Dalším zemitým znamením v sérii je Býk. Býk je pracant. Je svědomitý a jeho dílo přetrvá věky. Alespoň tak by si to přál. Ať je šéf, nebo podřízený, musí za ním něco hmotného zůstat…

Býk podřízený

Patrně si ráno ani nevšimnete, že tento váš kolega a podřízený přišel, tedy vedle toho, že skoro pokaždé dupe. Nehuláká pozdrav na celé kolo a nelaškuje hned, jak přijde.

Nebude vám patrně ani okamžitě vyprávět, co veselého zažil v hromadné dopravě, tedy pokud to nebude skutečně tristní.

Zpravidla přijde včas, ale pokud náhodou ne, jeho omluva bude věcná, konkrétní a stručná. Očekává, že bude přijata jako nevyhnutelnost.

Jeho pracovní stůl nejspíš bude uklizen. Možná je to jeden z průkopníků oněch známých sektorů A, B, C, D...

Jako zaměstnanec je tento člověk dost pravděpodobně pilířem kolektivu a metodikem. Pracovní doba je jím dodržována a příkazy nadřízeného plní svědomitě.

Pokud dostane možnost něco vylepšit, bude jeho návrh praktický a proveditelný. Nejlépe se tihle lidé mají tam, kde dostanou trochu prostoru, aby věcem vdechli vlastní podpis, protože anonymně vytvořit něco kvalitního, což Býk zpravidla také dělá, by ho degradovalo, a to nemá rád.

Můžete si být jisti, že pokud tento člověk udělá excelovou tabulku, bude použitelná a nic nezapomene. Pokud opraví židli, bude na ní sedět ještě váš vnuk. Býk chce, aby po něm něco zbylo a aby to bylo hmatatelné.

Za svou práci chce a bude vyžadovat adekvátní odměnu a bude se umět věcně ozvat, nebude-li spokojen. O svých schopnostech je přesvědčen.

Je neúnavný, seriózní a tvrdý předně k sobě.

Velmi těžko snáší nadřízené ve Lvu a Střelci. Rovněž těžko snese nad sebou Berana. Podle jeho mínění nejsou dobrými šéfy, nemají vytrvalost, jsou příliš lehkovážní, řeší moc věcí najednou, což je na úkor kvality, a nedávají patřičný pozor na postupy a detail.

Naopak dobře se mu patrně povede pod Pannou a také pod Kozorohem.

t

Šéf Býk

Nedráždit, nekritizovat, nedělat si kanadské žertíky, neradit, nezlehčovat jeho slova.

Tedy pokud chcete ještě pod Býkem pracovat. Pokud neposlechnete, dokáže vám vaše působení ve firmě tak osladit, že odejdete a rádi.

Nadřízený Býk si s vámi rád promluví cestou domů o čemkoli, ale v práci se pracuje. Takže pokud vás uvidí jinde než za vaším stolem nebo u vaší linky s houskami, vyhodnotí, že si nezasloužíte svůj plat.

Jdete-li na něj s požadavkem o zvýšení výplaty, vynechte laskavě podrobné líčení nemocné babičky i půjčku, kterou splácíte za bývalého partnera a nemocného psa (hlavně platí pro Ryby a Raky).

To jsou vaše problémy. Drtivou většinou ho prostě nezajímají a nebudou mít na jeho rozhodnutí pražádný vliv.

Dále se nesnažte pomocí humoru a nadsázky či průpovídek typu: „Nejdražší, milovaný a ctěný velký bílý sáhibe...“ (platí pro Lvy a Střelce).

Jediné, čím ho přesvědčíte, jsou vaše výsledky, které má stejně už zmapované. Pokud řekne „NE“, nepomůže ani hysterický oblouk, ani vaše vysvětlování a ždímaní, i kdybyste u toho vypadali jako tisíc hladovějících Afričanů.

Býk je pragmatik a řídí se rozumem. City jsou prima věc, ale někde jinde a dost patrně i s někým jiným. V práci ho tokat či soucítit najdete sporadicky.

Telefonáty má krátké, dokonce i s milenkou či s milencem.

Porady pod vedením Býka mají charakter technický a bývají striktně zaměřené na body jednání, které jsou dodržovány.

