Kojení není spojeno jen s krásnými pocity, že pro své miminko děláme jen to nejlepší. Už z mnoha dotazů našich čtenářek je patrné, že mohou nastat i mnohé nepříjemnosti. Jak je řešit, nebo jak jim ještě lépe předcházet? Na to nám odpoví opět naše laktační poradkyně Hana Strejčková

kojení

Kojení může zkomplikovat poranění bradavek, nebo dokonce onemocnění prsu. To může být velice bolestivé. Jak se tomu dá předejít?
V prvních týdnech po porodu je maminka nejvíce náchylná k poranění prsou. Co poranění způsobuje? Např. nesprávný způsob kojení - chybky v přikládání děťátka, špatné přisátí miminka, neefektivní technika sání, nebo ne zcela vhodně zvolená odsávačka nebo nedostatečné odsávání... I drobné poranění bradavky může u maminky po porodu vést až k zánětlivému onemocnění prsu. K ucpání mlékovodu zas může dojít neefektivním vyprazdňováním prsou při kojení nebo nedostatečným odstříkáváním.

Maminka by měla svým prsům věnovat dostatečnou pozornost. Po kojení na bradavky rozetřít kapky mateřského mléka a nechat je vyschnout (ne hned „udusit“ či „zlomit“ v podprsence. Také je možné použít speciální mastičky (např. Purelan nebo Bepanthen) a na dvorce pak prsní olej a jemně prsa promasírovat a prohmatat, zda někde nejsou zatvrdlinky, či na pohmat horká místa. Pokud už maminka „kamínky“ najde, nemusí hned propadat panice! Nejprve je vhodné prsa nahřát, např. teplou vodou, teplými obklady, pak rozmasírovat a odsát. Z babských rad je účinný tvarohový zábal prsu.

Velmi často se po porodu objevuje i plíseň, vzácností není ani mastitida.

Může se stát, že maminka se musí léčit antibiotiky. Jak skloubit léčbu a kojení?
Maminka může kojit, pokud to její aktuální stav dovolí, tj. při nachlazení, viróze, kašli, rýmě, chřipce, ale i tehdy když bere antibiotika. Tam je však nutné ošetřujícímu lékaři sdělit, že maminka kojí, aby tomu lékař přizpůsobil i lék. Miminko, jež je v tomto období kojené, je mateřským mlékem chráněno díky protilátkám, které mléko nyní obsahuje ve vyšší míře. Pokud se maminka na kojení cítí příliš slabá, je možné miminko dokrmovat odstříkaným mlékem ze skladových zásob. Pro udržení mléka je ale nutné prsa stimulovat, samozřejmě podle možností maminky.

Co únava, stres a pocit, že to nezvládne? Jistě takové stavy „přepadnou“ každou maminku, která se ocitne s novorozeným miminkem doma.
Maminka by měla myslet nejen na své miminko, ale v zájmu obou i na sebe. Po porodu přichází obrovská únava. Tělo maminky je poraněné a rozbolavělé a má nárok na regeneraci. Maminka se mnohdy v každodenním kolotoči nestačí pořádně najíst, vyspat nebo napít, a to může spolu se starostmi o domácnost a případně i o další dítě (děti) vést ke snížení tvorby mléka. Měla by se proto snažit odpočívat. Vím, že se to snadno řekne a hůře provádí, ale jde to, a nejlépe za pomoci ostatních členů rodiny. Doporučuje se chodit spát spolu s miminkem, kromě hlavního jídla „zobat“ malé svačinky v podobě jogurtu, banánu, piškotů, nebo třeba ovocné přesnídávky. A hlavně hodně pít. Před každým kojením nejlépe teplý nápoj, který lépe spustí mléko. Spánek - jídlo - pití, uspokojení této trojice potřeb maminkám pomáhá překonat těžší poporodní chvilky. Oproti tomu oslabená maminka je i náchylnější např. k onemocnění prsou.

A jak zabránit nadýmání a kolikám, které trápí především chlapečky? Nebo je to jen mýtus?
Z praxe ten pocit mám, ale nelze to zobecňovat. Neznám dítě, které by občas netrápily prdíky. Nezanedbatelnou roli tu hraje i způsob porodu. Děti narozené císařským řezem se zdají být k „prdíkům“ náchylnější, než děti, které přišly na svět přirozenou cestou. Tyto děti jsou ve výhodě, protože během porodu u nich došlo k přirozenému osídlení střevní sliznice.

Když už k nadýmání a kolikám dojde, je řada způsobů, jak je řešit: úlevové polohy, různé krémy a olejíčky na masáže, cvičení, nahřívání pomocí polštářku naplněného třešňovými peckami, nahřáté pleny, mnoho různých kapiček, probiotika užívaná maminkou nebo i děťátkem....

Nafouklému bříšku je ale možné v některých případech předejít, např. úpravou jídelníčku maminky nebo opravou techniky kojení. Například jasným signálem, že miminko při kojení nasává vzduch, který pak stojí za bolestmi bříška, je mlaskání. Vhodné je i mezi přikládáním z prsu na prs nechat dítě ve svislé poloze odříhnout a pak pokračovat.

Pokud koliky a křeče přetrvávají, je potřeba problém řešit s pediatrem, který pak maminku může odkázat na další odborná vyšetření.

Pokud máte i vy, milé ženy-in, nějaký dotaz na laktační poradkyni, pošlete ho pod heslem „Kojení“ na adresu redakce@zena-in.cz

Čtěte také další díly seriálu o kojení s laktační poradkyní:

Reklama