p

Co může být krásnějšího než pohled na průzračnou vodní hladinu, zrcadlící okolní vegetaci? A není nad to, když vám tento pohled skýtá vlastní zahrada. Jenomže cesta k vybudování zahradního jezírka může být pěkně dlouhá a strastiplná.

Na naší zahradě u chalupy malý rybníček vždycky byl. Shromažďovala se v něm voda z okapů, žily v něm žabky a okolo kvetly divoké vodní kosatce. Iluze zahradního jezírka byla takřka ideální, až na to, že v době sucha se voda vždycky ztratila a jezírko se proměnilo v bahnitou jámu. A to mi přišlo líto.

Mít jezírko byl vždycky můj sen!

A tak jsem využila rekonstrukčních prací na zahradě a naplánovala rybníček větší a funkční, v němž pokvetou lekníny a budou plavat rybky. Tak jsem si malovala jeho budoucnost a můj drahý manžel nebyl proti.

Domluvili jsme se s bagristou, aby vyhloubil jámu, která bude mít „nezámrznou“ hloubku a budeme sledovat, jestli se voda v jílovité půdě udrží sama, nebo bude potřeba folie.

Jenomže bagrista se nějak zapomněl a místo metr hlubokého jezírka vyhloubil kráter metr osmdesát s příkrými stěnami, v němž by se utopil i kůň.

Při pohledu na hlubokou jámu se nás zmocnila panika. Takhle to přece nemůže zůstat!

Jezírko musí mít mělčiny na sázení rostlin a jen malá část může být hlubší pro úkryt ryb. Jedině tak se v něm vytvoří ekosystém schopný samostatného života.

Přemluvili jsme bagristu, aby jámu trochu zasypal. Vůbec se mu do toho nechtělo, byl se svou prací spokojen. A protože neměl čas o víkendu a my ho nemohli kontrolovat, nahrnul do něj jednu lžíci a byl zase fuč.

Do toho začalo pršet a jáma se naplnila až po okraj kalnou vodou. V  tu chvíli se s tím nedalo nic dělat.

Nezbývalo než počkat, jak si jezírko bude počínat dál. Zatím to vypadá, že se voda drží, začíná se čistit, kosatce opět vykvetly a vrátily se žáby. A tak jsme si řekli, že to letos takhle necháme. Zatím zpevňujeme břeh kameny, plánujeme dřevěné molo, zasadili jsme první leknín a uvidíme, jestli dojde i na ty ryby.

Podívejte se, jak vypadá jezírko v těchto dnech. Voda má sice do křišťálu daleko, ale leknín roste a žabky začínají kuňkat, takže se jim tam snad daří.

ilustrační foto facebook Elle Decoration, fotogalerie autorka

Čtěte také:

Reklama