nevydařený sex„Samozřejmě jsem už ikskrát slyšela, že záleží na okolnostech a žena nebývá na vině, ale – co když přece? U nás to totiž nebývá výjimkou!“ napsala ve svém dopise Sabina z Moravy.

Léto, pohoda, krásný večer. Sabina cestou z práce vyzvedla svého přítele, prošli se kolem řeky, zašli do vinárny na zahrádku na lehkou večeři s několika sklenkami vína a pohodový večer zakončili u Pavla na pohovce.

Chvíli si jen tak povídali, pak došlo na mazlení. Byli oba „v náladě“ a Sabina na svého partnera dostávala čím dál větší chuť. Dráždivě se ho dotýkala, když ale rukou začala pronikat k jeho intimním místům, Pavel zprudka vstal a řekl, že jde spát.

„Proč?“ vykřikla za ním, i když odpověď znala. V poslední době to nebylo poprvé. Oba se tvářili, že se nic neděje. I když Sabina věděla, že ji Pavel miluje a rozhodně „do hry“ nevstoupila žádná jiná žena, přesto se trápila, zda to nějak nesouvisí s ní. Co dělá špatně?

Je to obtížná situace. Pro mnoho mužů je skutečně katastrofou, když je symbol jejich mužnosti nechá na holičkách. Krátká „nečinnost“ přitom nemusí být nic vážného. O problémech s erekcí hovoří sexuologové teprve tehdy, když kvůli chybějícímu ztopoření údu sexuální styk není možný déle než půl roku. Pak už je nutné vyhledat lékaře.

„Není nijak vzácné, že muž nemůže tak, jak chce,“ říká psycholožka a sexuoložka Lenka Mužíková, „čas od času to postihne každého čtvrtého. Tato skutečnost však muže vyvádí z rovnováhy. Mluvit o své neschopnosti je pro většinu z nich trapné. A když to při následující příležitosti znovu nevyjde, mnoho mužů se uzavře do sebe a sexu se raději úplně vzdá.“

Začarovaný kruh, který podle Mužíkové lze ovšem správnými prostředky snadno prolomit. A co radí?

Netlačte na pilu

Převezměte iniciativu a sama rozjeďte intenzivní láskyplnou předehru. Máte přece ruce i rty a umíte s nimi zacházet! Když se však po několika dlouhých minutách žádoucí reakce nedostaví, je lepší přestat. Pokud je milostná snaha očividně bezvýsledná, cítí se muž ještě hůř.

Jen žádné pochybnosti

Především si uvědomte, že to není vaše vina. Není žádný důvod brát si tu malou nehodu osobně. Miluje vás stejně jako dřív, jen má prostě problém s erekcí. A už vůbec to není signál, že ve vztahu není něco v pořádku.

Nejčastějšími nepřáteli erekce jsou únava, stres a starosti v zaměstnání.

Vyjděte mu vstříc

Když jejich nejlepší kamarád odmítá poslušnost, muži znejistí. Často se tváří chladně a odmítavě, aby nedali najevo, jak jsou z toho vykolejení. Měla byste také předstírat, že se nic neděje? Ne, to vede jen k oboustrannému stresování.

Ani soucit a láskyplné utěšování nemusí být to pravé: jen v něm posilujete pocit, že se stalo něco hrozného. Lepší je se zeptat, co ho trápí, zda je unavený nebo ve stresu. Uvědomí si, že pro jeho problém existuje vysvětlení.

Ale pozor! Nepouštějte se v posteli (poté, co opět selhal) do diskuze o jeho práci! Pokud o tom chcete mluvit, pak v klidu, například u dobrého jídla.

Dejte prostor erotice

Muži kvůli malým postelovým „nehodám“ zapomínají, že mohou svou partnerku uspokojit i jiným způsobem. Dejte mu proto najevo, že na něj ještě pořád máte chuť: na jeho tělo, jeho ruce, ústa...

Požádejte ho o erotickou masáž. To má hned dvě skvělé výhody: Bude vás hýčkat a přestane přemýšlet o svém problému.