Už samotný průběh vyšetřování, protokoly, příprava před soudem jsou psychicky náročné. Žena, která si prožila peklo domácího násilí, totiž své hrůzné zážitky musí znovu a znovu ve vzpomínkách prožívat. A v takovém rozpoložení se účastní líčení, kde se tváří v tvář setkává se svým tyranem. Pak už stačí málo, aby ve strachu z toho, co bude pak, svojí výpovědí jeho jednání zlehčovala.

 

Předsedkyně klubu senátorů za ČSSD Alena Gajdůšková chce proto zákonem pomoci obětem domácího násilí, aby při vyšetřování nemusely opakovaně prožívat stres. Chystá se navrhnout, aby ženy bezprostředně po činu vyslechla policie už za přítomnosti soudce a obhájce údajného pachatele. Tím se podle ní oběť vyhne opakovanému líčení činu a hrozbě, že by pachatel v průběhu vyšetřování ovlivňoval její výpověď.

 

Senátorka je přesvědčena, že by tato právní úprava zajistila, aby se pachatel svým nátlakem na oběť nevyhnul stíhání. Kromě toho, že ženy často upravují své výpovědi, působí mnohdy pod stresovou zátěží na soudce nedůvěryhodně.

Svůj návrh v dohledných dnech předloží Senátu. Předpokládá, že jejím návrhem novely trestního řádu se budou kolegové zabývat už v září. Pokud pro něj nezíská dostatečnou podporu, pokusí se jej prosazovat mezi poslanci.

 

Gajdůšková připomněla mezinárodní výzkum, podle kterého se v Česku setká s domácím násilím asi 38 procent žen.

Reklama