Představy o tom, že by měli podzim života strávit doma, opečovávat vnoučata a na aktivní život zapomenout, současní senioři rozhodně nesdílejí. Právě naopak. Přibývá těch, kteří chtějí ve starším věku cestovat. Zareagovaly na to i cestovní kanceláře, které nově nabízejí pobyty „pro starší a pokročilé“ s přihlédnutím k jejich kondici a zdraví. Vzít s sebou mohou i vnoučata nebo domácího mazlíčka.

cestování

Starších lidí, kteří chtěj cestovat, rok od roku přibývá.

Nejžádanější je podle zástupců cestovek „klasika". Tedy pobyty v tuzemských lázních, nebo rekondiční pobyty na horách, kde starším lidem dají dohromady zdraví a nalijí do žil novou chuť do života.
Ta často starším osamělým lidem chybí. A s ní také odvaha vyrazit si na dovolenou sám. Velká část seniorů už ztratila partnera a nemá si na dovolenou s kým vyrazit. To je jedna z hlavních věcí, kterou cestovky pro seniory řeší. Všichni zúčastnění jsou ve stejné věkové kategorii a zhruba stejné kondici. Ostych proto není na místě. Naopak - starší člověk si při podobné akci může najít nové přátele.

Dá se začít i v důchodu

Čeští důchodci tak mohou i v pokročilém věku vyrazit na běžky do Krkonoš, za kulturou do Prahy nebo na rekondiční pobyt do lázní nebo hotelu s wellness centrem, kde se o zlepšení zdravotního stavu postará proškolený personál. Kromě fyzické kondice by měl pobyt seniorům zlepšit i psychiku.

cestování

Dnes není problém si s sebou vzít i domácího mazlíčka, kterého nemá kdo hlídat.

Jen málokterý důchodce by si ale podobný pobyt pořídil sám, první krok je tak často na jejich dětech a vnoučatech. Třeba k Vánocům můžete svým rodičům nebo prarodičům dopřát pobyt ušitý přesně na míru - spojený s pilates, cvičením tai-či, běžkami nebo severskou chůzí. Všechny aktivity probíhají ve skupině vrstevníků. Odpadají i drobné diskriminace a překážky v podobě poplatků za jednolůžkový pokoj, popřípadě neobsazené lůžko, které jinak hotely samostatně cestujícím lidem běžně účtují.

Na hory na běžky - s mazlíčkem nebo vnoučaty

Kromě běžných pobytů existují i nabídky pro akčnější seniory. Třeba speciální zimní lyžařské kurzy v Krkonoších, kde je věk zúčastněných rozhodně vyšší než obvyklý průměr. Vitální senioři několik dní poznávají pod dohledem zkušeného instruktora buď na běžkách, nebo po svých krásy našich nejvyšších hor. Vzít si s sebou mohou vzít i domácího mazlíčka, kterého nemá kdo hlídat.

cestování

Výlety a aktivity jsou uzpůsobené kondici starších lidí.

Ti nejodvážnější mohou proniknout i do tajů sjezdového lyžování. Odpoledne mohou posedět u kávy a zákusku. Objevují se dokonce i pobyty, kam je možné vyrazit společně s vnoučaty. Ta stráví část dne na svahu při kurzu lyžování, část dne se svou babičkou nebo dědou.
Ostatně dá se předpokládat, že podobných nabídek bude přibývat. Celá evropská populace stárne, podíl seniorů ve společnosti roste a při současné zdravotní péči není jediný důvod, aby starší člověk seděl jenom doma.


Cestovní kancelář OK-TOURS odborník na cestování pro seniory ze své nabídky vybírá seniorské pobyty s aktivním programem:

cestováníSenioři na běžkách
Běžkařský kurz v Krkonoších. Délka a náročnost výletů je odvozena od kondice seniorů. Možnost poznávat Krkonoše ve skupině s instruktorem, ale i samostatně. Jednolůžkový pokoj bez příplatku.

cestováníZimní kondiční pobyt pro seniory
Pobyt v Krkonoších se skupinou stejně starých lidí se stejnými zájmy. Jednolůžkový pokoj bez příplatku, každý den káva se zákuskem. Ideální příležitost k navázání nových přátelství.

cestováníNaučte vnuky lyžovat
Seniorský pobyt s vnoučaty. Ty si vezme pod patronát zkušený instruktor lyžování. Hotel v Krkonoších pak nabízí jednolůžkový pokoj bez příplatku, vlek a sjezdovku přímo u hotelu. Odpoledne příjemné posezení u kávy.

Obrázky zdroj: Cestování pro seniory
Autor: Lucie Štěrbová & Cestování pro seniory

Reklama