„Mám ty hasiče zavolat, nebo mám pro ně dojet... já Ti nevim, Máňo!“ Nikoho jiného tahle hláška nevystihuje tak přesně jako pana Váhu.

Jejich potřeba souladu je až příslovečná. Dost často je nemožné tyhle lidi uspokojit, co do jejich potřeby harmonizovaného prostředí a mnohdy i vztahů. Má-li se Váha rozhodnout v sekundě a akčně, jde přes vlastní bytost.

l

Podřízená Váha

Každý zaměstnavatel mi jistě dá za pravdu, když řeknu, že s těmihle lidmi skutečně nebývají výrazné problémy. Váha není nikdo, kdo by vyvolával rvačky na toaletách nebo hulákal po chodbách jako na lesy.

Jde zpravidla o zaměstnance, kteří se chovají slušně. Hovoří plynule, obsah jejich sdělení má formu a je z něho patrný směr.

Možná by si mohli nechat tu omáčku, což rozčiluje hlavně Berany a Střelce, ale jinak pohoda.

Se spolupracovníky v zásadě vycházejí a těm, se kterými by nemuseli vycházet, se vyhýbají, aby se nedostali konfliktu.

To je totiž něco, co Váha opravdu řešit neumí.

Většina Vah před dusným prostředím jednoduše uteče.

Tedy se vám může stát, že vám dá Váha výpověď a jako důvod uvede prostě jinou nabídku.

lAni v téhle chvíli se nebude rozvádět s tím, že jste tyran, že vás nemůže vystát, že váš způsob vedení podniku jí způsobuje trvalý stres a noční můry. Proč taky.

Z jejího pohledu je jedno, co si právě myslíte o jejím odchodu. Je důležité, že zítra už bude pryč.

Tihle lidé ani nemají v řadách kolegů aktivní nepřátele.

Maximálně se najde někdo, třeba nějaký Lev, který s úsměvem prohodí „Jooo, to jen ten tichý Don, co má v kanclu botanickou zahradu?“

Váhy mají rády přírodu, květiny, zvonkohry (tiché) a jiné předměty, které zkrášlí jejích pracovní prostředí.

Oblékají se vkusně a nenápadně.

Váhy nesnáší extrémy ani v chování, ani ve společnosti, ani v tom oblékání. Mají vybraný vkus.

Jste-li zaměstnavatelem Váhy, máte pracovníka, kterému když toho nenaložíte tolik, že se zhroutí, nebudete po něm chtít práci v předstihu, protože jinak se rovněž složí, necháte ho, ať si dá do kanceláře a na psací stůl serepetičky a při práci ho necháte poslouchat tlumenou relaxační hudbu, můžete mu jednak důvěřovat, a jednak vás ani ničím nevykolejí.

Většina Vah je schopna odejít i z několika vztahů jen proto, že se v nich necítí dobře.

„Necítím se dobře“ je u Váhy prakticky totéž jako: „Jde mi o život.“

Šéf Váha

V kanceláři je a vy si myslíte, že ještě nepřišel.

Pokud vás půjde pozdravit, což někteří zaměstnavatelé s oblibou dělají, hned ráno na vás nevybalí nové úkoly.

Napřed se zeptají klidně i na to, jak jste se vyspali, nebo zdali je váš pes již pořádku.

lMá-li šéf Váha někoho vyhodit, patrně mu to vysvětlí a možná mu navrhne i jiné místo.

„Co byste tady jako programátor dál dělal, pane Bartoníček, tohle vůbec není práce pro vás, jen byste se trápil. Mnohem lépe vám bude ve stánku s párky v rohlíku. Mějte se moc hezky, pozdravujte manželku a buďte tak laskav a sekretářce tam nechte klíče. Přeji hodně štěstí.“

Jo, tak nějak.

Jestliže se má Váha rozhodnout k něčemu hned, možná zkolabuje.

Obchodní partneři by měli pochopit, že tenhle člověk si nechá čas na rozmyšlenou, i kdyby nabídka byla přímo božská. Dělá to z vnitřní potřeby.

Jestli si chcete nadřízeného Váhu naklonit, usmějte se, hovořte pomalu a nehulákejte.

