clanek.jpg
Foto: Shutterstock

Kdybyste měla vypíchnout, jaká očkování by senioři určitě neměli vynechat, která by to byla?
Když začnu tím základním, tak by si každý senior měl zkontrolovat, kdy byl naposledy přeočkován proti tetanu, protože to se dělá jednou za deset let. Potom by se měl každoročně nechat očkovat proti chřipce a jednou za stáří by měli lidé od 65 let výše absolvovat očkovaní proti pneumokokům – to je jen jedna dávka. Za prioritní samozřejmost pokládám očkování proti covid-19, ale to je momentální epidemiologická situace. Tohle všechno považuji za zásadní očkovací minimum. Česká republika je potom na špici Evropy ve výskytu klíšťové encefalitidy, která má u starých lidí těžký průběh, takže bych doporučila i toto očkování. U nás se navíc doporučuje, že pokud se do rodiny očekává narození miminka, tak by měl mít senior přeočkování i proti černému kašli.

Jak je to s hrazením těchto vakcín pojišťovnami?
Pojišťovna hradí vakcíny proti tetanu, chřipce a covidu-19. U klíšťové encefalitidy a černého kašle lze využít benefity některých pojišťoven, nebo si je člověk zaplatí sám. O úhradě vakcíny proti klíšťovému zánětu mozku pro seniory se jedná. Přikláněla bych se k tomu, aby tato byla seniorům proplácena vzhledem k vysokému riziku závažného průběhu s častými, někdy i fatálními následky.

S jakými důvody, proč se neočkovat, se u seniorů setkáváte?
Často jsou to neodůvodněné obavy a dezinformace, které se k seniorům dostávají i od jejich blízkých. Česká populace je v posledních letech hodně antivakcinačně zaměřená, což je dané neznalostí problému. Dalším rizikem jsou sociální sítě, kterým senioři věří více než poučený člověk mladší generace, který s nimi má dlouhodobější zkušenosti. Obrovskou roli sehrávají i média, která mohou k dezinformacím napomoci. Někdy dají média v dobrém úmyslu prostor někomu ne zcela relevantnímu nebo vypíchnou něco, co je bez kontextu špatně pochopeno.

Jakým zdrojům by tedy senioři měli důvěřovat?
Velkou roli hrají praktičtí lékaři. Pro seniory jsou stále autoritami. Také lidé z rodiny by se měli snažit svým starším příbuzným předávat úplné a ověřené informace.

Jaký má boom očkování proti covidu-19 vliv na ochotu očkovat se i proti dalším nemocem?
Jeden pozitivní příklad už to přineslo. Když přišel covid-19, tak si řada lidí uvědomila, že by se měli očkovat i proti chřipce. Stále očkujeme hlavně proti covidu-19, ale doufám, že to lidem připomene, že se očkování nemá podceňovat a bude je to motivovat, aby si doplnili i další vakcíny.

Dá se několik očkování absolvovat v jeden den, nebo jsou nutné nějaké rozestupy?
Doporučení České vakcinologické společnosti říká, že covid-19 může být očkován současně s chřipkou. Je to vhodné třeba pro seniory, kteří se k lékaři těžce dostávají. Za čtrnáct dní po chřipce a covidu-19 je možné si dát pneumokokovou vakcínu.

Zdroj: autorský rozhovor s lékařkou

Reklama