Americká filmová kriminálka Fargo bratrů Coenových si od svého uvedení stihla zajistit status kultu. To začíná pomalu platit také o stejnojmenné minisérii, jíž má na svědomí producent a scénárista Noah Hawley. Tomuto tvůrci se i s pomocí bratří Coenových, kteří se podíleli na scénáři, podařilo zdánlivě nemožné, když svou adaptací zdárně navázal na dílo legendární filmovou předlohu z devadesátých let.

d

Ještě před uvedením byl seriál Fargo mnohými pasován do role outsidera a byl mu předpovídán neúspěch. Jak krutě si tito škarohlídové mýlili! Důležité je, že seriál jen tupě nekopíruje film, místo toho jej vhodně adaptuje. Zůstala tak zimní atmosféra i zásadní motivy, jinak jde však o zbrusu nový a od základů přepracovaný počin. Všech deset dílů minisérie tak zhltnete jako malinu. Vypravěčský um Noaha Hawleyho je patrný především z toho, jak skvostně dokáže podávat tak komplikovaný děj plný násilí, ale i břitkého a nenuceného černého humoru. Na druhou stranu jistě velmi pomohla skutečnost, že se na scénáři podíleli také bratři Coenové.

V tomto ohledu má navíc Hawley velké štěstí, že v jeho televizním projektu účinkovala taková plejáda hvězdných jmen v čele s Billy Bob Thorntonem (Smrtící bumerang, Jednoduchý plán) a Martinem Freemanem (Bilbo Pytlík z trilogie Hobit). Ani jeden z nich přitom nehraje žádného klaďase. Zatímco Freeman ztvárňuje ubohého pojišťovacího agenta Lestera Nygaarda, Thornton si střihl roli nájemného vraha. Oba však rozehrávají nadmíru skvostný herecký koncert, a i díky nim je seriál Fargo u publika tak oblíbený. O kvalitě seriálu Fargo pak kromě popularity u diváků svědčí také řada ocenění v čele s Emmy a Zlatými glóby.

sd
Zdroj: tisková zpráva

Synopse seriálu Fargo:

Lester Nygaard (Martin Freeman) je nešťastně ženatý a životní mizérií zmítaný pojišťovák ze zasněženého městečka Bemidji v Minnesotě. Bemidji je typický zapadákov, kde chcípnul pes, to se však změní s příjezdem tajemného cizince Lorne Malva (Billy Bob Thornton), po jehož nástupu na scénu se odehraje série brutálních vražd, jimž padne za oběť také šéf místní policie. A právě tato událost zásadně ovlivní především osud pojišťováka Nygaarda. Jak? To už vám prozrazovat nebudeme.

Fargo můžete sledovat od 28. ledna na stanici AMC.

Reklama