Odpusťte si košilaté vtípky a černý humor. Váha nemá zahrocení. Její nosík je vybraný a hned tak něco za humor a slušnost pokládat nebude.

Nepodlézejte, to na ni také neplatí.

Ona vás prostě musí mít ráda. A dokážete to tak, že budete mít vy rádi ji.

Porady budou příjemné a dost často nechybí drobné pohoštění.

Když vybičujete Váhu ke zlosti, řekne něco, co si rozhodně nedáte za klobouk, co si setsakra promyslela a hlavně – řekne to polohlasem.

„Milý pane Vomáčko, velice rád bych vaší hlavou mlátil o chodník, případně vás veřejně lynčoval, leč chápu, že to nemohu. A proto jsem se rozhodl, že na vás podám stížnost. Věřím, že mé pohnutky chápete. Vy jeden hlupáku diletantský s absencí byť jen osminy mozku. Těšilo mě. Pěkný den.“

Váží pracovní názor na:

Kozorohy – Svědomitý člověk. Hodně praktický. Nevadí mi. Jen nechápu, jak v té studené místnosti bez něčeho milého může vydržet i přes čas.

Vodnáře – V zásadě ho snesu, pokud mě nenutí, abych taky skákal s padákem s instruktorem, kterého vidím poprvé v životě.

Ryby – Milá osoba, tak trochu smutná. Možná není úplně šťastná. Příležitostně s ní promluvím, třeba na něco společně přijdeme.

Beran – Slon v porcelánu je proti němu husí pírko v železárnách. Když otevře dveře, mám potřebu se chytat zárubní, abych se udržel v místnosti. Chaotik. Jak mohl dostat řidičák, když je veřejně nebezpečný?

Býk – Jeho tvrdá nátura není nic pro mě, ale nakonec si ho neberu domů. A když náhodou ano, je to mou Venuší umístěnou v Býku. Inu, cením si klidu, s jakým řeší věci.

Blíženec – Jestli mě s ním ještě jednou pošlou uzavírat milionový kontrakt a já budu muset asistovat u toho, kterak bez rozmyšlení řekl „Ano“, dřív, než jsme dopili kávu, zabije mě to. Jeho vjíždění na kruhový objezd mě stálo několik milionů mozkových buněk, ale jinak jsem se s ním u stolu a na večerní párty moc pobavil.

Rak – Chudáček malý. Jistě měl těžké dětství, má tyranského partnera a osudově špatně se narodil. Pokud ale zůstanu s ním v jedné kanceláři, skončíme v tom blázinci jistě oba.

Lev – Jak si někdo může vzít na sebe zlatý pásek a k tomu ty semišové zelené boty a červenou brokátovou halenku, to nepochopím! To je zvíře, ne člověk! Na druhou stranu, obdivuji, s jakou grácií nosí něco tak šíleného. Kdyby mě neatakoval na chodbě svou náklonností, klidně bych kolem něho procházel beze strachu. Líbí se mi, ale v patřičné vzdálenosti.

Panna – Hezká je, to ano. Ale já mám tak trochu pocit, že snad nemá nikoho ani ráda. Nebo je normální, aby se někdo tvářil tak komisně, když právě kvetou muškáty? Hezké slůvko z ní vyrazím, když si o to řeknu. Pro samé papíry a povinnosti nevidí, že jsem se usmál.

Váhy – V klidu spolu nažívají.

Štír – Jeho dvojsmyslné vtipy mě uvádí do rozpaků. Nemám rád, když veřejně rudnu. Jeho tajuplná nátura je na druhou stranu velice zajímavá. Rád bych o tomto člověku věděl víc, ale pochybuji, že se mi to někdy podaří.

Střelec – Mluví dřív, než myslí, a tím ubližuje. Nemám ho rád. Fakt, že je schopen poměrně dobrých výkonů a má mnoho energie, zase ráno spolehlivě pošlapal svým neomaleným komentářem na adresu mé pokecané kravaty, což není má vina, ale té ženy, která chodí se zavřenýma očima po jídelně.  

Mám Váhy ráda. Jen bych se nechtěla ocitnout v momentu, kdy by mě spolu s touhle bytostí přepadl znenadání rozčílený slon. Patrně by se mu pokusil vysvětlit, že se to nedělá bafat na lidi. Že by se mohli polekat. :-)))

Reklama