Současná krize nemilosrdně dolehla i na trh práce. Zaměstnavatelé šetří nejen na platech zaměstnanců, ale i na odstupném pro propuštěné. Firmám v potížích se nechce vyplácet odstupné, a když nezabere hra na city, přicházejí ke slovu „vytýkací dopisy". Píše o tom v pondělním vydání Deník.

„Měla jste se u nás celé tři roky přece skvěle. Teď, když nemáme peníze, projevte loajalitu a odejděte bez odstupného,“ takovou větu slyšela čtyřiapadesátiletá Marie z Prahy 6 poté, co jim zaměstnavatel oznámil, že zřejmě bude muset zavřít jednu ze svých pražských poboček. Přestože paní Marie nejprve odmítla, nakonec ve firmě bez odstupného skončila. Šéf jí totiž začal hrát na city a vydírat ji. Podobných případů přibývá. Ačkoliv je nezaměstnanost v Praze s 3,2 procenta v České republice nejnižší, v červenci úřady zaregistrovaly 25 957 nezaměstnaných a jejich číslo stoupá, uvádí list.

S tím rostou i snahy firem zbavit se pracovníka bez výplat odstupného. „Někteří zaměstnanci nám skutečně líčí propracované a tvrdé praktiky psychického nátlaku a vydírání. Každý si ostatně může položit i otázku, proč je v některých společnostech tolik zaměstnanců ochotno vzdát se ze dne na den práce i odstupného,“ řekl Deníku Ondřej Načeradský, vedoucí právní poradny na Jižním Městě.

Vydírání pracovníků ale není podle expertů jediným způsobem, jak se nepotřebného zaměstnance co nejvýhodněji zbavit. Čím dál oblíbenější jsou také vytýkací dopisy. „Zaměstnavatel mi dával vytýkací dopisy dle mého názoru neoprávněně. Po druhém dopise mi pak oznámil, že mě propouští bez odstupného,“ cituje Deník Františka z Vinohrad, který pracoval v administrativě.

Stalo se vám něco podobného?