V minulosti lidé věřili, že ve vlasech sídlí duše člověka. A tak se snažili o vlasy pečlivě starat. Mnohé postupy jsou dodnes použitelné, tak se na to podíváme.

 

Začnu ve Francii v době Krále Slunce, Ludvíka XIV.

On sám si nechával barvit vlasy s příměsí jemně strouhaného zlata.

Pokud chcete dosáhnout zlatavého nádechu:

Blondýnky – denně oplachujte vlasy odvarem z heřmánku. Neutírejte si vlasy do ručníku, jen pečlivě vyždímejte.
Odvar si připravíte: 2 lžíce sušeného heřmánku přelijete 1 litrem vroucí vody, hodinu necháte ustát v termosce a přecedíte.

Rusovlásky – vlásky jim pozlatí odvar z cibulových slupek:
Odvar si připravíte: hrst slupek zalijete sklenicí vroucí vody, zahřejete po dobu 6 minut, přecedíte, přidáte 1 lžíci glycerinu. Vtírejte do vlasů denně tak dlouho, až dosáhnete žádaného odstínu.

Tmavovlásky – zlatavý nádech získáte oplachováním: 1 lžíce čaje na sklenici vody

 

Také v Benátkách musely mít krasavice zlaté vlasy.

Jak to dělaly? Dlouho. Nejdříve si odbarvily vlasy domácími prostředky, jak jen to šlo. Potom si vzaly na hlavu slamáček bez dýnka, vlasy vytáhly ven, máčely a trápily je na úpalu… Byly sice blond, ale vlasy byly bez lesku a vypadaly spíše jako koudel.

Vy to tak nedělejte. Ani za letního žáru, ale ani v zimě nechoďte bez pokrývky hlavy. V zimě nejen můžete dostat rýmu a bolesti hlavy, ale při nízké teplotě se cévy stahují, prokrvování kořínků se narušuje a vlasy vypadávají. 

 

Ve středomoří

Jsou od nepaměti známé vlasové masky z mořských řas, které posilují vlasy komplexem vitaminů a minerálů.  Tak to se u nás bude shánět těžko, ale můžete sáhnout po osvědčené značce kosmetiky. V nabídce je i maska na vlasy s olivami.

 

Česká republika

Moje babička měla krásné vlasy, používala vaječno-pivní zábal:

Smíchala žloutek (opatrně oddělte bílek!)  s 50 ml piva – tmavovlásky černého, světlovlásky světlého.

Nanesla na umyté vlasy, zabalila do igelitu (ona tedy do gumové čepice) a ručníku. Nechala působit 30 minut a důkladně smyla. Na slovo důkladně dávám důraz, vajíčko by bylo cítit.

Moje kamarádka používá zábal z majolky – nanese na 15 minut, smyje. Protože majolka je mastná, použije pak ještě trochu rozředěného šamponu.


Aby se vlasy leskly

1/ šťáva z 1 citronu

2/ octová voda

3/ poslední voda na spláchnutí je studená

 

V Persii

Krasavice pečovaly o vlasy henou. Velice módní barvou byla rezavá s nádechem do červena.

I k nám se hena dováží, tato barva kryje i šedivé vlasy, ovšem pokud jich máte víc než 20 %, budete mít nepříjemný oranžový odstín.

Víc asi k tomu nebudu dodávat. O heně jste již dobře informovány, snad jen, že barva na slunci rychle bledne. Pro oživení používejte šampony s henou.


A jak si udělat správnou masáž?

Masáží zlepšíte prokrvení podkožních cév i výživu vlasových cibulek. Mimoto se zbavíte i nervového napětí, což je jedna z příčin vypadávání vlasů.

Masáž začněte od čela, postupujte do stran a od temene k zátylku lehkými krouživými pohyby konečky prstů pojených  do špičky. Potom je lehce rozevřete a jakoby načechrávejte vlasy.

Také při mytí vlasů si důkladně promasírujte hlavu.

Potom přiložte oba palce ke spánkům a polštářky ostatních prstů pokračujte krouživými pohyby od stran do středu.

Poté ještě položte palce k ušním lalůčkům a pokračujte v masáži od krku k zátylku a k temeni. 


 

Máte někdo dobrý recept, dobrou zkušenost? Sem s nimi!

              

       
Reklama