b

Dalším hrdým zástupcem ohně po Beranovi  je Lev. Lev je roztomile sebestředný komediant, který si udělá srandu i z vlastního průšvihu…

Většinou je Lev zábavný smíšek, který teatrálně líčí nějakou óbr zajímavou a dobrodružnou historku, ve které pochopitelně sehrál hlavní roli.

To samozřejmě nijak neplánoval, ale „když ono se to vždycky nějak přehraje na mě“.

Ano, přehraje, a kdyby náhodou ne, vylíčí historku se s tejným zanícením o sobě, i když byla o někom jiném. A v tom to je. Musíte mu to odpustit, protože jeho podání nepostrádá humor, napětí, gradování příběhu, přímou řeč a prostě všechno, co má mít pořádný silný akční biják.

Zatleskejte mu za ten výkon, poplácejte ho po ramenou a budete svědkem neuvěřitelně skromného tvora, který bude rozdávat úsměvy na všechny strany.

Patrně se slovy „Ale vždyť vůbec o nic nešlo.“

Ve skutečnosti se ale jeho Lví ego právě koupe v šampusu. Miluje potlesk, uznání a slova chvály. Je to herec a publikum je jeho životní potřeba. Ovšem na oko bude rozkošně skromná a předoucí kočička.

Lev je naivní!

Podřízený Lev

Tak předně, NENÍ PODŘÍZENÝCH LVŮ, a vůbec před nimi tohle slovo raději v souvislosti s jejich osobou nevyslovujte!

Lev nesnáší autority, a už vůbec ne ty, které mu to připomínají. Buďto ho berte jako parťáka, nebo zapomeňte, že bude poslušný. A byla by to vaše škoda.

Je to totiž velice kreativní, pozitivní, dobíječ vašich baterek a patrně zvládne dobít i všechny své kolegy.

Zkuste se před vaším spolupracovníkem ve Lvu tvářit smutně a budete vidět, co to je „statečný ochránce a bojovník za práva černochů“.

Během půl hodiny vám vysvětlí, že váš problém je banální pitomost, nabídne pět až deset různých řešení, z nichž minimálně čtyři bude sám schopen zařídit.

Pak vám vysvětlí, jak vám to dneska sluší a jak na vás není vidět, že se trápíte, pozve vás na oběd a dá svou svačinu.

Budete konsternovaní a budete mít pocit, že on snad nemá žádné problémy, že se narodil pod nějakou šťastnou hvězdou, že má ochranu snad všech bohů všech kultur.

TO NENÍ PRAVDA!

mOn jen bytostně nechce, aby kdokoli viděl, že i on má slabiny, že i on nezvládá, že potřebuje pochovat, politovat pohladit.

Raději se bude tvářit jako mistr světa, než by dal najevo slabost.

Jako váš zaměstnanec se bude chovat loajálně a čestně, pokud vás alespoň bere jako sobě rovné.

Pokud by si vás navíc ještě vážil, což si musíte zasloužit, bude za vámi stát a firmu vynášet do nebe, dokud onen stav trvá.

Je to nejlepší manager, obchoďák, reklamní agent či zástupce, jakého jste si mohli přát. Dokud ho práce baví.

Dejte mu volnost, pochvalte ho občas (nejlépe před kolegy, to je legrace jak bude dělat, že vlastně to ne on, to všichni kolektivně, ale myslet si bude zcela něco jiného), dejte mu pocit, že ho potřebujete a že práci dělá dobře, a bude ještě lepší a ještě výkonnější. 

Takto motivovaný Lev bude nejpracovitější ze všech lidí, které máte.

Na druhou stranu – je velice snadné udělat si ze Lva nepřítele na... asi na půl až tři čtvrtě života.

Ponižte ho na veřejnosti, srazte jeho osobnost, zesměšněte ho nebo jinak pošlapejte jeho zářivou podstatu a dětskou, naivní důvěru, a nikdy vám to neodpustí. A to nepřeháním. NIKDY!

Navíc ztratíte přítele, na kterého jste se mohli spolehnout.

