Zemi jsme nechali v zemi a přesuneme se do vzduchu. Prvním představitelem vzdušného živlu, ač to z jeho názvu nevyplývá, je Vodnář. Pokud vám tento člověk alespoň jednou denně nepovypráví, co nebezpečného prožil, je nemocný…

Chcete-li slyšet názor Vodnáře na cokoli, jistě uslyšíte mnoho rozvitých vět, a to i v případě, že se zajímáte o válcování plechů a onen oslovený je cukrář.

Vodnář má vždycky názor. Není nic, na co by si ho obratem nevytvořil. Je bystrý, rychlý v úsudku a neskutečně zvědavý. Potřebuje se plnit prožitky a informacemi jako džbán. Jen s tím rozdílem, že tento je bezedný.

Chcete-li Vodnáře dostat do svazku manželského, máte co dělat. Vodnář se hystericky závazků a svazků bojí. Děsí ho všechno, co jen zdálky připomíná pouto.

Nerad podepisuje smlouvy.

Podřízený Vodnář

aOn i podřízený Vodnář je tak trochu nadřízený. Nebo rozhodně nepůsobí dojmem, že by někomu podléhal. Vždyť to on je ten novátor a nositel zlepšováků, nových postupů, změn a vyfikundací.

Dejte mu práci, která vyžaduje jeho vlastní přínos, nechte ho, ať se pod to podepíše, a máte ho. Anonymně dělat nebude!

Jako podřízený s trochou toho rozletu s pocitem, že nemusí, ale může, bude pracovat k vaší plné spokojenosti.

Vyvarujte se slůvka „musíš“ a nahraďte ho termínem „promysli, zda-li“.

Vodnář uvázaný do píchaček, stojící u pásu s petlahvemi nebo šroubující uzávěry se vám zblázní za týden jako májový chroust.

Možná si to vykompenzuje tím, že bude po večerech šplhat po balkonech, případně bude amatérským potápěčem, ale stejně valně šťastný nebude.

Ke kolegům se Vodnář chová živě a má zájem o jejich vyprávění, soukromý život i zážitky. Je kontaktní a hovorný. Rád povídá, rád diskutuje, rád je v opozici.

Mnohdy oponuje jen proto, aby rozvířil debatu. Tam se potom realizuje svým zpravidla brilantním komunikačním uměním.

Vodnář je zpravidla mistr slova.

Často najdeme mezi těmito lidmi žurnalisty, reportéry, mluvčí a jednatele. Hlavně to musí být o akci a zážitcích. Vodnář potřebuje prožívat, potřebuje svou bytost plnit dobrodružstvím a neobvyklými věcmi, které následně bude zaníceně popisovat.

Vodnář nemá rád nad sebou prakticky nikoho, ale jakž takž vydýchá Pannu a domluví se se Střelcem či Váhou.

V zásadě ale každý nadřízený tohohle nepolapitelného dobrodruha musí vědět, že je třeba k němu přistupovat jako k nedomestikovanému tvoru a ponechat mu pocit svobody.

Chcete-li zaměstnávat Vodnáře a mít od něho dobré výsledky, kterých je pro svůj bystrý intelekt rozhodně schopen, je třeba vytvořit malou rezervaci. Takové safari. Pak bude ready on i vy.

Šéf Vodnář

vPomoz vám pánbu! Co jste v minulém životě vyvedli tak hrozného, že vám osud nadělil Vodnáře do židle šéfa?

No, jen si to užijte.

Ale nebojte, zvyknete si a mnohdy vás to může i bavit.

Tedy pokud neřve, což Vodnář klidně udělá, a dokonce si v tom bude chvílemi i libovat.

Ne proto, že by vás nenáviděl. Vůbec, on si vaší práce může klidně i vážit, ale proto, že miluje akci a takové chvilkové dusno, takový ten bojový duch, to je přece ono.

Co naplat, že Raka záhy odvezou do blázince, Blíženec prchne, Býk přestane na týden komunikovat, Panna sepíše protest, Lev ho za bukem bude parodovat a Štír mu začne usilovat o život.

Vodnáře netrápí zásadně, co si o něm lidé myslí. Také to často říká.

Je rebel a věčný kverulant, bude prosazovat novou cestu, nové vybavení, nový projekt, dokud bude dýchat on nebo oponent.

Naštěstí se Vodnáři ve svých odhadech, co se těch novinek týče, moc často nemýlí. Přece jen je tu ten intelekt a dobrý odhad, kterými je toto znamení opravdu dobře vybaveno.

Porady pod vedením Vodnáře budou dlouhé.

To proto, že vedle potřebných věcí vám musí sdělit i mnoho jiných věcí, musí situaci pravidelně odlehčovat a obohatit celé sezení vlastními názory a historkami, brilantně zapasovanými do projednávaného tématu.

