Ahoj Richarde.

Jak je důležité mít dobrého šéfa, jsem zjistila až v době, kdy jsem měla šéfa nedobrého.

Být bez práce není nic, v čem by si člověk zrovna lebedil, a tak jsem vzala první zaměstnání, které se naskytlo. Moje předchůdkyně, která mě v nové práci zaučovala, mě varovala, že šéf a zároveň i majitel firmy je člověk, který papírování považuje za zbytečnost a účetní pak za člověka, který by vůbec nemusel existovat. Mávla jsem nad tím rukou. Jsem celkem kliďas, dříví by se na mně dalo štípat a na nějaké uznalé poplácávání po rameni si nepotrpím. Navíc bývalá účetní ve firmě končila a mohla vidět věci hůř, než by zasluhovaly. Neviděla jsem problém.

Jak jsem se mýlila. Mám svou práci ráda, ale tady jsem si vyzkoušela na vlastní kůži, jaké to je, když někdo jiný ne. Každý papír jsem ze svého šéfa musela tahat, trvalo věčnost, než jsem z něj něco dostala, a někdy ani nedostala. Na rozdíl od finančáku je považoval za zbytečnost.

Při podepisování dokladů se škaredil a vedl řeči, jak tohle nesnáší a že nemá čas. Škaredil se i na žádost o dovolenou, byť jen jednodenní - tady byl ale spravedlivý a škaredil se na kohokoliv ze svých zaměstnanců stejně. Když jsem jednou za rok chtěla dovolenou celý týden v kuse (o dvoutýdenní jsem si vůbec netroufla žádat), byla to tragédie. :-)

Účetní u něj byla na posledním místě, moje předchůdkyně měla pravdu. Byla jsem jediná žena a kancelářská myš ve firmě a jako taková jsem měla na starost veškeré administrativní záležitosti firmy, od účtařiny, přípravy smluv, přes vyřizování objednávek a reklamací, jednání s úřady až po vaření kafe klientům. Krom toho jsem fungovala jako telefonistka, archivářka a uklízečka. Nevěřili byste, jak špatně se pracuje na místě, kde si vaší práce neváží.

Můj šéf tohle všechno neviděl, spíš ho trápilo, že musí platit kancelář a účetní, která v ní jen sedí a hrabe se v papírech. Na rozdíl od chlapů, kteří jdou, udělají zakázku, vyfásnou za ni peníze a přinesou mu je. Podotýkám, že kvůli mně by nezbankrotoval, plat jsem měla nejnižší ve firmě, na uživení rodiny to nebylo. K tomu jeho výbuchy vzteku, když se mu nedařila práce, některý ze zaměstnanců si dovolil odejít na nemocenskou nebo klient nezaplatil včas... taky nic příjemného.

Tahle agónie trvala tři roky. Pak jsem si našla nové zaměstnání. Práce mě už zase těší, nový šéf je skvělý a tamto je už jen vzpomínka. K něčemu to ale dobré bylo. Díky téhle zkušenosti se špatným šéfem myslím dokážu líp ocenit a považovat si šéfa dobrého.

Z.


Milá Z.,
tak tuhle zkušenost vám rozhodně nezávidím. Pracovat pod někým takovým musí být za trest a vy musíte být skutečně svatá, že jste to vydržela. U někoho takového bych já osobně nevydržel ani celou zkušební dobu.

Je váš šéf trotl? Napište nám o tom na adresu redakce@zena-in.cz!

Reklama