Jeho pracovní stůl postrádá všechno, co v tu chvíli nepotřebuje. Dokonce i svačinu bude mít v šuplíku. Jíst půjde ve dvanáct stejně jako včera, před měsícem, před deseti lety...

Chcete-li si ho naklonit, veřejně ho obdivujte, ale ne okázale. Je ješitný. Na laciné lichotky ovšem neskočí a ještě si z něho uděláte nepřítele.

Ocenit práci a kvalitní výsledky Býk umí, i když je v tomto ohledu skoupý, pomalý a poněkud zkostnatělý. Občas někomu nadržuje (zcela iracionálně), což mu neříkejte, neb si to jednak neuvědomuje, a jednak by vás za to ukřižoval.

Je dokonalý.

Tedy, rozhodně je o tom přesvědčen!

Býkův pracovní názor na:

 • Vodnáře – Trochu neudržitelný, těžko směrovatelný, vždy lehce problémový. Jeho pracovní nasazení kolísá, je třeba ho honit.
 • Ryby – Ve funkci nadřízeného zlý sen. Jako k podřízenému se k Rybě bude Býk chovat s trochou ohledu, ale v zásadě mu uniká celá její složitá bytost.
 • Berana – Ač se s ním pokouší vyjít, diplomacie téhle dle jeho názoru střelené pochodni nic neříká. Často jsou ve sporu, přičemž Beran řve a Býk následně mlčky neomylně drtí.
 • Kozoroha – Vcelku rozumný, ale bacha, možná konkurence. Vždy trochu boj o moc.
 • Blížence – Tuhle neřízenou střelu někam zavřít a nepustit. A nebo pustit. Tam, kde selže pragmatický postup a věcné poznámky a je třeba nasadit zbraň v podobě něčeho, co ukecá i mrtvého.
 • Lva – Lev Býka baví svým humorem a kreativitou stejně intenzivně, jako ho rozčiluje tím samým. Z jeho pohledu se tenhle lehkomyslný optimista naprosto nemůže seriózně ničím zabývat, když nic nebere vážně. Na jednu stranu ho má rád, na tu druhou ho neustále kritizuje a má potřebu po něm všechno opravovat.
 • Pannu – Dobrý a spolehlivý, umírněný a klidný. Jeho postup a metody Býk přijímá jako konstruktivní a upotřebitelné. Jeho smysl pro detail mnohdy obdivuje a ocení. Jistě, až později.
 • Váhy – Zpravidla Býkovi nijak zvlášť nevadí, ale pokládá je za neprůbojné a snadno manipulovatelné. Podle jeho názoru by tento člověk ve válce zhynul hned první den. S každým se vyjednávat nedá, což Býk Váze nikdy nevysvětlí. Přísnost je pro Váhu neznámý pojem.
 • Štíra – Býk se Štírem buďto vyjde na nějakém principu, který má ale potřebu neustále kontrolovat, z čehož má Štír za bukem srandu, nebo nevyjde vůbec, a pak to může být dost zajímavý souboj. Vítěz je tu neznámý do poslední chvíle, protože oba svou drtivou závěrečnou ofenzívu do poslední chvíle tají. Po boji si ruce nepodají.
 • Střelce – Býk na Střelci zpravidla nenechá nit suchou. Bude ho kritizovat i za věc, kterou by dělali oba stejně, což je ale velice nepravděpodobné. Střelec se do Býka rád strefuje. Býk to nesnáší. Raději se snaží se mu vyhnout, zvláště pokud ho pracovně potřebuje. Býk Střelce ale nepodceňuje. V zásadě z něho má lehce obavu.
 • Raka – Pokud Býk nemusí, nevezme si do kolektivu moc Raků. Jejich energie je pracovně nepoužitelná pro tohle praktické a dost tvrdé znamení. Nepotřebují Račí péči a pozornost. Rak podle Býka nemá ambice a není statečný. Račí citlivost pokládá Býk za nedostatek mužnosti i hrdosti. Zajímavé na druhé straně je, že mnoho Býků si Raka vybere za životního partnera.

Mohli jste si prostudovat:

Šéf a podřízený Kozoroh