Se šéfem v práci můžete vycházet jakkoli dobře, ale většinou jsou to nakonec stejně vaši kolegové, před kým si dovolíte pustit pusu takzvaně na špacír. Existují zkrátka věci, které nejsou pro jeho uši. Jenže co když váš nadřízený ví i o tom, co před ním úzkostlivě tajíte? S kolegyní informátorkou má potíže paní Irma (34).

Pracuje ve velké nadnárodní firmě, ale jejich oddělení má jen šest zaměstnanců. A nedávno k nim přibyla nová kolegyně Lenka. „Vypadala sympaticky a hned mezi nás zapadla. Chodili jsme společně na obědy, občas si vyrazili i po práci na kafe. Brali jsme ji jako jednu z nás, a tak nebyl důvod omezovat se v tématech rozhovoru,“ říká Irma, která ale brzy přišla na to, že udělali velkou chybu.

informátor

„Šéf, který nám k srdci zrovna nepřirostl, najednou věděl až podezřele moc věcí. Na poradě nám stále častěji vyrážel dech nějakou informací, kterou neměl ani tušit. Najednou věděl o kdejakém našem průšvihu, který se nám do té doby dařilo spolehlivě ututlat a vyřešit bez zbytečné kritiky a strhávání prémií. Věděl i to, že kolegyně má v plánu co nejdříve otěhotnět. Podezření samozřejmě hned padlo na Lenku. Byla tu jen krátce a vše začalo po jejím příchodu,“ vypráví Irma s tím, že si před ní začali dávat větší pozor.

Že je informátorkou právě ona, se Irmě potvrdilo záhy. To když se vrátila jedno odpoledne do práce pro zapomenutou tašku a zaslechla zajímavý rozhovor. „Dveře do šéfova kanclu byly pootevřené a já slyšela šéfa, jak se ptá na jednoho kolegu. Prý se mu zdá v poslední době nějaký unavený a bez nápadů. Zmlkla jsem a poslouchala dál. Ten hlas, který odpovídal, že má teď nějaké problémy doma, patřil Lence! Tak přece! Nechala jsem tašku taškou a vycouvala zpět na chodbu,“ vzpomíná na šokující zážitek.

Jakmile vyšla na ulici, hned obvolala zbylé kolegy, aby jim novinku sdělila. Ještě ten večer se všichni sešli v kavárně. „Probírali jsme to hodiny a nevycházeli z údivu. Jen Klára se ušklíbla a řekla, že to samé zkoušel šéf i na ni, když nastoupila. Pokud ho prý bude informovat o dění ve firmě, dostane zajímavé prémie. Jenže ona odmítla,“ kroutí nad praktikami šéfa hlavou Irma a pokračuje: Dohodli jsme se, že od teď budeme před Lenkou držet jazyk za zuby. A taky to dodržujeme. Jenže to úplně zkazilo atmosféru v kanceláři. Skončila veškerá legrace, všichni jen zarytě mlčí a zírají do počítačů. Když si chceme něco říct, scházíme se po práci a tajně. Dlouho jsme řešili, jestli jí pěkně od plic řekneme, co si o ní myslíme, ale nakonec na to kašleme. Kdyby odešla, těžko říct, kdo by přišel po ní. Větší vrásky na čele nám dělá ale to, pod kým pracujeme...“ dodává Irma.

Čtěte také:

Reklama