Znáte přece tu kouzelnou pohádku o Krtečkovi a jeho kalhotách. S kapsami, samozřejmě. Tak to máte v malíčku i proces zpracování této staré, ale stále oblíbené textilní suroviny. Ale pojďme od pohádek k realitě.

Len je ideální materiál pro teplé dny a vždycky se objeví v jarních a letních kolekcích.

Já len miluji pro jeho syrovost, strukturu a přírodní barevnost. Všimněte si, že i barvený len má trochu tlumené odstíny, jakoby zapudrované, a to se mi na něm právě líbí. Další jeho úžasnou vlastností je prodyšnost. Lněné oblečení bývá většinou řídce tkané, a tak umožňuje látce (a tím i tělu) volně dýchat. Krásně „profukuje“.

Někdo namítne, že se mačká, špatně žehlí a člověk po krátkém sezení vypadá jak vytažený ze ždímačky. Ale právě tato vlastnost lnu není vůbec na škodu a dodává mu naopak žádoucí ležérní půvab. Aby se mačkavost zmírnila, mísí se len s jinými materiály, jako je hedvábí, viskóza, bavlna, ale i vlna.
Hedvábí propůjčuje lnu exkluzivní lesk. Viskóza ho oživí a dá mu váhu. V kombinaci s bavlnou dostane len hustotu a větší trvanlivost. A vlna? Vlna z něj udělá všestrannější materiál, použitelný třeba i na letní pánské obleky.

A co se z něj šije?

Pochopitelně, že škarohlídy nemůže napadnout nic než utěrky, ale pro fandy lnu mám dobrou zprávu. Skoro všechno. Saka, kalhoty, šaty, sukně, košile, šortky, prostě na co si vzpomenete. Nejlépe vynikne na jednoduchých, volných až minimalistických oděvech, protože sám o sobě je tak zajímavý, že nepotřebuje další fígle, aby upoutal.A jaké doplňky se ke lnu hodí? Všechny přírodní materiály, nejlépe v původní barevnosti, kůže, dřevo, perleť.

Tak co, našel len nové příznivkyně a fanynky?
Nosíte lněné oblečení?
Tolerujte mu jeho mačkavost, nebo vás to odrazuje?
Co máte lněného a kam to nosíte?
Napište nám.