Bude vás to asi bavit.

Horší to bude, až zjistíte, že jste tam strávili místo půl hodiny půl dne a nemáte hotovou práci.

Šéf Vodnář potřebuje zemitou sekretářku, aby hlídala papíry, které zpravidla nesnáší a odkládá, dokud to jde.

Aby kontrolovala, jestli šéf nezačal příliš mnoho věcí a stihl ty předešlé také dokončit.

V zásadě je pracoviště pod vedením Vodnáře taková dobrodružná výprava, kde nevíte, co je za dalším rohem.

No alespoň se na pracovišti nenudíte. To s Vodnářem v čele skutečně nejde.

Jestli si ho chcete naklonit?

Bůh suď. Pokaždé ho zaujme něco jiného.

No ale zkuste být akční, kreativní, hýřit nápady a nenechte se odradit, když s nimi nebude zprvu souhlasit, nebo si z vás udělá legraci. To u něj není směrodatné.

Že to zabralo, poznáte. Projeví zájem později a bude s vámi žertovat. To s lidmi, jimiž pohrdá a kteří pro něho nejsou zajímaví, rozhodně nedělá.

Nejhůř uděláte, když neuděláte nic.

Buďte aktivní, čilí a nekritizujte jeho rozhodnutí. Projevte zájem o jeho poslední dobrodružný výlet, i kdyby vám připadal sebeulítlejší. Má to rád.

Nevyčítejte mu, že odešel uprostřed vaší věty. Slyšel, co potřeboval, názor už má a zbytek ho nezaujal.

Pracovní názor Vodnáře na:

Kozorohy –  Trochu tvrdolín. V zásadě nezajímavý, ale neublíží, dá se vykousat. Na výlet by s ním asi nejel, na pracovišti ho snese.

Vodnáře – Tihle dva by si mohli pracovně rozumět, zvláště, nebudou-li si takovým zrcadlem. Nic člověka nerozlítí víc než jeho vlastní nedostatky u druhých.

Ryby –  Vodnář má slabost pro Rybky. Má tendenci se k nim chovat jako rytíř. „Ona je přece tak zranitelná a tak bezbranná!“

Berany – Sice ho občas rozpálí do běla, ale domluví se s ním. Případně se mu vyhne, ale v zásadě nejde o tvrdou averzi. Může ho podněcovat či motivovat.

Býky – Trochu moc těžkopádný, ale jako podřízeného ho bere a rád. Jeho smysl pro povinnost mu dělá dobře a dokáže ocenit seriózní přístup a dobré plnění úkolů. Jako nadřízeného by ho ale snášel těžko.

Blížence – Zajímavý všudybyl, který je rychlý a bystrý. Často se v něm ale mýlí. Vodnáří vzduch není totéž, co vzduch Blížence. Je lépe pojmout ho za přítele než za podřízeného. Případně ho bude pořád kontrolovat.

Raky – Přecitlivělý, ale jeho péče by mu mohla alespoň zprvu dělat i dobře. Pokud Račí obdiv k němu nevyhodnotí jako neupřímnost. To bude s ním bude brzy hotov.

Lvy – Tohle je dost zajímavý model. No, tak vyzkoušíme, co vydrží. A vida, docela dost a také má vcelku široké využití. Fajn, když bude míň mluvit, zvlášť ve chvíli, kdy míním mluvit já, může být použitelný. Jeho humor není špatný, jeho přístup nekomentovat. Motivovat a honit.

Panny – Ne, že by to byl špatný pracovník či kolega, ale jinak bych se s ním unudil patrně k smrti. Na večírek si ho nevezmu, do práce klidně, protože nepřekáží.

Váhy – Nedusí, jsou poddajné a hlavně nedělají problémy. Dovolíme jim ty podivnosti, jimiž si míní vyzdobit kancelář, což je tedy fakt nemožný model, a otočíme se po výsledcích, a ty má. Tedy, ať si tam navěsí, co chce.

Štíry – „Nevěř mu!“ volá to na Vodnáře v případě Štíra. Na druhou stranu Vodnář miluje výzvy, a tou Štír rozhodně je. Občas na to Vodnář dojede, protože nikdo nepřečte toho druhého rychleji než Štír. Že s ním vlastně vorá, si Vodnář všimne často pozdě.

Střelce -  Ti dva spolu vyjdou. Domluví se nakonec. Vodnář Střelce dokáže vyslechnout i respektovat. Ač se vším z jeho strany nesouhlasí. Není zase až tak přímý a morální mantinely má Vodnář přece jen poněkud blíž.

Mohli jste si prostudovat:

Šéf a podřízený Kozoroh

Šéf a podřízený Býk

Šéf a podřízený Panna

Reklama