Opovažte se své zaměstnankyni ve Lvu ráno říct, že vypadá pod psa. Bude se na vás umívat i po zbytek dne, protože on ji pochválí někdo jiný, ale bude si představovat, jak vaší hlavou mlátí o obrubník.

Lev vám neodmítne pomoc, nedá vám ránu pod pás a neměl by se zachovat křivě. Zhasil by sám sebe a ví to.

Nadřízený Lev

Lev je král. Jako král se bude váš šéf chovat, jako král se bude tvářit, jako král bude hovořit a jako ke králi se k němu chovejte, tedy jestli mohu radit.

mProtože v momentě, jak snížíte jeho autoritu, pokud nebudete mít dostatečně okatě pocit, že je hrozně prima, že byl zvolen, pokud nebudete dost chápaví k jeho vtípkům, kterými vás zasype už ve chvíli, když překročí práh kanceláře, nebudete jeho zaměstnanci dlouho.

Lev je panovačný.

Je sebestředný.

Je to egoista a do jisté míry také demagog.

Bývá ale také stejně roztomilý a málokdo se na něj vydrží dlouho zlobit.

Určitě jste jako jeho sekretářka v pokušení ho minimálně třikrát denně zaškrtit jako křečka.

Zvláště ve chvíli, kdy vás bombardují telefonáty nespokojených klientů, kterým slíbil cosi odeslat a neodeslal, zavolat a nezavolal, zaplatit a nezaplatil.

Když najdete fakturu nebo písemnosti, které jste mu před měsícem dala na stůl s nápisem NUTNÉ, nyní tu leží pod obaly od hamburgeru, neotevřené a ozdobené mastným kolem.

Jistě vás tenhle pocit tak jako každý den zase přejde ve chvíli, když vám z oběda přiveze kytičku sedmikrásek nebo vám koupí zmrzlinu a s nevinně dětskou tváří vám ji podá se slovy „jsem si na vás vzpomněl, slečno Mrázková, jak jste na mě hodná“.

Je k sežrání? Ano, je!

Na poradách se budete patrně bavit.

Možná se budete víc bavit než cokoli jiného, protože Lev nevynechá jedinou příležitost, jak si zazářit před publikem.

Miluje porady, na které chodíte poslouchat, co nového prožil, co jeho žena na nový obývák, co jeho tchyně a jak na ni vyzrál, když řekl v pátek večer, že má záškrt.

Pokud se vůbec dostanete k bodům, které máte projednat, budete mít šťastný den.

Moc bych se divila, kdyby nepodržel dveře a nepomohl z kabátu i uklízečce. Září vždy a všude, za všech okolností.

To byla hezká forma krále Lva.


Existuje i model – je jich méně – který dávno přestal být tím roztomilým komediantem, který vám vykouzlí svou naivní otevřeností vždycky úsměv na tváři.

Lev má bohužel při špatných aspektech i odvrácenou tvář mocnáře.

Nadutý, domýšlivý, přechytralý panák, který má dojem, že vyjedl Šalamounovu septik.

Nad jeho slova není, on je ztělesněním pravdy a Bůh je jeho zástupce.

S oblibou ztrapňuje a sráží druhé a dává si hodnotu, kterou jim vzal.

Je bezohledný, zahleděný do sebe, sledující jen vlastní cíl a prospěch. S klidem zlikviduje kohokoli, když za jeho „mrtvolou“ bude ležet něco, co ON potřebuje. Osudy druhých jsou mu lhostejné.

Pokuste se mu něco vysvětlit, a dostanete takovou sprchu, že se půjdete zastřelit. I dobře míněnou radu bere jako útok na svou osobu.

Nelítostný, lhostejný, sobecký, mocenský a zlý. I to může být Lev. (Pol-Pot, Mussolini, Fidel Castro, Mao Ce-tung…)


Naštěstí je stále více Lvů a Lvic, kteří vám život prozáří Sluncem, které je jejich vládnoucí planetou, a kteří vám dají pocit, že celý svět je jedno velké divadlo plné zábavy, poezie, radosti a slávy.

Mohli jste si nastudovat

Soutěž: Chodí pešek okolo

Reklama