shutterstock-1286192764.jpg

Investice do věcí je nejen způsob, jak si peníze uložit, ale i možnost, jak je znásobit. Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR, vidí potenciál zejména v těchto komoditách.
 
České sklo
České sklo má ve světě skvělé renomé, takže ho čile skupují zahraniční investoři. A vědí proč. Zhodnocení sice většinou trvá deset až dvacet let, ale může jít o příjemnou finanční rezervu.
 
Mince
Sbírání pamětních a jiných mincí má v Česku dlouho tradici. Jejich návratnost na tom není špatně. Například ty, které se objevily na trhu na podzim roku 2018 a stály kolem 30 tisíc korun, se dnes prodávají až o 15 tisíc dráž.
 
Lahve
Peníze se dají ukrýt také do lahví. Mezi oblíbené „investiční“ destiláty patří třeba pravé rumy z Kuby, Jamajky nebo Martiniku. Jistou nevýhodu u budování „alkoholového“ portfolia je vhodné prostředí pro jeho uskladnění, protože destiláty vyžadují specifické prostředí. Destiláty také patří mezi komodity, které sice neztrácejí hodnotu, ale v průběhu let jejich cena roste jen pomalu.
 
Kabelky
Investičním kouskem se může stát také kabelka Chanel, Dior apod. Například taková „birkinka“ od Hermès je nejen módní pojem, protože může přinést meziroční výnos hodně přes 10 procent.

Rady do začátku:
Pokud s netradičními investicemi začínáte, je dobré si najít poradce. Určitě nekupujte umělecká díla bez konzultace s odborníky a znalci. Může se vám totiž klidně stát, že narazíte na kopie, což většinou nehrozí na renomovaných aukcích nebo v prověřených galeriích, ale například při nákupech přes internet.
 
Zajímat byste se měly rovněž o to, jaké druhy uměleckých děl se dají momentálně výhodně koupit, které mají růstový potenciál a další potřebné informace. To ostatně platí i v případě investic do zlata, pamětních mincí a medailí i alkoholu.

Foto: Shutterstock

Reklama