Máte nařízeného Kozoroha? Neodporujte mu otevřeně. Jste Kozorohem a jste podřízený? Držte se!

Živel Země. Přestože mají zástupci zemitých podobné povahové aspekty, je mezi nimi poměrně patrný rozdíl.

Začneme Kozorohy.

c

Podřízený Kozoroh

Do zaměstnání se snaží chodit včas už jen proto, že jaksi přirozeně dodržuje jakési pravidlo. Tahle potřeba bývá prakticky stejná pro všechna zemitá znamení. Nemají tendenci porušovat příkazy, pakliže tu jednou jsou.

Dál už je to trochu jiné.

Podřízený Kozoroh bude drtivou většinou pracovat vcelku samostatně podle norem, které jsou platné a které uzná za funkční. A to je právě jedno z úskalí. „Uzná za funkční.“

Ne všechno, co se řekne, pokládá tohle poměrně inteligentní a rozumové znamení za něco, co je dobré. Kozoroh má velkou schopnost chovat se prakticky a pravidla sám vymýšlet. Je proto pro něj někdy dost problematické naslouchat člověku, kterého pokládá za... no, řekněme méně kompetentního, byť nadřízeného.

Může se dostat do konfliktu například s Beranem (Skopcem), který z jeho pohledu často dělá věci mimo harmonogram a chová se neprakticky a zbrkle. Přesto poslouchat musí.

Takový Skopec by udělal moc dobře, kdyby se svým podřízeným v Kozorohu některé postupy probral. Jeho pohled se hodí.

Jenže Beran si do věcí také moc mluvit nenechá. Je vůdčí. A tak na sebe hodně často tihle dva narazí. Kozoroha popouzí ohnivá, vodní a mnohdy i vzdušná energie v postavení nad sebou.

Mnohdy má i pravdu.

Jenže oheň, jak jsme řekli, si do toho kecat nenechá, vzduch ho přejde jako lány a voda mu emotivně vysvětlí, že ON je tady šéf.

Proto je pro zemi vždy lepší buďto práce samostatná, nebo vedoucí pozice.

Pokud podřízený Kozoroh uzná šéfa dobrým v tom, co dělá, pak mu ale problém podřídit se dělat nebude.

Šéf Kozoroh

vVe své kanceláři bude nejen na čas, ale bude totéž velice striktně požadovat od druhých.

Málokdy uzná nějakou výmluvu a málokdo ho dokáže uklidnit vysvětlením, že přišel pozdě na poradu, protože zaspal.

On nezaspává, a kdyby náhodou ano, patrně za to mohl někdo jiný, nebo byl rozbitý budík, což nemohl ovlivnit, ač by chtěl.

„Tohle jsem řekl a tohle se stane,“ je filozofií těchto šéfů.

A často bohužel nejen šéfů.

Jeho pohled na pracovní povinnosti je tak tvrdý, že ani silná chřipka nebude důvodem přijetí pracovní neschopnosti.

Teprve smrtelná postel ho přesvědčí, nebo něco, co bude schopen „přehnat“ přes svůj striktně racionální, praktický a dílem i značně necitlivý mozek parního válce.

Nic neunikne zkoumavému pohledu jeho velmi často tmavých, výrazných očí.

Nejhůř bude nadřízený Kozoroh patrně vycházet s podřízeným Lvem a Beranem.

Lev by ho mohl občas utáhnout na svůj neobyčejný šarm, ale jen při dobře aspektovaném horoskopu. Jinak je Kozoroh na lichotky a divadelní komediantské snahy, byť zdařilé, téměř imunní.

Metody nadřízeného Kozoroha budou pokaždé velice praktické, nic se nebude dělat jen tak, všechno má svůj účel a čas.

Porady povede od nejdůležitějšího bodu, nebude se tady moc žertovat, každý řekne jen to, co je momentálně aktuálně vhodné a k tématu. Srandičky si můžeme nechat na polední pauzu.

Kancelář šéfa v tomto znamení bude působit urovnaně a přísně účelně.

Patrně zde neuvidíte žádné talismany, kytičky, ušaté hrnečky s kočičkami a tapeta na monitoru prostě znázorňuje základní výchozí grafiku Windows.

Bude-li vám chtít váš nadřízený rohatý pomoci, patrně vyhodnotil tento počin jako buďto nutný, nebo s návratností. On není a nikdy nebude „Armáda spásy“.
Každopádně jeho pomoc oceníte, neb opravdu pomůže tam, kde to nejvíc potřebujete.

Chcete-li si ho naklonit, mohou zafungovat známé švestičky, což je dar praktický, případně mu kupte vodu do odstřikovačů.

Kozorohův pracovní názor na:

 • Vodnáře – Šílenec, kterému není nic svaté. Jeho historky a zážitky pokládá za zajímavé, leč zbytečně riskantní.
 • Ryby – Nevyrovnaný „emo-typ“, chvílemi stejně roztomilý jako nepoužitelný. Jako grafik ale vcelku ucházející a tvůrčí.
 • Berana – Magor bez harmonogramu, fungující na principu náhodných výbuchů. „Jak se v tom chaosu může vyznat?“
 • Býka – Vcelku rozumný, ale bacha, možná konkurence. Vždy trochu boj o moc.
 • Blížence – Nespolehlivý, chodící permanentně pozdě. Občas ale stihne víc, než lze předpokládat. Dobrý v komunikaci s partnery.
 • Lva – Výborně se hodí na přesvědčování váhavých klientů, použitelný při organizaci, kde je třeba improvizovat. Dobře se s ním kalí na podnikovém večírku. Jinak třeba držet pod dohledem, aby se moc nerozpínal.
 • Pannu – Dobrý model, který zpravidla chápe metody i skutečnost, proč je nařízeno právě toto. Důvěryhodný i spolehlivý. Nesmí mít problémy a nesmí pít.
 • Váhy – Jako vrátný bezva zaměstnanec, do odbytu také upotřebitelný. Neškodí, neublíží, ale nepochopitelný svými odlišnými potřebami a pracovním prostředím.
 • Štíra – Zajímavý, tajuplný a stále vhodný studijní materiál. Vždycky ho bude zajímat, ale nikdy mu nebude zcela důvěřovat. Kozoroh potřebuje vidět a znát jádro, a to mu Štír nikdy nedovolí.
 • Střelce – Zpravidla je na něj alergický, a ani neví proč. Snaží se ho akceptovat, pokud to jde. Když by si mohl vybrat, do týmu by Střelce přijal spontánně málokdy. Bývá to oboustranné, i když Střelec Kozoroha vydýchá snáz.
 • Raka - Příliš zženštilý model. Jeho potřebu pečovat o druhé a zaobírat se jejich niternými pocity Kozoroh těžko pochopí. Vždyť člověk musí být trochu statečný! Navíc, "Ten člověk si neustále na něco stěžuje!!" To je pohled Kozoroha, který má od citlivé Luny, kterou zosobňuje právě Rak, na hony daleko.

Další země v pořadí bude Býk.