Nastupujete do nového zaměstnání. Poté, co se dozvíte, v čem bude spočívat náplň Vaší práce, je pro Vás zajímavější otázka, jaký je Váš nadřízený. Většinou je to právě on, kdo vytváří atmosféru na pracovišti a rozhoduje o tom, zda budete pracovat v pohodě, nebo naopak pod neustálým tlakem.

 

Nalaďte se na stejnou vlnu a buďte v pohodě

 

Pokud je Vaší nadřízenou žena, jde především o to, abyste si byly sympatické. Považuje-li Vás Vaše šéfová hned od počátku za rivalku, je vše ztraceno. Většinou nemáte šanci najít společnou řeč a stále mezi Vámi bude něco skřípat. Naladíte-li se na stejnou vlnu, můžou se z Vás časem stát i kamarádky.

 

Osobně jsem zažila situace, kdy mojí nadřízenou byla žena starší i mladší. Naštěstí šlo v obou případech o vzájemné sympatie.

 

Ta starší mi kromě bohatých zkušeností také předala poznatek, že pokud jí doma ráno vynadá manžel kvůli neumytému nádobí, nejpozději dopoledne vynadá mně za nepříliš dobře odvedenou práci. Většinou jsem neměla sílu protestovat, ale domů jsem odcházela naštvaná a ublížená.

 

U té mladší šlo spíše o kamarádství. Věděla jsem však, že mezi námi jsou stále hranice, a i přesto, že jsme skoro stejně staré, nemůžeme je překročit. Ale spíše než o rozkazy, co mám udělat, šlo vždy o vzájemnou domluvu a spolupráce s ní byla bez problémů.

 

Chcete raději despotu, nebo svůdníka?

 

A jaké to je, dámy, když je Vaším nadřízeným muž? Většinou jsou dva druhy nadřízených: jeden, který toho využívá, a druhý, který si to užívá.

 

Muž využívající je většinou - nebojím se to tak nazvat - despota. Třicetiletá Jitka s tím má bohaté zkušenosti: „Nejsem šéfovi asi příliš sympatická, a proto mě neustále přehazuje z jedné práce na druhou. Nezajímá ho, že poté nemůžu plnit normy, a navíc mě ještě označuje za neschopnou. Co nadělám? Lichotit mu, jako to dělají jiné, nebudu.“  

 

Má možnost se bránit? Ve městě s vysokou nezaměstnaností nepříliš velkou. „Stresuje mě to a když přijdu domů, manžel ode mě neustále slyší jenom stížnosti. Není to ani jednomu z nás příjemné, ale někomu to říct musím.“ I přesto, že Jitku práce baví, je rozhodnutá při nejbližší příležitosti odejít jinam.

 

A šéf užívající? Pokud je Vám jeho způsob komunikace příjemný, motivuje Vás to. Líbí se Vám, že s Vámi svým způsobem flirtuje. V zaměstnání tak zapomínáte na manželovy stížnosti a partnerský stereotyp. Šéf Vás rozesměje a nevědomky (ale možná také vědomky) Vás tím posouvá k větším pracovním výkonům. Zcela zapomínáte na fakt, že tento vždy rozesmátý a optimistický šéf je doma úplně stejně nevrlý jako ten Váš.

 

Problém nastává ve chvíli, pokud je Vám toto jeho jednání skoro až odporné. Práce Vás opravdu baví, ale ty jeho neustálé poznámky… Vždy se jen ušklíbnete, když opět něco pronese, a snažíte se o to, aby s Vámi komunikoval co nejméně.

 

Pochopit jeden druhého - jak "jednoduché"

 

Jako každý člověk je jiný, tak i každý šéf. Má své přednosti i nedostatky. Občas se špatně vyspí a někdy dostane od svých nadřízených úkoly, které mu jedině Vy můžete pomoci zvládnout.

 

Možná Vy sama jste na místě nadřízené a kolikrát přicházíte domů se špatnou náladou, protože Vám ji zkazil právě Váš podřízený.

 

Nejdůležitější pro všechny zúčastněné je občas se vžít do pozice toho druhého. Snažit se vzájemně se pochopit. Ale vše má své hranice…

 

Pokud je Váš šéf či šéfová vysloveně v pohodě, užívejte si to. Máte štěstí. Není-li, máte tři možnosti. Buď si zvyknete - nebo si to s ním vyjasníte - anebo si najdete novou práci. V zaměstnání přece jenom trávíte velkou část svého života, tak proč si kazit každý den?!

 


  

Jaký je Váš šéf?

Chodíte spolu na kafe?

Máte chuť ho zabít?

Tajně ho milujete?

Změnila jste kvůli němu zaměstnání?

 

Je Vaší nadřízenou žena?

Žárlí na Vás?

Je to fajn ženská?

 

A jaké to je, když jste v pozici nadřízené?

Víte, jak na své zaměstnance?

Jsou Vašimi přáteli?

 

 Setkala jste se sexuálním obtěžováním na pracovišti?

Napište nám a my Vás za zajímavé příspěvky odměníme!

redakce@zena-in.cz

Reklama