Při pořízení psa se těšíme na ty krásné chvíle s ním strávené. Nepřemýšlíme nad tím, že by zrovna náš čtyřnohý kamarád mohl mít nějaké „vady“ na kráse. Pak se objeví a my jsme z toho nešťastní. Třeba taková separační úzkost neboli rozmazlenost je problém, který dokáže potrápit nejen nás, ale i lidi v okolí. Poslouchat celý den štěkání není totiž nic příjemného. Dana, majitelka psí slečny Báry, je z chování své fenky nešťastná. Nemůže totiž opustit v klidu domov, aniž by se neobávala, kdo si opět bude stěžovat. A to s Bárou neustále pracuje, ale výsledky se nedostavují.
„Jakmile zavřu dveře bytu, ihned začne hystericky štěkat. Občas se stane, že se doma také počůrá. A to i tehdy, když jdu jen s košem. Zkoušela jsem snad všechny finty, o kterých jsem se dočetla na internetu. Ponechala jsem jí kusy oblečení, jež jsem nosila, aby mě z nich cítila, pořídila nespočet hraček, nechávala zapnutou televizi a měla jsem půjčený difuzér, který ji měl zklidnit. Křičela jsem, dala jí na zadek. Nic. Stále je neklidná a sousedi si neustále stěžují. Zajímavé ale je, že Bára začala takhle vyvádět až po půl roce života, do té doby byla úžasná. Přitom se u nás doma nic nezměnilo.“ Dana řeší stávající situaci se svou fenkou, jenže možná chybu udělala už při výchově štěňátka. To dokazují i slova Kristýny Sedlákové, psí koučky.
|
Na internetu se můžete dočíst o elektrických obojcích, které slibují téměř zázraky. Daně se ale vidina této metody nelíbí, přijde jí nehumánní. Kristýna Sedláková elektrické obojky však nezatracuje. „Elektrický obojek v některých případech může nabídnout rychlé řešení. Musí se ale vědět, jak s ním správně zacházet, jinak může obojek víc ublížit než pomoci. Taktéž musí být správně zařazen v metodice nácviku. Určitě by to nemělo být tak, že by použití elektrického obojku bylo hned na prvním místě při řešení separační úzkosti. Měla by to být naopak až ta poslední možnost.“
A co zavírání do klece, což se také mezi chovateli psů doporučuje? „Zavíráním psa do klece můžu problém zlepšit, ale také zhoršit. Všeobecně jakékoliv rady, které se člověk dočte o výcviku psa na internetu, by neměl praktikovat bez konzultace s odborníkem, který zná vašeho psa. Klec může pomoci v případech, kdy pejsek hodně demoluje byt. Pobyt v kleci musí být ale správně natrénován, aby pes pochopil, že to není za trest, ale naopak, že je to místo k odpočinku. Taktéž musí být nácvik pod odborným vedením.“
Nenechte si ujít:
- Vyrobte si doma svou vlastní sůl do koupele
- Rvačka kvůli nebezpečnému psu aneb I holky umí používat pěsti
- Sedmero pokojových rostlin, kterým se bude dařit i ve stínu
Nový komentář
Komentáře
pár tipů určitě je. učit pejska již od malička že odcházíme..nejdříve jen za dveře na chviličku, pak to prodlužovat. nechat pejskovi něco na zábavu-dobré jsou ty míčky co se do nich dávají pamlsky-ani nebude vědět že je doma sám. a hlavně když odcházíte-s pejskem se nelučte-to ho stresuje.
Nikdy jsem takové potíže se psem neměla. Prostě byla doma a byla v pohodě. Měla jistotu, že se vrátím. Ovšem nikdy nebyla u nikoho v posteli ani na gauči, nesměla do ložnice (podmínka manžela). Když si s ní chtěly děti hrát, musely za ní na koberec.
Nevěřila jsem, jak může být štěkot psa otravný. Půl roku máme nové sousedy. Jejich maltézák nezná jiný prostor než balkon.... ve čtvrtek proštěkal víc než 14 hodin. Mám starší sousedy, kterým to vadí. Už si ztěžovali na obecním úřadě a nic se neděje.