Pro rok 2023 připravili organizátoři dvě velké novinky. V červnu bude mít premiéru týmový závod po osvědčených trasách v srdci Vysočiny – Žďárských vrších. V červenci pak vůbec poprvé proběhne závod v Krušných horách, konkrétně na Klínovci

obrazek.jpg

Nejvýraznější novinkou seriálu je Týmovka, která se bude konat o víkendu 16. až 18. června. Zázemí bude mít v obci Milovy na Vysočině. Organizátoři lokalitu nevybrali náhodou, v předchozích letech se zde běhaly nádherné závody jednotlivců. Formát závodu bude originální: družstva složená ze čtyř až osmi členů a každý z nich bude muset zdolat tři rozdílné okruhy, které budou měřit dohromady zhruba 25 kilometrů. Mimo běžecké části bude součástí Týmovky také lákavý doprovodný program plný sportu, hudby, kde se představí například vítěz české Eurovize Vesna nebo Milan Peroutka, zábavy i vzdělávání. Kompletní přehled je dispozici na webu www.tymovka.cz.

Další novinkou je závod na Klínovci. Startovat se bude 15. července z nejvyššího bodu Krušných hor, kam se běžci vyvezou lanovkou, cesta do cíle vede po tratích o délce 12 a 22 km.  Celý seriál však odstartuje již o tři měsíce dříve 15. dubna v bývalém vojenském újezdu v Brdech. I zde čeká na běžce vylepšení v podobě nové ultramaratonské trati na 44 km. Trasa vede výhradně lesem a přes nejvyšší kopce CHKO Brdy.  

blobid0.png

Běhej lesy následně i ve zbytku jara zůstanou v Čechách. Po Brdech se běžci mohou 13. května opět těšit na závody v okolí hradu Karlštejn a lomu Velká Amerika. Třetí a čtvrtou zastávkou jsou zmíněné novinky – Týmovka a Klínovec.  Druhou polovinu sezony rozjedou 12. srpna závody na Bílé. Prestižní běhy v Jizerských horách po stopách běžkařského závodu Jizerská 50 se uskuteční 26. srpna. Devátého září přijde na řadu noční specialita ve vojenském prostoru Boletice. Závodníci běhají v noci a na cestu si svítí čelovkami. Seriál končí tam, kde vloni začal – v Lednicko-valtickém areálu. Rozlučka se sezonou tak bude na rovinatých trasách.

Jak už je u Běhej lesy zvykem, i v letošní sezóně chceme zůstat na pozici inovátora a průkopníka v oblasti ekologie a udržitelnosti mezi sportovními akcemi. Připravili jsme si v tomto ohledu pár novinek, z nichž hlavní jsou diplomy z mycélia. Oslovili jsme perspektivní kyjovský startup Myco, který nás neuvěřitelně zaujal myšlenkou využití hub jako udržitelného materiálu. Druhou inovací jsou pak medaile, kterých každoročně rozdáme přes 15 tisíc. To je právě ten důvod, proč se rok co rok snažíme najít nový způsob, jak jejich výrobou co nejméně zatěžovat naši přírodu. Pro letošní sezónu využíváme 3D tiskáren, které přetvoří recyklovaný plast tak, abychom z něj vytvořili vzpomínku na skvělý zážitek.

6423f5ac2adffobrazek.jpg

Neměli bychom opomínat ani charitativní rozměr závodů Běhej lesy, proto i nadále zůstává součástí každého našeho závodu také PVZP FénixRun. Rodinný závod na 4-5 km můžou účastníci absolvovat i s kočárkem, s dítětem na zádech nebo si třeba trasu závodu jenom projít. Celé startovné z PVZP FénixRunu putuje na pomoc potřebným, například minulý rok jsme české nadace podpořili částkou 1 600 000 Kč. Doufáme, že tuto metu zase překonáme, buďte u toho také!