6036423b0e0a3obrazek.png
Foto: Shutterstock

603641c22f4d5obrazek.pngŠtěpán Návrat, Café Buddha, PRU, Benjamin
Tahle chyba se těžko vyjadřuje, říkám jí osobně přesvědčení o tom, že to přece dělám správně. Protože jsem na to takhle zvyklý. Lidé v Česku často hledají zkratky, ale neuvědomují si, že každou investovanou minutou se jídlo proměňuje v zážitek. Jednou jsem potkal kuchaře a ten mi říkal, že zvládne uvařit svíčkovou omáčku za 20 minut, zíral jsem na něj jako blázen a klepal si na čelo. Nebo další aeroplán teď lítá po internetu, kde se vaří koprová omáčka za 30 minut, to je bláznovství a místo koprovky bych to nazýval smetanovým šílenstvím s koprem. Má rada na závěr je, že kuchařina je dřina. Věděly to i naše babičky, které vstávaly v šest hodin ráno, aby se dostaly k nejlepším surovinám, v sedm stály u plotny a ve dvanáct bylo jídlo na stole. Kdo to dnes ještě dělá?

60363fedd64a2obrazek.pngMichal Húsek, Asten Hotels
Ve svém okolí mám naštěstí řadu skvělých amatérských kuchařů a kuchařek. Nerad dávám někomu rady, co jak má dělat, pokud se sám nezeptá, kde udělal chybu. Myslím si, že teď je velice moderní vařit doma. A hodně lidí je do toho zapálených a opravdu jim to jde. Samozřejmě, když jdu na jídlo do restaurace jako host a vidím, že je něco špatně, zeptám se, proč to tak udělali a upozorním na to. Tam za jídlo platím, takže to je rozdíl. 

6036400625533obrazek.pngLukáš Vácha, U Prince
Za největší chybu považuju nekvalitní výběr surovin. Jako příklad bych uvedl špatný výběr masa, které při nesprávném vyzrání pustí mnohem víc vody a nemá ani správnou chuť. Další prohřešek je nevhodná kombinace surovin a nedodržení technologických postupů. Viděl jsem případy, kdy se někdo pokusil nahradit klasický pokrm Surf and Turf (pozn. hovězí svíčková s humrem) krabí tyčinkou a kuřecím prsem. Ještě bych rád uvedl opravdové zlo v podobě polotovarů. Šetří čas na úkor kvality a chuti.

6036431009509obrazek.pngLukáš Nevyjel, Nota Bene
Největší chyby dělají lidé už při výběru surovin. Myslím tím co do kvality, tak i použití nevhodného masa na daný pokrm. Některé části masa se nehodí na steakovou úprava a jiné se zase nehodí na dlouhé pečení. Problém je i přílišná kreativita a některá jídla pak končí jako přeplácaný paskvil. 

60364038de318obrazek.pngLukáš Hlaváček, Alcron
Všeobecně si myslím, že u hodně lidí je problém v přístupu k vaření. Jídlo je perfektním odrazem nálady, pokud vaříte otrávení, naštvaní a nedáte do vaření srdce, tak nikdy nemůžete uvařit chutné jídlo. Stejně tak je velice důležitá trpělivost. Vaření není jaderná věda, vaření je pouze míchání surovin ve správných časových intervalech a ve správném množství. Třeba klasický guláš, stačí si nedat čas se základem a nezarestovat správně cibuli a maso a guláš bude mít špatnou barvu a mdlou chuť. 

60364066621baobrazek.pngHynek Vávra, Hliněná Bašta
Nevím, jestli to platí obecně, ale zmínil bych odbíhání k jiné práci nebo k čemukoli jinému. Pak to člověk přetáhne, zapomene, připálí, rozvaří apod… Takže doporučuju nevěnovat se něčemu jinému a držet se osvědčených postupů. U pečení je obzvlášť důležité odvažování všech ingrediencí, jinak se to nemusí vyplatit. 

6036407d1870aobrazek.pngPavel Sapík, Terasa U Zlaté Studně
Nejvíce chyb se dělá v úvodní fázi a tou je samotný nákup a příprava surovin. Lidi je mají buď poddimenzované, nebo častěji naddimenzované. Neumí je dále zpracovat. Je potřeba, aby k tomu domácí kuchaři přistupovali jako k restauraci. Není nic divného na tom napsat si jídelníček na další týden a podle toho nakupovat. I v restauraci je nutné mít danou potravinu ve více jídlech, abychom eliminovali odpady (což jsou v podstatě vyhozené peníze). Lidé tak vyhodí méně potravin, což je skvělé z morálního i enviromentálního hlediska. 

603640920a323obrazek.pngTomáš Černý, Dejvická 34
Osobně si myslím, že spousta lidí dělá zásadní chybu v tom, že si na vaření nevyhradí dost času. Potom vymýšlí různé techniky na urychlení a snaží se samotný recept obejít. Výsledkem jsou potom různé napodobeniny a kreace s horším zpracováním surovin. Špatné provaření může mít negativní vliv i na zdraví.

shutterstock-97172267.jpgGordon Ramsey
Vkládání brambor do vařící vody  brambory patří vždy do studené, jinak bude okraj blátivý a rozvařený (zdroj: Gordonramsayrestaurants.com)
Solení vajíček před jejich umícháním  sůl a koření do míchaných vajec patří podle Gordona až na závěr. Sůl s vajíčky totiž reaguje a dělá je vodnatějšími (zdroj: Youtube Watchthedaily)
Loupání brambor na kaši před vařením  nejlepší bude kaše udělaná z brambor ve slupce, nenatáhnou do sebe tolik vody. (Zdroj: Youtube The F Word)

60364aef1d250shutterstock-127243445.jpgJamie Oliver
Neomytí cibule před vařením těstovin – nakrájená omytá cibule bude sladší a chutnější, zbaví se štiplavosti. (Zdroj: Instagram)
Maso z lednice rovnou na pánev  dostane teplotní šok a bude tuhé (Zdroj: Esquire)
Vylévání veškeré vody z těstovin do dřezu  Pokud připravujete těstoviny s omáčkou, vždycky si nechte naběračku vody, ve které se těstoviny vařily, a přidejte ji do omáčky. Díky škrobové vodě bude hedvábná a lahodná. (Zdroj: Esquire)

Foto: Archivy kuchařů, Shutterstock

Čtěte také:

Reklama