Minulou sobotu bylo skvělé počasí pro běžecké závody, které jsme si opravdu moc užili. Závodu se zúčastnila Klára s dospělým synem Albertem, běželi trasu 13 kilometrů.
V rámci celozávodního dne ale mohli běžci zvolit i další závody: Nejdelší trasa na 18 kilometrů nabídla nevšední výhledy na skvostný gotický hrad. Běžci si mohli vybrat i kratší trasu na 13 kilometrů nebo charitativní PVZP FénixRun na 4 kilometry. Pro aktivní děti byly připraveny dětské závody Dr. Maxe. 

64621d39449b0obrazek.jpg

Co nám o závodě napsala Klára?

Bydlím kousek od Karlštějna, takže tento závod je moje srdcovka. Váhala jsem mezi kratší a delší trasou, ale nakonec jsme se synem Albertem zvolili kratší, 13 km trasu, přece jen terén tohoto závodu je hodně kopcovitý. Co se týká počasí, bylo pod mrakem, žádné vedro ani déšť, ideální teplota pro běh kolem 15 stupňů. Nikdy jindy se běžec nemůže podívat do útrob legendárního lomu Velká Amerika, který je běžně veřejnosti nepřístupný, takže jsme si užili i návštěvu lomu – i za cenu pořádného funění zpátky do kopce nahoru. K lomu se dostali běžci na trati 13 i 18 km, účastníky závodu na 18 kilometrů navíc odmění úsek přes louku, na které leží vyhlídka na hrad Karlštejn. My ale tuto louku známe a chodíme tudy často na procházky nebo na výběhy, takže si jí užíváme i bez závodu docela často.
Myslím, že je super, že pokud se někdo se na dlouhé trasy necítí, může zvolit charitativní PVZP FénixRun na 4 kilometry. Podpoří tím navíc i 10 nadací, které si na konci sezóny příspěvky rozdělí rovným dílem.

  64621eac7dd47obrazek.jpg

Pro rok 2023 připravili organizátoři dvě velké novinky. V červnu bude mít premiéru týmový závod po osvědčených trasách v srdci Vysočiny – Žďárských vrších. V červenci pak vůbec poprvé proběhne závod v Krušných horách, konkrétně na Klínovci.

Závod měl jako vždy skvělé zázemí, takže jsme si prohlídli boty ON, které si mohou běžci vypůjčit na vyzkoušení na závod, nechala jsem si změřit hodnoty na přístroji InBody ve stánku Dr.Max, a co jsem opravdu letos ocenila byla možnost nechat se otejpovat ve stánku Generali Investment. Díky náročnému tréninku mě v týdnu před závodem bolela kolena a tejpy mi opravdu při závodu velmi pomohly.
Myslím, že zázemí závodů je rok od roku lepší a pro běžce zajímavější. To, co mě opravdu baví a myslím, že i většinu ostatních běžců, je vztah k přírodě a ekologii. Už beru automaticky, že na tomto závodu použiju lehké gumové mobilní kelímky, které si každý běžec nese s sebou, takže se nikde neválí odpadky. Určitě oceňuji ekologické značení trasy, díky kterému v lese nezůstane po závodech ani stopa. Na jaké novinky se v rámci ekologie mohou letos běžci těšit? Hlavní novinkou jsou diplomy z mycélia. Organizátoři perspektivní kyjovský startup Myco, který je neuvěřitelně zaujal myšlenkou využití hub jako udržitelného materiálu. Druhou inovací jsou pak medaile, kterých je každoročně rozdáno přes 15 tisíc. Pro letošní sezónu byly využity 3D tiskárny, které přetvoří recyklovaný plast tak, aby z něho byla krásná medaile.

64621ecaa7e25obrazek.jpg
Foto: Klára Křížová

Celková organizace závodů je vždy velmi profesionální, a to se odráží na čím dál tím větší oblíbenosti tohoto běžeckého seriálu. Tyto závody jsou pro mnohé již letní tradicí.

64621ea894f9bblobid0.jpg

Nejdůležitější informací jak pro závodníky, tak pro pořadatelé seriálu Běhej lesy jsou průběžná a výsledná data, statistiky jednotlivých běhů a jejich vyhodnocení. Je super, že se na stránce s výsledky behejlesy.cz můžete velmi přehledně informovat o svých výkonech nebo o ostatních běžcích. V analýze výsledků vidíte u každého zaregistrovaného běžce jeho umístění podle různých filtrů jako je sezóna, kraj, věk, pohlaví, průměrnou rychlost, ale také možnost sdílení výsledků na své sociální sítě.

64621f1603c3eblobid0.jpg
Foto: Klára Křížová

Tyto přehledné analýzy jsou skvělým komfortem pro každého závodníka. Stejně jako v minulém roce poděkování patří společnosti Generali Investments, díky které mohou být veškerá tato online data pro účastníky Běhej lesy zajišťována a zpracovávána.

Moje zkušenost: Vyhodnocení času běhu pro každého závodníka bylo velmi rychlé. V podstatě jsem proběhla cílem a během chvíle mi pípla esemeska s přesným časem. A to mi přijde skvělé.

Termíny jednotlivých závodů, které na běžce teprve čekají najdete na www.behejlesy.cz
64621e3e49933obrazek.jpg