Laktační ligy. 

Jak „dobře“ míněné rady slušně odmítnout, aby nikoho neurazila?
Stává se, že mamince po porodu radí opravdu kdekdo. Babičky, kamarádky, kolegyně z práce, dobré známé, zdravotní sestry, pediatr, laktační poradkyně, internet…. Maminky jsou sice na hormonální houpačce, ale to neznamená, že ztratily soudnost a inteligenci a že je nutné, aby jim pořád někdo radil, zejména když o to ani nemají zájem. I každá dobře míněná rada může totiž maminku rozhodit, znejistit a ve výsledku mít opačný dopad. Proto je dobré, aby se maminka nebála odmítnout, například že děkuje, ale že vyzkoušela toto a to funguje… nebo že má svůj osvědčený postup… případně že daný zádrhel konzultovala s pediatrem a s ním se názorově shodla… Někdy je těžké dobře míněnou radu odmítnout od blízkého člověka, obzvlášť od maminky. Tam například pomáhá zeptat se jí, jak ona ve své době daný problém řešila a jak jí se po porodu dařilo a popovídat si s ní o současných postupech.

Čím nejvíce mohou mamince prospět, jak jí pomoct a přitom neuškodit
Babičky, maminka i tchyně, mohou mamince prospět zejména tím, že ji vyslechnou, co konkrétně potřebuje. Některé mamince pomůže, když s ní babička bude týden dva bydlet a postará se o starší dítě či o chod domácnosti, jiné mamince zase pomůže, když bude babička miminko vozit, další obstará například „zásobování“ teplými obědy… pomoc mamince po porodu je velice individuální, protože ani maminka sama předem neví, jak se vše po návratu domů vyvine. Mezi nejoblíbenější pomoc patří samozřejmě zajištění teplé kuchyně a pomoc se staršími dětmi.

Jaké jste měly zkušenosti vy, milé ženy-in? Chcete se na něco zeptat naší Laktační poradkyně Hany Strejčkové? Své dotazy pište pod heslem „Kojení“ na adresu: redakce@zena-in.cz

Zítra se můžete těšit na zodpovězené dotazy, které jste laktační poradkyni kladly vy, naše čtenářky.

Čtěte také:

Hana Strejčková: Kojení začíná už v těhotenství

Seriál o kojení. První odpovědi na čtenářské dotazy

Kojení a implantáty: Co na to laktační poradkyně a plastický chirurg

Kojení a kouření, jak se to rýmuje?

Reklama