609cf1e8afc94cl.jpg
Foto: Česká televize se souhlasem Jiřího Langmajera, Simony Stašové, Miroslava Hanuše a Anny Fialové

První čtvrtina letošního roku je pro Českou televizi z pohledu sledovanosti nejúspěšnější za posledních třiadvacet let. Napomohly tomu i jarní premiérové seriály – Zločiny Velké Prahy, Kukačky, minisérie Božena nebo novoroční film Poslední Aristokratka. 

Bez ohledu na to, jak náročný rok máme za sebou, původní tvorba pro Českou televizi je a vždy bude prioritou. Dokazuje to i výčet a žánrová pestrost projektů, které se v současné době chystáme natáčet. V době pandemie se Česká televize stala nejdůvěryhodnějším zdrojem informací i společníkem v době karantény. Vznikla řada nových pořadů, které diváky provedly celým kritickým rokem. To ale rozhodně neznamená, že se zbytek produkce zastavil, ačkoli pro tvůrce je proces natáčení v této době o dost náročnější. Dnes představujeme devatenáct nových počinů – nové seriály, filmy i pokračování úspěšných sérií, jako jsou například Případy 1. oddělení nebo Peče celá země. Nových pořadů bude ale daleko více. Čeká nás období, kdy se, doufejme, svět bude pomalu vracet do běžných kolejí. Jsem rád, že i při tom zde bude pro diváky Česká televize. Například již příští týden při mistrovství světa v ledním hokeji,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Devatenáct nových výrazných projektů jsou však jen zlomkem toho, co má Česká televize aktuálně v přípravě nebo ve výrobě. Blízko dokončení je detektivka Stíny v mlze s Petrou Špalkovou a Jiřím Vyorálkem v hlavních rolích a seriál Devadesátky, v němž hrají Ondřej Sokol, Martin Finger, Vasil Fridrich nebo Pavel Batěk. Ve střižně už je i televizní série s pracovním názvem Pozadí událostí Jana Hřebejka a Petra Jarchovského nebo pět příběhů Marka Epsteina, které uvidí diváci České televize pod názvem Hlavně to zdraví na přelomu roku. 

„Pro mě je to cyklus příběhů o nemocech, které dokáží být léčivé, a o neduzích, které mohou člověku překvapivě přijít k duhu,“ říká k novince režisér Jiří Vejdělek a kreativní producent Jaroslav Sedláček dodává: „Naší ambicí jsou milé, nadčasové, hvězdně obsazené komedie, na které se rádi podíváte jednou, podruhé a třeba i popáté a posedmé, protože vám v jejich společnosti bude zkrátka dobře.“ 

V prvních dvou filmech se divákům představí třeba Anna Polívková, Roman Zach, Jan Dlouhý, Anna Fialová, Simona Stašová nebo Jiří Langmajer. Ten se objeví také v chystané dobrodružné komedii Špunti na cestě, která naváže na filmovou předlohu, jež vidělo v kinech více než čtyři sta tisíc lidí. Kreativní producent Josef Viewegh k tomu doplňuje: „V seriálu se ale představí také nové postavy. Výrazný prostor dostane například strejda Karel, bývalý rocker a zvukař bigbítových kapel, jehož si zahraje Miroslav Donutil. A moc se těší, až za pět dnů padne první klapka.“

Docent-Ivan-Trojan-a-Tereza-Ramba.jpg
Foto: Česká televize se souhlasem Terezy Ramba a Ivana Trojana

Uprostřed natáčení je i třídílná minisérie Docent s ústřední postavou docenta Stehlíka v podání Ivana Trojana, jemuž zdatně sekundují Tereza Ramba, Ondřej Vetchý, Matěj Hádek a Marek Taclík. „Celá myšlenka příběhu, který budou diváci – věřím dychtivě – sledovat, je velmi precizně zpracovaná i originální a její hodnotu podporuje to, že se autorům do scénářů podařilo zahrnout opravdu vytříbený a místy i velmi vtipný tón dialogů,“ vysvětluje kreativní producentka Jiřina Budíková.

Odpočinkový pořad nabídne už na podzim vítězka první řady soutěže Peče celá země Petra Burianová, která se vedle pečení zajímá také o historii a příběhy schované za neodolatelnými dobrotami. 

Zdroj: Česká televize