Dnes je Svatojánská noc. Noc plná magie a kouzel, noc, kdy se otevírají poklady a bylinky dostávají obzvlášť čarovnou moc. Skřítci vylézají ze svých úkrytů a v záři stříbrných paprsků luny můžete spatřit tančící víly. Skřítci, víly a elfové se stali inspirací i módním návrhářům. Proč ne, v haute couture se fantazii meze nekladou, tak proč se neinspirovat pohádkovým světem? A tak na přehlídková mola přitančily éterické bytosti v transparentních materiálech s aplikacemi rostlinných motivů, lesní skřítkové se strukturou stromové kůry nebo listoví, okřídlené víly. Pohádkově kouzelná noc ožila ve fantazii tvůrců takových značek, jako jsou Prada, Nina Ricci, Alexander McQueen nebo Giles.

Původním svátkem, který se kolem tohoto data točí, je pohanský Slunovrat. Pohané, žijící v úzkém kontaktu s přírodou, ctili své bohy, kterých bylo mnoho. Čas kolem 21. 6. je doba, kdy Slunce dosahuje vrcholu své síly a země slibuje bohatou úrodu. Bohyně matka je ve vysokém stupni těhotenství, bůh je na vrcholu svého mužství a je uctíván jako nejvyšší Slunce. Keltové věřili, že v tento den bude král Cesmína, bůh odcházejícího roku, bojovat s Dubovým králem, bohem přicházejícího roku, a zvítězí.

Letní slunovrat je vrcholem, ze kterého může Slunce jedině sestupovat, neboť je to den, od něhož se doba světla začíná pomalu zkracovat. Lidé tradičně tančili kolem ohňů a pojídali placku upečenou z kukuřičné mouky. Placka se posílala kolem dokola, jako výraz solidarity a přání bohaté sklizně. Rozdávaly se také polibky a kus placky se hodil do ohně s přáním snadného porodu pro Bohyni. Pilo se ovocné víno také z jednoho poháru.

 

Svatojánská noc - svátek sv. Jana Křtitele - připadá na 24. června.

Tento svátek měl nahradit pohanský Slunovrat. Ostatně mnoho pohanských svátků takto dopadlo. Byly přejaty některé prvky a lehce přetvořeny. Z původního symbolického „otevírání země“ (porod Bohyně a s tím i úrody) se stalo otevírání skal a zlaté poklady. Pro Křesťany je evidentně poklad ze země již ryze hmotná záležitost, což je s ohledem na plné „sýpky“ křesťanských Božích služebníků i zřetelné. A víno zde už patří také jen vyvoleným.

Reklama