ti.jpg
Foto: Shutterstock

Home office v její firmě dlouho nebyl myslitelný. Změna přišla až s pandemií koronaviru. Jenže Adélin šéf si na možnost zaměstnanců fungovat i z domova zvykl natolik, že dnes už u nich v reálu neexistuje nemocenská dovolená ani volno na ošetřování člena rodiny. Přestože je zaměstnanci oficiálně čerpají.

„Když je někdo nemocný, třeba i v horečkách, nebo má nemocné dítě, o které se stará, musí stejně pracovat. Neexistuje, že by v ty dny měl volno. Navzdory tomu, že je oficiálně na nemocenské dovolené nebo na ošetřovačce, takže nemá normální plat. Šéfa absolutně nezajímá, že v takovém případě na práci moc energie ani klidu není,“ stěžuje si Adéla, která už proti této u nich ve firmě běžné praxi protestovala. Nakonec ale odešla z kanceláře vedoucího se sklopenou hlavou.

„Oznámil mi, že jestli svou práci nezvládám, můžu si najít jinou, která nebude nad mé schopnosti. Ostatní s tím prý problém nemají a chápou, že někdo tu práci, které je nad hlavu, dělat musí. Nakonec jsem si připadala jako totální lempl a nemakačenko. O práci samozřejmě přijít nechci, tak musím tuhle nespravedlnost přetrpět,“ krčí rameny Adéla, která kvůli strachu z propuštění nechce danou věc řešit ani přes kontrolní úřady. „Dovedu si představit, jaké bych pak měla v práci peklo,“ dodává.

Porušuje váš zaměstnavatel zákoník práce? Můžete podat podnět k provedení kontroly dodržování pracovněprávních předpisů na oblastní inspektorát práce, případně na Státní úřad inspekce práce. A to osobně, telefonicky nebo písemně (poštou či elektronicky). Zdroj: MPSV

Čtěte také: